STEICO

Pierwsza AKADEMIA STEICO dla uczniów szkół budowlanych

To oni za kilka lat będą budować domy, domki i całe osiedla. Dzięki otwartej w styczniu AKADEMII STEICO, w której zdobędą praktyczne umiejętności profesjonalnego montażu, absolwenci Państwowych Szkół Budownictwa będą świetnie przygotowani do wyzwań nowoczesnego rynku budowlanego.

Parafrazując słowa słynnego Polaka: ?Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie?, ja bym powiedział, że taka będzie przyszłość ekologicznego, energooszczędnego budownictwa w Polsce, jakich wykształcimy sobie fachowców, którzy będą tą szczytną ideę realizować ? powiedział Waldemar Motyka, wiceprezes zarządu firmy STEICO CEE podczas otwarcia pierwszej, skierowanej nie do profesjonalistów, ale właśnie młodzieży, AKADEMII STEICO, która 21 stycznia została otwarta w Państwowych Szkołach Budownictwa w Gdańsku. To trzecia ? po Akademii w Monachium i Czarnkowie, taka inicjatywa, pozwalająca w praktyce kształcić fachowców w zakresie nowych technologii budowy, nowoczesnych materiałów inżynieryjnych, spełniających wymogi stawiane przez współczesną cywilizację.

To jest absolutnie światowy trend, który może być polską, nazwijmy to wprost pomorską specjalnością ? mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego podczas otwarcia Akademii STEICO, który inicjatywę objął patronatem honorowym. ? Trudno jest sobie wyobrazić kształcenie na poziomie zawodowym bez dobrych praktyk, sięgających po najnowocześniejsze technologie światowe. Bardzo jesteśmy wdzięczni właścicielom firmy Steico.

W uroczystym otwarciu AKADEMII STEICO uczestniczyli (od prawej): Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, który wydarzenie objął honorowym patronatem, Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska, Ewa Konikowska-Kruk, dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Ministerstwa Edukacji Narodowej.  Fot. Forestor
W uroczystym otwarciu AKADEMII STEICO uczestniczyli (od prawej): Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, który wydarzenie objął honorowym patronatem, Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska, Ewa Konikowska-Kruk, dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Ministerstwa Edukacji Narodowej. Fot. Forestor

Takie inicjatywy, to jest miód na serce dla szkolnictwa zawodowego i dla kierunków zmian, które obrało Ministerstwo Edukacji Narodowej w zakresie kształcenia zawodowego ? przyznała obecna na otwarciu Ewa Konikowska-Kruk, dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zbigniew Canowiecki, prezes stowarzyszenia Pracodawców Pomorza, jeden z inicjatorów Akademii STEICO, przyznał z kolei, że poważne braki kadrowe ? problem, z którym boryka się obecnie wielu przedsiębiorców, motywuje ich do współpracy ze szkołami i do ?brania spraw we własne ręce?, czyli wyposażania pracowni, przygotowywania stanowisk pracy i umożliwiania młodzieży odbycia praktyk w swoich zakładach. AKADEMIA STEICO jest przykładem przedsięwzięcia, które wychodzi naprzeciw problemowi braku specjalistów i stara się go rozwiązać już na etapie edukacji potencjalnych pracowników i przyszłych fachowców.

Dzisiejsze spotkanie świadczy o tym, jak duże jest zainteresowanie szkolnictwem zawodowym i potrzebami naszego środowiska na ludzi przygotowanych na szczeblu zawodowym do pracy w naszych przedsiębiorstwach ? mówi prezes Pracodawców Pomorza.

Inicjatorzy AKADEMII STEICO: Katarzyna Schramek, właścicielka firmy STEICO oraz Zbigniew Canowiecki, prezes zarządu stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza. Fot.
Inicjatorzy AKADEMII STEICO: Katarzyna Schramek, właścicielka firmy STEICO oraz Zbigniew Canowiecki, prezes zarządu stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza. Fot.

