Strumieniowe cięcia wodą przy użyciu ścierniwa – Waterjet Intermac Primus

fot 2

 

Cięcie wodą pozwala na nieograniczone możliwości produkcyjne bez potrzeby zakupu drogich narzędzi. Dlatego od wielu lat popularnością cieszą się maszyny CNC do strumieniowego cięcia wodą przy użyciu ścierniwa. Jednym z nich jest Waterjet Primus włoskiego producenta Intermac.

Maszyna przeznaczona jest do wielu różnych zastosowań w obrębie branży kamieniarskiej. Przy jej użyciu można wykonywać elementy wzorów z kamienia i ceramiki, znaków firmowych, logotypów, mebli i elementów wystroju wnętrz. Wyroby produkowane przy jej udziale mogą być kompozycjami mieszanymi z różnych materiałów, takich jak kamień, marmur, granit, drewno, stal, mosiądz, szkło. Maszyna jest opłacalnym narzędziem zarówno w przypadku produkcji jednostkowych elementów, jak i masowej produkcji.

– Primus dysponuje stołem roboczym o pokaźnych wymiarach 4000×1860 mm, na którym można dokonywać obróbki materiału o maksymalnej grubości 250 mm w przypadku wersji maszyny 3-osiowej i 200 mm, gdy posiadamy maszynę 5-osiową ? mówi Paweł Szczepanik z firmy Mekanika, która jest dystrybutorem maszyn Intermac w Polsce.

Konstrukcję maszyny ? wykonaną ze stali nierdzewnej i dodatkowo punktowo wzmocnioną ? cechuje masywność. Dzięki temu gwarantuje ona stabilną obróbkę oraz wytrzymałość i długoletnie użytkowanie.

Zarówno stół roboczy, jak i inne komponenty, zostały zaprojektowane pod kątem wymagań obróbki przy użyciu ścierniwa (abrasive water jet).

– Rozwiązania te pozwalają na osiągnięcie wysokiej wydajności, przy jednoczesnej redukcji kosztów pracy maszyny ? wyjaśnia Paweł Szczepanik.

Primus został wyposażony w 200 l zbiornik na ścierniwo i wodę. Zbiornik podzielony jest na dwie sekcje, aby stale uzupełniać wodę w trakcie pracy. Podawaniem ścierniwa kieruje automatyczny system dozowania sterowany przez PC z panelu dotykowego. System czyszczenia zbiornika wyklucza możliwość powstawania zatorów. Zawdzięczamy to systemowi wtórnego wtłaczania wcześniej oczyszczonej wody, który wywołuje w wannie ruch cyrkulacyjny.

Szczególną uwagę zwraca system sterowania Primus’em. Kontrolę nad maszyną sprawuje komputer PC wyposażony w system operacyjny Windows. Może on być wykorzystywany nie tylko do obsługi samej maszyn, lecz także do przygotowywana projektów w aplikacji CAD/CAM.

W standardzie maszyna posiada wbudowany modem i funkcję teleserwisu, która pozwala na zdalny dostęp do urządzenia w celu dokonania uaktualnień czy diagnostyki. Kwestie bezpieczeństwa w czasie pracy gwarantują fotokomórki, które wyłączają maszynę po przekroczeniu bariery wokół pola pracy maszyny.

Waterjet Primus Intermac

– 3- lub 5-osiowe centrum obróbcze do cięcia hydro-ściernego;

– maszyna wyposażona w pompę BHDT;

– struktura nośna i korpus wykonane ze stali nierdzewnej;

– sterowanie przy pomocy I-cam 3D;

– ciśnieniowy system przepływu ścierniwa;

– wzmacniacz strugi ciśnienia;

– wymiary maszyny: 5690×2420 mm;

– ciśnienie nominalne ? 420 MPa.

 

Pobierz plik komunikatu: Primus Waterjet Intermac-informacja prasowa Mekanika

 

Galeria zdjęć: