HETTICH

Sukces polskiej studentki w konkursie International Design Award 2015

 

Spośród setek nadesłanych prac z 77 krajów, jury jubileuszowej edycji International Design Award przyznało główną nagrodę Polce Anicie Kokoszczyk z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Krakowska uczelnia zgłosiła również największą liczbę prac konkursowych. Jest jeszcze szansa, by dzięki internautom Polacy odebrali kolejną nagrodę w konkursie organizowanym przez firmy Hettich i Rehau.

Projektem “HANG-OUT” Polka zachwyciła międzynarodowe jury International Design Award i znalazła się w trójce tegorocznych laureatów, którym przyznano wysokie nagrody pieniężne ufundowane przez firmy Hettich i Rehau. Hang-out to dodatkowy element skrzydła drzwi, który w zależności od ustawienia może pełnić  funkcję suszarki i wieszaka. Fenomenem projektu jest jego prostota oraz wygoda w użytkowaniu.

– Brak miejsca na suszarkę do ubrań to codzienny problem mieszkańców akademików i małych mieszkań – mówi Anita Kokoszczyk, która swoim projektem pokazała jak rozwiązać ten problem.

Hang-out przymocowany do futryny lub skrzydła drzwiowego nie zajmuje dużo miejsca, przez co jest niezwykle praktyczny. Dodatkową opcją jest możliwość dostosowania go do montażu na ramie okiennej.

– Jury konkursowe IDA doceniło design projektu, a ten trzeba rozumieć nie tylko jako wzornictwo, ale przede wszystkim piękno odbierane wszystkimi zmysłami, dlatego każdy projekt musi być nie tylko przyjemny dla oka, ale przede wszystkim funkcjonalny i odpowiadać na potrzeby użytkownika – mówi Beata Lasota, dyrektor zarządzający Hettich Polska.

Niemiecka firma Hettich z ponad 125-letnim doświadczeniem, której owocem są innowacyjne i funkcjonalne rozwiązania w zakresie techniki meblowej wprowadzane na światowy rynek, od lat sama zdobywa nagrody w konkursach designu, ale też wspiera debiutantów w dziedzinie projektowania, którzy tak jak Anita Kokoszczyk mają świeże i niebanalne podejście do projektowania.

Anita Kokoszczyk to 24-letnia obiecująca studentka Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Spędziła pół roku w Mediolanie w ramach wymiany studenckiej w Accademia di Belle Arti di Brera. Jest zakochana w sztuce, wzornictwie, projektowaniu wnętrz i mebli, grafice 3D. Współpracowała z wieloma firmami projektowymi. Jest laureatką konkursów designerskich.

Oprócz Polki w ścisłej czołówce laureatów znaleźli się Marwa Istanbuli ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która zaprojektowała “G-WASH”, inteligentną, ładowaną od góry zmywarkę, która poddaje recyclingowi zużytą wodę oraz Vishal Sathivada z Indii, który zyskał uznanie jury za “SLICE SIDE DOWN CABINET”, który jest systemem szafek wiszących wyposażonym w wysuwany uchwyt, zapewniający wygodny i ergonomiczny dostęp do ich zawartości.

Za największą liczbę zgłoszeń w konkursie z jednej uczelni przewidziana została nagroda pieniężna, którą otrzymała Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie.

– Cieszy nas tak liczny udział młodych polskich talentów w tej edycji konkursu i zdobyte nagrody, a przed nami szansa na kolejne, bo trwa jeszcze głosowanie internetowe na najlepszy projekt, dlatego zachęcam wszystkich miłośników designu do udziału w głosowaniu – mówi Beata Lasota.

Pośród wielu prac zgłoszonych do tej formy konkursu znajduje się  38 projektów polskich uczniów i studentów. W czołówce najlepiej ocenianych plasują się polskie projekty. Głosowanie trwa do 11 maja. Warto pomóc naszym polskim projektantom, którzy dzięki wygranej otrzymają szansę na międzynarodową karierę.

Głosować można poprzez stronę: www.internationaldesignaward.com/voting

Konkurs International Design Award skierowany jest do uczniów i studentów kierunków wzornictwa, architektury, projektowania wnętrz, technologii drewna oraz inżynierii produkcji. Motywem przewodnim tegorocznej edycja było motto “Wprowadź meble na kolejny poziom”.

Galeria zdjęć:

Bild2_0
HANG OUT projekt Anity Kokoszczyk

 

winner
G-WASH – Marwa Istanbuli

 

SLICE SIDE DOWN CABINET_Indie
SLICE SIDE DOWN CABINET – Vishal Sathivada

 

1