 

Także szkoły potrzebują wsparcia przedsiębiorców, aby opuszczający jej mury absolwenci byli przystosowani do realiów rynku pracy i umieli się odnaleźć w coraz bardziej nowoczesnych technologiach.

Dzisiaj szkoła bez pracodawców nie może zrealizować podstawowych zadań. To pracodawcy są dla nas partnerami ? przyznaje Renata Wypasek, dyrektor Państwowych Szkół Budownictwa. ? Dzisiaj bez naszych partnerów, którzy mają wielkie doświadczenie na rynku branży budowlanej, branży meblarskiej, niełatwo byłoby nam wykształcić nowoczesne kadry. To, co jest dla nas najcenniejsze ? ci partnerzy chcą dzielić się swoim doświadczeniem z młodymi ludźmi.

- Nasza szkoła od lat współpracuje z organizacją Pracodawcy Pomorza, która zapoczątkowała kontakty z wyjątkową firmą, podejmującą wyjątkowe wyzwania, osiągającą wyjątkowe wyniki na całym świecie w budowaniu komfortowych, zdrowych i energooszczędnych budynków ? chwaliła Renata Wypasek, dyrektor Państwowych Szkół Budownictwa. Fot. Forestor
– Nasza szkoła od lat współpracuje z organizacją Pracodawcy Pomorza, która zapoczątkowała kontakty z wyjątkową firmą, podejmującą wyjątkowe wyzwania, osiągającą wyjątkowe wyniki na całym świecie w budowaniu komfortowych, zdrowych i energooszczędnych budynków ? chwaliła Renata Wypasek, dyrektor Państwowych Szkół Budownictwa. Fot. Forestor

 

AKADEMIA STEICO przy tej szkole jest dla nas wyjątkową platformą ? zapewniła Katarzyna Schramek, właścicielka firmy STEICO. ? Jest to nasza pierwsza Akademia skierowana do uczniów. Zdajemy sobie sprawę, że technologia STEICO jest nową formułą budownictwa, dlatego zależy nam, by szkolić młodych ludzi już na samym początku ich drogi zawodowej.

 

Pierwsze certyfikaty przyznane

Powstanie Akademii to nie tylko sukces szkoły i firmującej jej swoją nazwą  firmy STEICO, ale ogromne możliwości dla młodzieży, która już skorzystała z wiedzy i doświadczenia specjalistów. Po pokazie montażu makiety domu energooszczędnego w technologii STEICO, uczniowie Państwowych Szkół Budownictwa w zawodzie technik budownictwa otrzymali z rąk Katarzyny Schramek i Zbigniewa Canowieckiego pierwsze certyfikaty AKADEMII STEICO.

Tomasz Balcerowski, prezes firmy EKOINBUD, specjalizującej się w budowie domów energooszczędnych w technologii STEICO, sam jest absolwentem Państwowych Szkół Budownictwa. Zaprosił on posiadaczy pierwszych certyfikatów na staż do swojej fabryki położonej nieopodal Gdańska. To właśnie tam prefabrykowano elementy konstrukcyjne pierwszego w Gdańsku żłobka, wzniesionego w ekologicznej technologii STEICO w niespełna 3 miesiące.

– Produkty firmy Steico wybiegają w przyszłość. To jest czas, aby wsiąść do tego pociągu, który zmierza w kierunku nowych standardów, energooszczędności ? mówił Waldemar Motyka.

 

Okazja do kształcenia na wysokim poziomie

Zapoczątkowana przez firmę STEICO, Pracodawców Pomorza i Państwowe Szkoły Budownictwa w Gdańsku Akademia spotkała się z dużym poparciem przedstawicieli władz miasta i regionu oraz przedstawicieli biznesu. Wszyscy zgodnie podkreślali potrzebę współpracy szkół zawodowych z przedsiębiorcami i promocji szkolnictwa zawodowego, które daje młodzieży konkretne umiejętności, zgodnie z wymaganiami rynku pracy.

5