TEKNIKA

Calitan inwestuje w technologię Biesse

 

Zgodnie z hasłem “Wszystkie maszyny od jednego dostawcy” firma Teknika zrealizuje kolejny duży projekt. Wyposaży kompletną linię do produkcji mebli z płyty komórkowej w fabryce Calitan. Inwestycja będzie współfinansowana przez Unię Europejską.

Firma Calitan istnieje od ponad trzydziestu lat. Pod nazwą Meblex została założona już w 1975 roku i od tego czasu jest producentem mebli skrzyniowych. 90 proc. jej produktów trafia na eksport do krajów zachodniej oraz środkowej Europy. Firma dynamicznie się rozwija. Obecnie zatrudnia 130 osób i pracuje w trybie trzyzmianowym. Kolejna inwestycja firmy zostanie zrealizowana w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

– Obecnie jesteśmy na etapie wdrożenia do produkcji mebli z płyty komórkowej w połysku z wykorzystaniem technologii wprasowywania obrzeża w jej powierzchnię – mówi Mariusz Zając z firmy Calitan. – Umaszynowienie inwestycji zleciliśmy firmie Teknika, która spełniła nasze wymagania przede wszystkim pod względem dopasowania parametrów technicznych urządzeń.

Na potrzeby nowej linii produkcyjnej powstaną gniazda: rozkroju płyty, formatyzowania wąskich płaszczyzn oraz wiercenia. Teknika wyposaży je w maszyny marki Biesse.

– Technologia, z której będzie korzystała firma Calitan, daje możliwość automatyzowanej produkcji mebli z płyty komórkowej. Oprócz maszyn obróbczych dostarczymy również szereg urządzeń załadowczych i rozładowczych, które dodatkowo przyspieszą i uproszczą proces produkcyjny – mówi Tadeusz Jóźwik z firmy Teknika. – Innowacyjne rozwiązania pozwolą firmie na wprowadzenie na rynek linii nowych produktów oraz uzyskanie jakości i wydajności niespotykanej wśród podobnych, konkurencyjnych fabryk ? dodaje.

Wydajny rozkrój płyty

Zestaw maszyn przygotowywanych dla firmy Calitan otwiera pilarka panelowa kątowa Biesse Selco WNAR 830. Będzie ona odpowiedzialna za wydajny rozkrój płyty komórkowej. Operator, korzystając z centralnego sterowania maszyną, będzie wprowadzał do niej dane planu rozkroju płyty, wcześniej opracowane przez dział przygotowania produkcji. Proces rozkroju będzie odbywał się w pełni automatycznie. Dzięki dostarczonemu wraz z pilarką mostowi rozładowczemu Biesse RBO Lifter pilarka będzie bardziej wydajna a rozładunek bardziej efektywny. W celu dodatkowego zwiększenia wydajności tego gniazda produkcyjnego pilarka zostanie wyposażona w możliwość cięcia pakietu płyt o wysokości aż do 152 mm.

Obróbka wąskich płaszczyzn

Posortowane pod względem wymiarów formatki będą trafiały następnie do gniazda obróbki wąskich płaszczyzn. Jego sercem będzie linia do okleinowania Biesse Stream Line z jednostronną okleiniarką Biesse Stream B1. Oklejanie krawędzi płyty komórkowej będzie realizowane z użyciem innowacyjnej technologii bezklejowej. Polega ona na tym, że specjalne obrzeże zostaje wprasowane w obrzeże płyty komórkowej. Wewnętrzna powierzchnia obrzeża aktywowana jest za pomocą lasera a następnie zostaje ono wciśnięte w krawędź płyty. Proces ten możliwy jest dzięki temu, że wewnętrzna, funkcjonalna część obrzeża, pod wpływem działania lasera rozgrzewa się do temperatury ok. 400 stopni Celsjusza i uplastycznia się, umożliwiając wykonanie trwałego połączenia z krawędzią płyty.

Ostateczną obróbkę wykańczająca krawędź realizować będą agregaty do polerowania Rieppe. Linia do okleinowania będzie pracowała z posuwem od 20 do 50 m na minutę.

Linia Biesse Stream Line będzie oczywiście odpowiedzialna za oklejanie prostoliniowe. Wszelkie elementy krzywoliniowe będzie można obrabiać na maszynie  Biesse Rover A 1632 Edge. Jest to urządzenie sterowane numerycznie. W skład jego wyposażenia wchodzi przemysłowy agregat do oklejania krzywoliniowego.

Wiercenie i frezowanie

Centrum Biesse Rover będzie również wykorzystywane w kolejnym etapie produkcyjnym. Dzięki kompaktowej konstrukcji i wydajnym rozwiązaniom technologicznym ma ono możliwość wykonywania wierceń oraz frezowań.

– Maszyna CNC będzie angażowana do obróbki formatek o niestandardowym rozstawie otworów oraz w przypadku niewielkiej ilości danego elementu ? mówi Mariusz Zając. ? Opcja frezowania niezbędna jest w przypadku konieczności wycięcia nieokrągłego otworu w elemencie lub też wykonania nacięcia na potrzeby zainstalowania oświetlenia lub urządzeń nagłaśniających.

Wykonywanie otworów o standardowym rozstawie i wymiarach oraz w dużych seriach elementów będzie realizowane na wiertarce przelotowej Biesse Techno FDT. Jest to maszyna sterowana numerycznie, dwubelkowa, z możliwością wiercenia poziomego i pionowego z góry i z dołu.

– W zależności od skomplikowania i ilości poszczególnych otworów, maszyna wykonuje od jednego do nawet pięciu taktów wiercących. Możliwość wykonania wierceń w sześciu płaszczyznach, za jednym przejściem, bez potrzeby przestawiania maszyny powoduje znaczne oszczędności czasu produkcji, a tym samym znacznie poprawia wydajność ? mówi Mariusz Zając.

Galeria zdjęć:

Biesse 2
Okleiniarka Biesse Stream B1. Fot. Teknika
Biesse 1
Okleiniarka Biesse Stream B1. Fot. Teknika
Biesse 3
Okleiniarka Biesse Stream B1. Fot. Teknika
Calitan
Meble wykonane przy użyciu maszyn firmy Teknika. Fot. Teknika

 

Pobierz plik komunikatu: Calitan inwestuje w Biesse -informacja prasowa Teknika