MEKANIKA

Sześciu mocarzy pod banerem Mekanika

Konfiguracja sześciu wydajnych i ekonomicznych maszyn z oferty firmy MEKANIKA była niewątpliwie ciekawym przystankiem na drodze zwiedzania targów GLASS w Poznaniu. Ten największy w Polsce dystrybutor wielu światowych marek, takich jak np. Intermac, Neptun, Mappi, Pujol, SCV, Enkong, Prodim, a teraz także Donatoni, zaprezentował możliwości ich pracy “na żywo”, obrabiając wiele trudnych i wymagających elementów ze szkła.

Wiele z nowości tegorocznych targów Glass znalazło się na jednym stoisku, które integruje największych dostawców technologii obróbki szkła. Było to stoisko firmy MEKANIKA, na którym zaprezentowanych zostało sześć maszyn.

1 

MASTER 33 T

Mistrzowskie centrum obróbcze ze stajni Intermac nie jest rynkową nowością, ale też nie przyjechało do Poznania promować się jako nowinka technologiczna, lecz raczej sprawdzony w wielu zakładach obróbki szkła niezawodny multipracownik.

Przywieźliśmy centrum obróbcze Master 33 T na prośbę klientów, którzy go właśnie zamówili lub zamierzają od nas zamówić, a spotkanie na targach było okazją, by maszynę przetestować i zobaczyć jej możliwości pracy na żywo ? mówi Paweł Szczepanik z firmy Mekanika.

Master 33T za naciśnięciem myszki i przy pomocy wprowadzonych do komputera danych precyzyjnie frezuje, wierci, szlifuje, poleruje a nawet graweruje ? przy pomocy diamentowego pisaka. Obrabia w ten sposób nie tylko formatki szkła, ale także innych materiałów, np. laminatów czy kamienia.

1 

KUFRA2 1300

Producenci, którzy na targach poszukiwali dobrej piaskarki, na stoisku firmy Mekanika mieli możliwość przyjrzenia się automatycznej piaskarce firmy SCV o niezwykle solidnej konstrukcji lakierowanej proszkowo. Zapewnia ona nie tylko trwałość maszyny i jej długie użytkowanie, ale przede wszystkim precyzję obróbki. W konstrukcji zastosowano także dodatkowe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo i chroniące formatki podczas obróbki, np. czujnik obecności szkła, uszczelki chroniące przed pyłem, antypoślizgową taśmę posuwu, a załadunek i wyładunek wyposażono w szczecinę chroniącą szkło przed zarysowaniami, zadrapaniami itp.

To maszyna przyjazna dla środowiska, gdyż emisja pyłów wynosi poniżej 20 mikronów ? zapewnia Piotr Madrygał z firmy Mekanika ? a dzięki zastosowaniu między innymi możliwości pracy tylko w wybranych strefach pozwala właścicielom zakładu, w którym pełni służbę, znacznie ograniczyć koszty produkcji.

2

GENIUS RS-A

Podobne walory w zakresie bezpieczeństwa obróbki czy ekologii przyświecały także konstruktorom stołu do rozkroju Genius RS-A z trzema osiami kontrolowanymi do cięcia prostoliniowego i krzywoliniowego powierzchni ze szkła monolitycznego i specjalnego. Stół roboczy tego urządzenia został pokryty specjalną wykładziną o niskim współczynniku tarcia a dzięki tzw. poduszce powietrznej generowanej przez cichy wentylator zapewnia łatwe i bezpieczne przesuwania szyby. Nad bezpieczeństwem obróbki dodatkowo czuwają fotokomórki rozlokowane w strefie pracy maszyny.

 3

ENKONG ZM 9

Wysokiej jakości obróbka krawędzi szkła to spore wyzwanie szczególnie w branży wyposażenia wnętrz, reklamowej czy budowlanej. Precyzja w tym zakresie wyróżnia tych, którzy postawili na najnowocześniejsze rozwiązania, takie jak krawędziarki Enkong. Model ZM 9 jest przeznaczony do obróbki krawędzi prostych oraz ostrych pod kątem 45? na arkuszach szkła o różnych rozmiarach i grubości. Specjalne wykonanie sekcji załadunku pozwala na kontrolę ilości usuwanego materiału bez potrzeby indywidualnego regulowania każdego wrzeciona oddzielnie. Przenośniki załadunkowy i wyładunkowy są zsynchronizowane, co zapewnia większą stabilności transportowanego materiału.

Jednym z wyzwań jest uzyskanie wysokopołyskowych krawędzi płaskich, a to udaje się właśnie na tej krawędziarce ZM9, w której zastosowano dodatkową niezależną sekcje z tarczą z filcu oraz instalację obiegu wody z tlenkiem ceru ? mówi Paweł Szczepanik.

4

NEPTUN 11

Inną propozycją krawędziarki do szkła jest Neptun Rock 11, który ? dzięki 11 wrzecionom ? świetnie radzi sobie ze szlifowaniem krawędzi, jak również ich polerowaniem oraz wykonywaniem fazy do 10 mm. Wszystko to za sprawą najwyższej jakości narzędzi diamentowych i polerskich. Polerowanie odbywa się za pomocą ciekłego tlenku ceru z niezależnym obiegiem lub tarczy filcowej. Krawędziarka Rock jest wyposażona w panel sterowania z kontrolą numeryczną NP500 z interfejsem użytkownika. Warto zwrócić uwagę na komfortowy wyświetlacz dotykowy TFT do kontrolowania i nastawiania maszyny z kątem patrzenia nawet do 140?.