HETTICH

Nowa Nagroda Firmowa IDA

Nowa Nagroda Firmowa w konkursie International Design Award

Katarzyna Sroka oczarowała jury projektem Wall-Office, czyli biurowej ścianki

 

Tegoroczna, 10 edycja International Design Award to ogromny sukces Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej studenci nie tylko zgłosili największą liczbę prac konkursowych, lecz były one również na bardzo wysokim poziomie, co zaowocowało prestiżowymi nagrodami. Praca Katarzyny Sroki ?Wall-Office? zdobyła specjalną Nagrodę Firmową ? przyznaną po raz pierwszy w historii konkursu. Laureatka została wyłoniona przez przedstawicieli firm Rehau i Hettich. To również studentka krakowskiej uczelni ? Anita Kokoszczyk ? otrzymała główną nagrodę konkursu za projekt ?HANG-OUT?.

 

Nowa nagroda w konkursie International Design Award: Nagroda Firmowa

International Design Award to biennale organizowane wspólnie przez firmy Hettich i Rehau, które wspiera rodzące się talenty, tworzy dla nich nowe perspektywy oraz prezentuje trendy i wizje przyszłości. W roku 2015 tematem przewodnim konkursu było “Wprowadź meble na kolejny poziom”. W tej edycji po raz pierwszy została przyznana Nagroda Firmowa, której laureata nie wyłaniało jury eksperckie, lecz pracownicy firm Hettich i Rehau. Głównymi kryteriami oceny były charakterystyka produktu oraz właściwości techniczne, które pozwolą na jego szybkie wdrożenie. Nagroda Firmowa trafiła do rąk Katarzyny Sroki z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej “Wall-Office” jest propozycją zindywidualizowanych stanowisk do pracy montowanych w ścianie, które mogą być wykorzystane zarówno w miejscach publicznych, jak i w domu.

 

Elastyczny, innowacyjny, nowatorski projekt

“Projekt “Wall-Office” zaimponował nam głównie tym, że odpowiada na potrzeby stanowisk pracy przyszłości ? mówi Marc Reichling, szef działu marketingu kooperacyjnego w firmie Hettich. ? Zaproponowany sposób zastosowania okuć to odpowiedź na potrzebę optymalizacji wykorzystywanej przestrzeni biurowej przy jednoczesnym zachowaniu zasad ergonomii. Konstrukcja umożliwia dostosowanie miejsca pracy do indywidualnych wymogów użytkownika. Katarzynie Sroce udało się połączyć najnowsze technologie informatyczne z innowacyjnym i elastycznym tworzywem. Kolejnym kluczowym elementem projektu jest to, że poprzez połączenie niezbędnej techniki okuć meblowych i innowacyjnych materiałów udało się stworzyć miejsce pracy przyszłości.

Pracownicy firmy Rehau byli wręcz zachwyceni projektem.

– Katarzyna Sroka opracowała elastyczną, zajmującą niewiele miejsca koncepcję, która szczególnie sprawdzi się w środowisku domowym. Jest to zgodne z panującą obecnie tendencją do budowy coraz mniejszych mieszkań, przy czym ich przestrzeń musi być wykorzystana tak efektywnie, jak to tylko możliwe ? mówi Andreas Albig, dyrektor ds. rozwoju i procesów w meblarstwie. ? Projekt stworzony przez Katarzynę Srokę odzwierciedla także inny trend, polegający na tworzeniu funkcjonalnych powierzchni oraz generalnie integrowaniu różnych funkcji.

Modułowy, konfigurowalny projekt “Wall-Office” idealnie wpisuje się w ideę projektów wysokiej jakości o świetnym designie i umożliwiających indywidualizowanie go pod kątem preferencji użytkownika.

 

Fenomenem projektu jest jego prostota

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie miała wyjątkową prezentację w tej edycji International Design Award, uzyskując nagrodę za najliczniejszą reprezentację studentów, a także zdobywając jedną z trzech nagród jury konkursowego dla Anity Kokoszczyk. Jej ?HANG-OUT? to dodatkowy element skrzydła drzwi, który w zależności od ustawienia może pełnić funkcję suszarki i wieszaka. Fenomenem projektu jest jego prostota oraz wygoda w użytkowaniu.

?HANG-OUT? przymocowany do futryny lub skrzydła drzwiowego nie zajmuje dużo miejsca, przez co jest niezwykle praktyczny. Dodatkową opcją jest możliwość dostosowania go do montażu na ramie okiennej.

 

Obie studentki z Polski wraz z dwoma pozostałymi zwycięzcami International Design Award, wybranymi przez jury konkursowe, odwiedzą jesienią w Niemczech siedzibę główną firmy Hettich w Kirchlengern oraz firmy Rehau w miejscowości Rehau. Ponadto planowane są także warsztaty projektowe w Berlinie, które poprowadzi Michel Dallaire, członek jury konkursowego w 2013 roku.

 

International Design Award
W tym roku przypada 10 rocznica pierwszej edycji międzynarodowego konkursu IDA, organizowanego wspólnie przez firmy Hettich i Rehau. W tym roku uczestnicy byli poproszeni o przygotowanie projektu zgodnie z tematem przewodnim “Wprowadź meble na kolejny poziom”. International Design Award jest skierowany do uczniów i studentów szkół artystycznych, architektury, projektowania wnętrz, sztuki oraz technologii drewna, którzy mogli zgłaszać swoje prace do 1 marca 2015 roku.