HALEX

Halex zatrudni robota

Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw i sektora MŚP w zakresie innowacji i nowych technologi

Halex, producent stołów ławy i krzeseł z Elbląga, zatrudni robota – wynika z zamieszczonego we wrześniu zapytania ofertowego. Postanowiliśmy sprawdzić czym będzie się charakteryzował i jakie zadania postawi przed nowym pracownikiem Henryk Tatkowski, właściciel firmy.

Halex to niezwykle dynamicznie rozwijający się producent z elbląskiego zagłębia meblowego. Choć firma istnieje na rynku już ponad 25 lat, to ostatnie lata właściciel firmy może zaliczyć do szczególnie rozwojowych. Dwa lata temu uruchomiono w zakładzie przy ul. Mazurskiej nową linię do produkcji stelaży krzeseł, znacznie zwiększając zatrudnienie. To, co wydarzy się w kolejnych miesiącach jest jednak krokiem milowym w zmianach technologicznych nie tylko w skali zakładu, lecz także na tle okolicznych zakładów meblowych.

– Kupujemy włoskiego robota lakierniczego, który całkowicie zmieni technologię lakierowania krzeseł – przyznaje Henryk Tatkowski.

Zakup antropomorficznego  robota to tylko część realizacji projektu “Nowa technologia lakierowania mebli szkieletowych oraz połaci płaskich”, realizowanego w ramach środków pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2007-2013; Poddziałanie 1.1.7 “Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw i sektora MŚP w zakresie innowacji i nowych technologii”.

Oprócz robota do lakierowania, który przestawi technologię na ekologiczne lakierowanie wodne i ustawi produkcję na tor perfekcyjnej jakości i powtarzalności,  park maszynowy zakładu wzbogaci się również o nowy tunel suszarniczy oraz maszyny do obróbki: pilarkę i  szlifierkę czterostronną.

Najwięcej emocji budzi oczywiście zakup robota lakierniczego, bo – choć na tę technologię stawia coraz więcej zakładów – to dla firmy o silnych korzeniach rzemieślniczych, jest to niezwykła zamiana również pod względem mentalnym.

– W moim zakładzie zawsze na pierwszym miejscu jest człowiek-fachowiec, ale obecnie w wielu procesach technologicznych przekonuję się do obecności maszyn i urządzeń sterowanych komputerowo, szczególnie tam, gdzie środowisko pracy jest trudne np. w obszarze lakierowania – przyznaje Henryk Tatkowski.

Nowy “pracownik” działu lakierni w firmie Halex to włoski robot napędzany elektrycznie  i z możliwością sterowania jego pracą w sześciu osiach. W przeciwieństwie do standardowych rozwiązań, gdzie robot stoi na podłodze,  model który trafi do fabryki krzeseł jest zawieszony na bramie. Zamiast rąk – jak pracownik –  ma niezwykle silne ramiona obracane w ramach karuzeli o łącznej nośności 40 kilogramów.

– Na karuzeli umieszczane będą elementy krzeseł, a ich obrót może być kontrolowany w zakresie wartości kąta, kierunku i prędkości – dodaje Adam Witek, odpowiedzialny za wdrożenie projektu inwestycyjnego w firmie Halex.

Robot będzie miał wydajność lakierowania do 400 krzeseł dziennie, co niezwykle zwiększy konkurencyjność firmy Halex w zakresie czasu realizacji zamówień. Pełna realizacja inwestycji ma nastąpić w I kwartale przyszłego roku. Od tego też czasu firma Halex będzie mogła oferować swoim klientom produkty jeszcze bardziej ekologiczne.

– Nie tylko wykonane z odnawialnego surowca jakim jest drewno, ale także uszlachetnione ekologicznymi lakierami wodnymi, przyjaznymi dla środowiska – dodaje Henryk Tatkowski.

 

informacja prasowa z 20 października 2014

 

Proces lakierowania stelaży to kluczowy etap produkcji, mający wpływ na efekt końcowy krzesła. Fot. Halex
Po wdrożeniu dwa lata temu nowej linii produkcji stelaży krzeseł, kolejnym krokiem inwestycyjnym jest zakup robota, który będzie w stanie lakierować do 400 krzeseł dziennie. Fot. Halex
– W moim zakładzie zawsze na pierwszym miejscu jest człowiek-fachowiec, ale obecnie w wielu procesach technologicznych przekonuję się do obecności maszyn i urządzeń sterowanych komputerowo, szczególnie tam, gdzie środowisko pracy jest trudne np. w obszarze lakierowania – przyznaje Henryk Tatkowski.