HETTICH

Idealnie równoległe fronty? To zadanie dla zawiasów!

Co jest podstawą idealnej architektury? Regularne, równoległe linie. W meblach tworzą je szczeliny między frontami, ale tylko wówczas, gdy są bardzo wąskie i precyzyjnie wyregulowane. W tym tkwi tajemnica doskonałego wzornictwa nowoczesnych mebli.

 

Idealne kontury równo przyciętych płyt, świetnie dopasowane obrzeża, które nie wystają poza krawędź frontu, zdradzają kunszt rzemiosła stolarskiego. Jednak po etapie produkcji następuje czas montażu gotowego mebla. Od tego procesu często zależy ostateczny wygląd, a ciężar sukcesu realizowanego projektu na tym etapie przejmują zazwyczaj okucia.

– Duży front meblowy, zamontowany na nieodpowiednich zawiasach, nie wytrzyma próby czasu i pod wpływem ciężaru może się opuścić, zmieniając widocznie wielkości szczelin, co wpłynie na ogólną estetykę układu frontów drzwiowych ? mówi Robert Brzozowski, Technical Manager Hettich Polska. ? Użytkownik od razu zauważy że szczeliny między takimi frontami już nie są idealnie równe, a fronty względem siebie nie są równoległe, co psuje całe wrażenie.

Niektórzy producenci mebli próbowali ratować swoją reputację montując dodatkowy, trzeci zawias na dużych frontach. To jednak znacznie zwiększało koszty. Świetnym rozwiązaniem okazało się zastosowanie cieńszych płyt na duże fronty, co zmniejszało ich ciężar. Niestety wiele zawiasów dostępnych na rynku nie poradziło sobie z tym wyzwaniem.

– Sensys jest wyjątkowy, bo głębokość jego puszki wynosi zaledwie 12,8 mm, co pozwala montować go nawet w cienkich płytach wiórowych czy MDF ? mówi Robert Brzozowski. ? To rewolucyjne okucie otworzyło projektantom nowe możliwości stosowania nawet wysokich 90-centymetrowych frontów z użyciem zaledwie dwóch zawiasów Sensys.

Ich wytrzymałość ? potwierdzona restrykcyjnymi testami (obejmującymi 80 000 cykli zamykania z obciążeniem  4kg) gwarantuje, że wspomniane szczeliny będą idealnie równoległe przez długi okres użytkowania mebli.

Ale to nie jedyna zaleta. Wielu producentów mebli głowi się nad uzyskaniem bardzo cienkiej szczeliny między drzwiczkami zabudowy, tak by w ogólnym wyglądzie meble kuchenne czy meblościanki wyglądały jakby tworzyły niemal gładką ścianę, bez wyraźnego podziału na fronty. Z czasem zauważają, że efekt ten zależy właśnie od odpowiedniego doboru zawiasów.

Minimalna szczelina stanowi niezbędną wolną przestrzeń pomiędzy drzwiami a bokami korpusu, konieczną do prawidłowego otwierania drzwi. Wielkość minimalnej szczeliny zależna jest od odległości puszki, grubości drzwi i rodzaju wybranego zawiasu. Sensys, dzięki swej innowacyjnej konstrukcji, pozwala uzyskać szczelinę o szerokości zaledwie 0,6 mm przy typowych drzwiach o grubości 18 mm. Co istotne, producent ? niemiecka firma

Hettich ? wprowadził świetne rozwiązanie, które pozwala na bardzo precyzyjną regulację zawiasów, a tym samym ułożenie frontów, by szczelina była nie tylko wąska, ale idealnie równa.

Trzeba pamiętać, że meble, szczególnie kuchenne, trafiają do pomieszczeń o nierównym podłożu czy ścianach o nieregularnej płaszczyźnie, tak charakterystycznych dla polskich mieszkań ? zauważa Robert Brzozowski. ? Żeby w takich warunkach uzyskać idealne poziome linie frontów i równe szerokości szczelin konieczna jest precyzyjna regulacja oraz doskonała kinetyka pracy zawiasu, a taka charakteryzuje właśnie zawias Sensys.

Wysoka jakoś połyskującego metalu oraz niewielkie wymiary zawiasu Sensys dają rewelacyjny efekt wizualny, dzięki czemu dodają meblom elegancji. Fot. Hettich
Wysoka jakoś połyskującego metalu oraz niewielkie wymiary zawiasu Sensys dają rewelacyjny efekt wizualny, dzięki czemu dodają meblom elegancji. Fot. Hettich

Także sam montaż zawiasów jest bardzo prosty. Sensys przystosowany jest do różnego sposobu montażu puszki zawiasu i prowadników. W zależności od sposobu montażu, puszkę zawiasu można zamontować przy pomocy wkrętów, muf wciskanych lub też bez użycia narzędzi (szybki montaż). Aby odpiąć zawias wystarczy lekko nacisnąć ukryty zaczep ramienia zawiasu i w prosty, ergono­miczny sposób zdjąć go z prowadnika.

Ta funkcja przydaje się szczególnie podczas montażu mebli u klienta, gdy trzeba często zdejmować fronty montując np. szuflady wewnętrzne czy inne funkcjonalne rozwiązanie wewnątrz korpusu mebla ? dodaje Robert Brzozowski.

Tak, jak wąskie szczeliny i idealnie równoległe fronty tworzą doskonały efekt wizualny ? pośrednio dzięki zawiasom Sensys, tak i same zawiasy również bezpośrednio dodają elegancji meblom dzięki doskonałemu designowi. Wysoka jakoś połyskującego metalu oraz niewielkie wymiary, a także fakt zintegrowania systemu cichego domykania w zawiasie w sposób zupełnie niewidoczny, dają rewelacyjny efekt wizualny, który docenią klienci. Spodoba im się także niespotykany na rynku samodociąg frontu, działający od bardzo dużego kąta rozwarcia wynoszącego aż 35°. Wystarczy lekkie popchnię­cie, aby fronty meblowe zamknęły się równomiernie i bezgłośnie, a po zamknięciu tworzyły przez lata idealny, harmonijny obraz tworzony przez równoległe i prostopadłe linie wąskich szczelin między drzwiczkami.

Możliwość bardzo precyzyjnej regulacji zawiasów Sensys, pozwala na takie ułożenie frontów, by szczelina była nie tylko wąska, ale idealnie równa. Fot. Hettich
Możliwość bardzo precyzyjnej regulacji zawiasów Sensys, pozwala na takie ułożenie frontów, by szczelina była nie tylko wąska, ale idealnie równa. Fot. Hettich