STEICO

STEICO stworzy nowy zawód w Polsce? Wniosek leży w MEN

W Czarnej Wodzie już w przyszłym roku szkolnym absolwenci gimnazjów będą mogli rozpocząć naukę w klasie przyuczającej do zawodu stolarza z gwarancją zatrudnienia po zakończeniu nauki w nowoczesnej fabryce drewna klejonego z fornirów firmy STEICO. To efekt listopadowych uzgodnień z dyrekcją szkoły i starostwem powiatowym w Starogardzie Gdańskim.

 

Klasa stolarska w Zespole Szkół Gimnazjalnych to projekt dydaktyczny z biznesowym uzasadnieniem. Młodzi adepci pożądanego w regionie zawodu będą się go uczyć w sposób innowacyjny, korzystając m.in. z doświadczeń i wiedzy fachowców z firmy STEICO.

STEICO to jeden z największych pracodawców na Pomorzu; w lipcu tego roku rozpoczął produkcję innowacyjnego na skalę europejską drewna konstrukcyjnego LVL i poszukuje dobrze wykształconych techników i technologów.

Mamy najnowocześniejszą na świecie linię technologiczną do produkcji płyt LVL ? potwierdza Steffen Zimny, prezes zarządu STEICO Sp. z o.o., do której należy także funkcjonująca obok fabryka ekologicznych płyt izolacyjnych, stosowanych na całym świecie do wznoszenia budynków energooszczędnych.

Zgodnie z ustaleniami, jakie 18 listopada uzgodniono podczas spotkania przedstawicieli firmy STEICO ze Starostwem Powiatowym w Starogardzie Gdańskim oraz dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych, już w przyszłym roku firma przyuczy do zawodu 15 osób. Prócz uzyskania cennego wykształcenia, uczniowie otrzymają też wynagrodzenie, które będzie uzależnione od wyników w nauce oraz frekwencji.

Uczeń trzeciej klasy maksymalnie zarobi około 800 zł brutto, uczeń drugiej klasy ? 592 zł brutto, a pierwszej ? 504 (na koniec drugiego semestru) ? zapowiada Mirosław Mantaj, kierownik działu kadr i płac STEICO Sp. z o.o.

To więcej niż przewidują przepisy dotyczące wynagradzania uczniów. Młodzież będzie też mogła skorzystać z bezpłatnego dowozu do firmy (z rejonów, z których dowożeni są obecnie pracownicy) oraz z funduszu socjalnego (karnety na siłownię, bony świąteczne). Tak jak pozostali pracownicy, uczniowie praktykujący w zakładzie otrzymają też tzw. trzynastą pensję. Firma zapewni kadrę fachowców, którzy będą kształcić młodzież. Przedsiębiorstwo zatrudnia obecnie ok. 340 osób. Zamierza zatrudnić w ciągu dwóch lat ok. 70 osób. Przedstawiciele firmy mówią, że chętni są, ale nie mają odpowiednich kwalifikacji.

Dlatego postanowiliśmy utworzyć klasę i uczyć zawodu już w szkole. W ten sposób wykształcimy pracowników, którzy będą fachowcami w swoim zawodzie. Uzyskają taką wiedzę i umiejętności, które są potrzebne w naszej firmie ? mówi Mirosław Mantaj, kierownik działu kadr i płac w STEICO.

Tym, co zapewne zachęci wielu uczniów do wzięcia udziału w tym innowacyjnym projekcie edukacyjnym, jest fakt, że został on uznany przez niemiecki system nauczania. Dlatego też absolwenci klasy stolarskiej z Czarnej Wody otrzymają równolegle dyplom niemiecki w zawodzie ?Holzmechaniker?.

Chcemy ich w ten sposób przyciągnąć do tego zawodu. System, który przygotowaliśmy, jest bardzo atrakcyjny. Naprawdę warto z niego skorzystać ? dodaje Mirosław Mantaj.

Już w przyszłym roku firma przyuczy do zawodu 15 osób w ramach zawodu stolarza. fot. Steico
Już w przyszłym roku firma przyuczy do zawodu 15 osób w ramach zawodu stolarza. fot. Steico

STEICO proponuje też zwiedzanie zakładu przez uczniów szkół gimnazjalnych (w pierwszej kolejności III klas). Zamierza zorganizować i sfinansować dowóz oraz odwożenie dzieci z innych szkół. W czasie tych spotkań, uczniowie zobaczą nowoczesny zakład i zapoznają się ze specyfiką pracy. Będą mogli porozmawiać z pracownikami i kierownictwem firmy. Przedstawiciele firmy nie wykluczają też spotkań na terenie szkół. Chcieliby przedstawić ofertę kształcenia bezpośrednio rodzicom gimnazjalistów.

STEICO prowadzi równolegle starania o uznanie w Polsce na wzór niemiecki zawodu mechanika-operatora maszyn do produkcji drzewnej i wpisanie go na listę zawodów w naszym kraju. Wniosek w tej sprawie obecnie znajduje się w Ministerstwie Edukacji.