MEKANIKA

Od wykonania pomiaru do realizacji zamówienia – cyfrowe urządzenie pomiarowe Proliner

Dokonywanie dokładnych pomiarów, tworzenie na ich podstawie projektów, a następnie precyzyjna produkcja jednostkowych elementów o ściśle określonych wymiarach to trzy podstawowe kroki do osiągnięcia sukcesu w zakresie wykańczania wnętrz. Zintegrowanie tych procesów oraz ułatwienie ich realizacji gwarantuje digitilizer Proliner, za sprawą cyfrowych metod pomiaru 2 i 3D.

Nieprawidłowo wykonane pomiary są nierzadko początkiem lawiny powielanych błędów w wyniku, których firmy wykonawcze odnotowują straty związane z reklamacjami. Wielokrotnie firmy zajmujące się projektowaniem i produkcją schodów, blatów, mebli ze szkła, kamienia czy drewna marnują duże ilości surowców właśnie ze względu na źle przeprowadzony pierwszy etap realizacji inwestycji. Powody takich sytuacji mogą być prozaiczne i sprowadzają się często do błędów ludzkich, których wyeliminowanie jest niezwykle trudne.

– Sposobem na poradzenie sobie z omawianymi problemami jest zredukowanie czynnika ludzkiego do minimum i wykonanie większości czynności w zakresie  pomiarów, projektowania i przygotowania danych produkcyjnych przy pomocy jednego urządzenia ? mówi Konrad Węgrzyn z firmy Mekanika. ? Takim przyrządem jest Proliner. Wykonuje on pomiary, a następnie konwertuje zebrane dane na pliki cyfrowe, zawierające wszystkie możliwe, dokładne informacje niezbędne do rozpoczęcia realizacji zamówienia ? dodaje.

Nieograniczona mobilność i cyfrowa dokładność

Proliner to rodzina cyfrowych digitilizer’ów, które łączą w sobie niewielkie wymiary urządzenia przenośnego oraz moc obliczeniową wysokiej klasy komputera. Ich wspólną cechą i zadaniem jest ułatwienie pracy specjalistów zawodów tradycyjnych, takich jak stolarze, kamieniarze i szklarze.

Sercem Prolinera jest obrotowa głowica pomiarowa wyposażona w procesor z zainstalowanym oprogramowaniem do obróbki danych. Pomiary realizuje się za pomocą metalowego długopisu, znajdującego się na końcu przewodu, który może być rozciągnięty na odległość kilku metrów.

– Używając długopisu użytkownik może w łatwy sposób oznaczyć stosowne punkty, które są natychmiast konwertowane do cyfrowego pliku DXF CAD. Proliner może mierzyć proste, krzywoliniowe oraz złożone kształty. Każdy obiekt może być wymiarowany w pozycji poziomej, pionowej lub pochyłej. Wszystkie czynności, łącznie z korektą danych odbywają się bez potrzeby używania komputera, na miejscu u klienta ? mówi Konrad Węgrzyn.

Obsługa urządzenia jest niezwykle intuicyjna i przyjazna użytkownikowi, który nie musi się już martwić krzywiznami ścian czy nierównościami podłóg. Może się on już skupić tylko na dokładnej i szybkiej pracy.

– Nie ma znaczenia czy pomiar dotyczy mebli kuchennych, schodów ze szkła, kamiennych blatów czy innych elementów wyposażenia wnętrz. Dzięki możliwościom urządzenia pomiarowego Proliner w prosty i przejrzysty sposób można odwzorować elementy o najbardziej skomplikowanych kształtach. Funkcja skanowania pozwala użytkownikowi bezbłędnie rozpoznawać kształty, które do tej pory mogły być mierzone tylko dzięki szablonom ? stwierdza Konrad Węgrzyn.

Dokładność pomiarów oraz błyskawiczna obróbka danych bezpośrednio wpływa na zwiększenie produktywności firmy i przyspieszenie realizacji zleceń. Używanie Proliner’a może również pomóc w redukcji strat materiałowych, ponieważ urządzenie współpracuje z wieloma typami maszyn CNC. Informacje w postaci rysunków CAD przekazywane z urządzenia Proliner do działów produkcyjnych (na komputery lub wprost do maszyn) niezwykle usprawniają proces przygotowania produkcji, a następnie rozkrój materiału i obróbkę elementów.

W zależności od potrzeb użytkownika, digitilizer ma możliwość wykonywania pomiarów w dwóch lub trzech wymiarach. Rozwiązanie 2D jest wykorzystywane do pomiarów powierzchni płaskich, np. blatów kuchennych, podłóg i drzwi. Rozwiązanie 3D jest wszechstronne, do krzywoliniowego szkła, wnętrz pojazdów, schodów. Znajduje również zastosowanie przy różnego rodzaju renowacjach i odbudowach oraz przy produkcji i wyposażaniu łodzi.

 

Galeria zdjęć:

digitilizer Proliner 2 3

Pobierz plik komunikatu: Proliner -informacja prasowa Mekanika