MEKANIKA

Strumieniowe cięcia wodą przy użyciu ścierniwa – Waterjet Intermac Primus

 

Cięcie wodą pozwala na nieograniczone możliwości produkcyjne bez potrzeby zakupu drogich narzędzi. Dlatego od wielu lat popularnością cieszą się maszyny CNC do strumieniowego cięcia wodą przy użyciu ścierniwa. Jednym z nich jest Waterjet Primus włoskiego producenta Intermac.

Maszyna przeznaczona jest do wielu różnych zastosowań w obrębie branży kamieniarskiej. Przy jej użyciu można wykonywać elementy wzorów z kamienia i ceramiki, znaków firmowych, logotypów, mebli i elementów wystroju wnętrz. Wyroby produkowane przy jej udziale mogą być kompozycjami mieszanymi z różnych materiałów, takich jak kamień, marmur, granit, drewno, stal, mosiądz, szkło. Maszyna jest opłacalnym narzędziem zarówno w przypadku produkcji jednostkowych elementów, jak i masowej produkcji.

– Primus dysponuje stołem roboczym o pokaźnych wymiarach 4000×1860 mm, na którym można dokonywać obróbki materiału o maksymalnej grubości 250 mm w przypadku wersji maszyny 3-osiowej i 200 mm, gdy posiadamy maszynę 5-osiową ? mówi Paweł Szczepanik z firmy Mekanika, która jest dystrybutorem maszyn Intermac w Polsce.

Konstrukcję maszyny ? wykonaną ze stali nierdzewnej i dodatkowo punktowo wzmocnioną ? cechuje masywność. Dzięki temu gwarantuje ona stabilną obróbkę oraz wytrzymałość i długoletnie użytkowanie.

Zarówno stół roboczy, jak i inne komponenty, zostały zaprojektowane pod kątem wymagań obróbki przy użyciu ścierniwa (abrasive water jet).

– Rozwiązania te pozwalają na osiągnięcie wysokiej wydajności, przy jednoczesnej redukcji kosztów pracy maszyny ? wyjaśnia Paweł Szczepanik.

Primus został wyposażony w 200 l zbiornik na ścierniwo i wodę. Zbiornik podzielony jest na dwie sekcje, aby stale uzupełniać wodę w trakcie pracy. Podawaniem ścierniwa kieruje automatyczny system dozowania sterowany przez PC z panelu dotykowego. System czyszczenia zbiornika wyklucza możliwość powstawania zatorów. Zawdzięczamy to systemowi wtórnego wtłaczania wcześniej oczyszczonej wody, który wywołuje w wannie ruch cyrkulacyjny.

Szczególną uwagę zwraca system sterowania Primus’em. Kontrolę nad maszyną sprawuje komputer PC wyposażony w system operacyjny Windows. Może on być wykorzystywany nie tylko do obsługi samej maszyn, lecz także do przygotowywana projektów w aplikacji CAD/CAM.

W standardzie maszyna posiada wbudowany modem i funkcję teleserwisu, która pozwala na zdalny dostęp do urządzenia w celu dokonania uaktualnień czy diagnostyki. Kwestie bezpieczeństwa w czasie pracy gwarantują fotokomórki, które wyłączają maszynę po przekroczeniu bariery wokół pola pracy maszyny.

Waterjet Primus Intermac

– 3- lub 5-osiowe centrum obróbcze do cięcia hydro-ściernego;

– maszyna wyposażona w pompę BHDT;

– struktura nośna i korpus wykonane ze stali nierdzewnej;

– sterowanie przy pomocy I-cam 3D;

– ciśnieniowy system przepływu ścierniwa;

– wzmacniacz strugi ciśnienia;

– wymiary maszyny: 5690×2420 mm;

– ciśnienie nominalne ? 420 MPa.

 

Pobierz plik komunikatu: Primus Waterjet Intermac-informacja prasowa Mekanika

 

Galeria zdjęć: