TEKNIKA

Wzrost popytu na palety zachęca do inwestowania

Produkcja palet w Polsce bije kolejne rekordy, zbliżając się do poziomu 70 mln sztuk rocznie. Liderzy zwiększają produkcję, a wśród nich firmy C.M.C oraz Brzostek, które zdecydowały się na zakup włoskiej technologii STORTI do przetarcia drewna i zbijania palet. STORTI to jednak nie tylko wysokowydajne linie dla liderów, ale także maszyny, w które warto zainwestować rozpoczynając dopiero przygodę z perspektywicznym rynkiem palet.

 

W poszukiwaniu możliwości rozwoju produkcji drzewnej wciąż warto zainteresować się branżą paletową. Rozwój handlu i centrów logistycznych w Polsce zwiększa zapotrzebowanie szczególnie na standaryzowane opakowania drewniane, takie jak palety EPAL. Polska jest w produkcji tych nośników jednym ze światowych liderów. Dzięki takim firmom, jak CMC, Tor-Pal czy Brzostek, europalety z wypalonym znakiem PL na środkowym wsporniku mają świetną renomę wśród globalnych sieci handlowych.

Minęły jednak czasy, gdy produkcję palet można było oprzeć o trak, pilarkę poprzeczną i ręczną gwoździarkę. Na rynku wygrywają producenci oferujący wysokiej jakości deskę paletową o dużej dokładności wymiarowej, która jest zbita w sposób niekwestionujący jej trwałości jako nośnika towarów. W tym zadaniu doskonale spełniają się rozwiązania zautomatyzowane, nie tylko ze względu na powtarzalność produkcji, lecz także oszczędność (np. gwoździ). Automatyzacja rozwiązuje także problem z pozyskaniem do pracy osób, które chcą podjąć się pracy w hałasie, często w trudnych i niebezpiecznych warunkach zagrożenia odrzutem gwoździa podczas zbijania ręcznego.

Pytanie – czy na początku działalności warto od razu stawiać na zaawansowane technicznie rozwiązania i do tego z automatyzacją?

–  Na dojrzałym rynku, jakim jest produkcja palet, nie ma miejsca na wchodzenie małymi krokami, testowanie odbiorców marną jakością. Trzeba od razu zaproponować produkt, który przekona klienta do dalszej współpracy ? podkreśla Tadeusz Jóźwik z firmy TEKNIKA, która oferuje w Polsce technologie STORTI. ? Z naszych doświadczeń wynika, że nawet mniejszy początkujący zakład lepiej poradzi sobie na rynku, jeśli od razu zacznie produkcję na w pełni hydraulicznej zbijarce palet dobrej marki. Klient często przed rozpoczęciem współpracy wizytuje zakład i widok takiej maszyny naprawdę przekonuje. Warto też pamiętać, że taki rodzaj automatyzacji jest uznawany za innowację procesową, która jest podstawą do starania o środki unijne.

Zbijarka STORTI o modelu GSI 170, która jest na tyle uniwersalna, że można produkować na niej zarówno palety typu EUR/EPAL jak i CHEP czy BPR. Fot. STORTI
Zbijarka STORTI o modelu GSI 170, która jest na tyle uniwersalna, że można produkować na niej zarówno palety typu EUR/EPAL jak i CHEP czy BPR. Fot. STORTI

Podczas październikowych targów DREMA na stoisku TEKNIKA można było zapoznać się z pracą “na żywo” maszyn marki STORTI. Stoisko TEKNIKI odwiedziło wówczas wielu producentów drzewnych, dla których produkcja palet była dotychczas produkcją poboczną, natomiast zaczęli poważnie myśleć o jej profesjonalizacji. Ciekawym rozwiązaniem okazała się zbijarka o modelu GSI 170, która jest na tyle uniwersalna, że można produkować na niej zarówno palety typu EUR/EPAL jak i CHEP czy BPR. W standardzie maszyna posiada zestaw matryc do europalet. Model GSI 170 obsłuży nawet palety niestandardowe o maksymalnych wymiarach 1500×1500 (wymiary minimalne 700×700). Z kolei wysokość palety może sięgać nawet 18 cm. Wydajność zbijania wynosząca 6 palet na minutę to efekt rozwiązań technologicznych, takich jak dwa podajniki na 12 gwoździ z kontrolą wyładunku dla każdego gwoździa oraz 24 precyzyjne chwytaki wykonane ze stali hartowanej.

Maszyna ta została zaprojektowana z myślą o niskim wpływie na środowisko: pozwala na zaoszczędzenie ok. 40% energii w trakcie cyklu produkcyjnego w porównaniu do zużycia energii zbijarki hydraulicznej o podobnych parametrach. To kolejny atut przemawiający za tego typu inwestycją już na początku działalności w branży paletowej.

Model GSI 170 T9A posiada dwa podajniki półautomatyczne: desek usztywniających oraz desek górnych. Jednak GSI 170 to uniwersalne rozwiązanie modułowe, które może być opcjonalnie doposażone w kolejne urządzenia wspomagające logistykę i pełną automatyzację, tworząc wysokowydajną linię produkcyjną. Taka linia stanęła w firmie C.M.C, która jest obecnie liderem na polskim rynku palet drewnianych.

Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w zbijarce GSI 170 u tego inwestora jest wózek do transportu palet z silnikiem asynchronicznym. W jego skład wchodzi 9 zestawów matryc, co zapewnia elastyczność w szybkich zmianach formatów palet bez konieczności wymiany matryc (manipulowanie matrycą odbywa się przy pomocy sześciu łańcuchów).  System transportu sterowany jest przez przetwornik częstotliwości w celu regulacji wszystkich parametrów tj. prędkości, hamowania, wznawiania.

Dość oryginalnym wciąż w przemyśle drzewnym rozwiązaniem zastosowanym w firmie C.M.C są roboty, które pracują w linii. Jeden z nich służy do manipulowania blatami/paletami, a jego konstrukcja i działanie przypomina robota antropomorficznego. Pionowa kolumna robota obraca się w zakresie 90?, pozwalając na pełne wykorzystanie zasięgu chwytaka.

Robot taki ma nieduże wymagania przestrzenne w osi pionowej, co pozwala na zastosowanie go w pomieszczeniach o niedużej przestrzeni ? dodaje Tadeusz Jóźwik.

Jeśli na zakup zbijarki palet zdecyduje się firma, która nie ma własnego zaplecza tartacznego, warto także pomyśleć o sprzężeniu maszyny z kanterem do kłód. Linia PGS 350 marki STORTI składa się z poziomego kantera i maszyny pryzmującej z czterema piłami. Pozwala ona na optymalizowanie cięcia małych kłód o średnicy do 350 mm, uzyskując centralną pryzmę oraz dwie boczne deski. To idealne rozwiązanie właśnie dla producentów palet, którzy chcą oprzeć produkcję na zakupie tańszego drewna mało- i średniowymiarowego, i jednocześnie korzystanie pozyskać z niego atrakcyjne deski do produkcji palet.

Canter PGS 350 dedykowany jest producentom palet, którzy chcą rozwinąć własne zaplecze tartaczne przecierając wydajnie drewno mało- i średniowymiarowe. Fot. STORTI
Canter PGS 350 dedykowany jest producentom palet, którzy chcą rozwinąć własne zaplecze tartaczne przecierając wydajnie drewno mało- i średniowymiarowe. Fot. STORTI