STEICO

Klienci z całego świata przyjechali do nowej fabryki STEICO

Ponad połowa z tysięcy ton płyt produkowanych w fabryce w Czarnej Wodzie trafia na eksport. Z wykorzystaniem płyt pilśniowych porowatych w Ameryce i Arabii Saudyjskiej buduje się autostrady, a na konstrukcjach z płyt LVL i płyt pilśniowych twardych wznoszone są budynki w Niemczech, Skandynawii czy Wielkiej Brytanii. Najnowocześniejszą na świecie fabrykę LVL oraz kolejny ciąg produkcji płyt pilśniowych w Czarnej Wodzie zwiedzali 10 września klienci STEICO z całego świata.

 

Upadająca państwowa fabryka, której zdesperowani pracownicy w obawie przed komornikiem zespawali bramę wjazdową w 2003 roku, w ciągu 10 lat zmieniła się w jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów płyt w Europie. Konsekwentnie budowana strategia rozwoju firmy Udo Schramka, właściciela firmy STEICO, pod której sztandarem wciąż trwają wielomilionowe inwestycje, uratowała nie tylko kilkaset miejsc pracy, ale uczyniła Czarną Wodę jedną z najdynamiczniej rozwijających się gmin na Pomorzu.

Nawet strajk Lufthansy nie przeszkodził gościom z całego świata, by wylądować najpierw w Gdańsku, a potem trasą szybkiego ruchu, podziwiając krajobraz Kociewia przemieścić się do Czarnej Wody. Takiej nowoczesnej Polski nie znali.

Czy tę autostradę też budowaliście z zastosowaniem waszych płyt bitumowanych? ? pytał gość STEICO, który przyjechał specjalnie ze Stanów Zjednoczonych, by zobaczyć nowy ciąg płyt pilśniowych oraz najnowocześniejszą na świecie fabrykę LVL.

Bo to właśnie płyty pilśniowe bitumowane, wyprodukowane w Czarnej Wodzie, inżynierowie ze Stanów Zjednoczonych czy Arabii Saudyjskiej wykorzystują w konstrukcji dróg. Tylko do Stanów Zjednoczonych z pomorskiej fabryki STEICO trafia kilkaset kontenerów takich płyt rocznie.

Są to kraje położone w strefie klimatu o dużych amplitudach dobowych, dlatego płyty betonowe z których budowane są drogi rozszerzają się w ciągu dnia, gdy jest gorąco, a kurczą  podczas chłodnych nocy. Może to powodować pękanie betonu i wywołać milionowe szkody. Udało się temu zapobiec korzystając z naszych płyt porowatych nasączonych bitumem, stanowiących dylatacje między elementami betonowymi. Są one układane co sześć metrów drogi ? wyjaśnia Steffen Zimny, prezes zarządu STEICO sp. z o.o.

Udo Schramek, właściciel firmy STEICO, osobiście oprowadzał najważniejszych klientów po nowej fabryce w Czarnej Wodzie. Fot. Paweł Winiarski
Udo Schramek, właściciel firmy STEICO, osobiście oprowadzał najważniejszych klientów po nowej fabryce w Czarnej Wodzie. Fot. Paweł Winiarski

Dumą Czarnej Wody są także płyty pilśniowe twarde. To właśnie w tej fabryce opracowano technologię budowy znanych już na całym świecie belek dwuteowych ze środnikiem z płyty pilśniowej twardej, która stanowi konstrukcję podłóg czy ścian budynków na całym  świecie. W Wielkiej Brytanii czy Skandynawii w takiej konstrukcji wznosi się ponad połowę budynków. Przedstawiciele największych firm deweloperskich i budowlanych, które korzystają z tej technologii byli obecni na spotkaniu w Czarnej Wodzie i mieli okazję zwiedzić fabrykę.
Obecnie belki dwuteowe montowane są w fabryce STEICO w Czarnkowie z płyt pilśniowych twardych w połączeniu z płytami LVL ? oba tworzywa, dzięki uruchomieniu nowej fabryki powstają od tego roku w Czarnej Wodzie.

– Na rynku europejskim jest bardzo duże zapotrzebowanie na belki dwuteowe, dlatego aż 50% produkcji płyt LVL z naszego nowego zakładu będzie wykorzystywane właśnie do ich produkcji. Pozostała ilość, około 50 000 m3 płyt z forniru klejonego warstwowo, trafi do budownictwa, produkcji opakowań, stolarki czy mebli ? mówi Steffen Zimny.

Nowa fabryka płyt LVL to pierwsza inwestycja typu greenfield w portfolio firmy STEICO. Dotychczas właściciel ? Udo Schramek decydował się na zakup istniejących fabryk i linii i ich modernizację. W grupie STEICO znajdują się obecnie fabryki w Czarnkowie, Czarnej Wodzie oraz francuskim Casteljaloux.

Cieszę się, że budowę nowej fabryki w Czarnej Wodzie udało się zamknąć w ciągu 12 miesięcy i już możemy zapewnić, co jeszcze rok temu wydawało się jedynie marzeniem, że jesteśmy gotowi wytwarzać dla Państwa ten niezwykle trwały i pożądany na rynku budowlanym materiał, jakim jest STEICO LVL ? mówił Udo Schramek witając w fabryce w Polsce blisko stu gości, klientów przybyłych z całego świata. ? Mamy też kolejną, nowoczesną linię płyt pilśniowych, która powiększa nasze moce produkcyjne i możliwość szybkiej realizacji zamówień.

Najnowocześniejszą na świecie fabrykę LVL oraz kolejny ciąg produkcji płyt pilśniowych w Czarnej Wodzie zwiedzali 10 września klienci STEICO z całego świata. Fot. Paweł Winiarski
Najnowocześniejszą na świecie fabrykę LVL oraz kolejny ciąg produkcji płyt pilśniowych w Czarnej Wodzie zwiedzali 10 września klienci STEICO z całego świata. Fot. Paweł Winiarski

To nie koniec planów inwestycyjnych firmy. Po intensywnej rozbudowie mocy w Czarnej Wodzie, przyjdzie czas na zwiększenie produkcji w Czarnkowie.

– Jest to konieczne z uwagi na dynamiczny wzrost zainteresowania naszymi ekologicznymi materiałami, spełniającymi wymogi energooszczędności stawiane nowoczesnemu budownictwu ? dodaje Udo Schramek. ? Płyty pilśniowe izolacyjne produkowane są na dwóch liniach w Czarnej Wodze. W zakładzie w Czarnkowie produkujemy obecnie 140 000 ton płyt izolacyjnych wyprodukowanych w 100% z drewna, ale to wciąż za mało.

Obecnie produkty STEICO kupuje 2500 klientów z 45 krajów całego świata. Z 1,2 mln m3 płyt izolacyjnych wytwarzanych przez zakłady STEICO można zbudować każdego roku 24 000 domów jednorodzinnych.