TEKNIKA

FEMA Giotto rzeźbi piankę tapicerską

Nowością na tegorocznych targach DREMA będzie profesjonalne centrum do zaawansowanego cięcia pianki tapicerskiej włoskiej marki FEMA, które na swoim stoisku pokaże firma TEKNIKA. Maszyna – niczym prawdziwy rzeźbiarz CNC – już wzbudziła spore zainteresowanie w branży podczas premierowych pokazów dla producentów mebli, jakie odbyły się w centrum pokazowym TEK LAB w Warszawie.

Włochy jako kraj są od lat symbolem doskonałego designu i jakości mebli tapicerowanych. Kanapy i fotele we włoskich tkaninach i skórach są obiektem pożądania konsumentów na całym świecie. Póki co, Włosi są również ich największym pod względem wartości producentem. Z ich doświadczeń chętnie korzystają Polacy, którzy w ostatnich latach dokonali ogromnego skoku technologicznego w zakresie produkcji kanap, sof, foteli, łóżek czy krzeseł i obecnie śmiało można powiedzieć, że design i innowacyjne metody produkcji nie są im obce, co doceniają zagraniczni odbiorcy.

Jesteśmy bardzo blisko branży producentów mebli tapicerowanych, którzy należą do grupy klientów bardzo zainteresowanych innowacjami – potwierdza Claudio Tornati z firmy TEKNIKA, która jest największym dystrybutorem włoskich maszyn dla przemysłu drzewnego i meblarskiego w Polsce. – Poszukiwane są technologie, które zoptymalizują zużycie surowców, zarówno drewna, jak i tkanin czy wypełnień tapicerskich, a nawet zszywek. Bardzo duże jest też zainteresowanie automatyzacją, szczególnie tam, gdzie można podnieść jakość i ograniczyć błędy ludzkie.

Dotychczas doradcy techniczni firmy TEKNIKA często jeździli z klientami do Włoch, by pokazać jak maszyny pracują “na żywo” w innych fabrykach mebli tapicerowanych. Obecnie jest tak, że to często polskie fabryki jako pierwsze dysponują najnowszym modelem danej włoskiej maszyny. W przypadku najnowszego centrum do cięcia pianki tapicerskiej firmy FEMA – pierwszy raz na żywo można je zobaczyć w Warszawie, w nowym centrum pokazowym TEK LAB na Wilanowie. O jego zaletach już mogli się przekonać producenci mebli wypoczynkowych, którzy odwiedzili je w czerwcu.

Pokaz działania FEMA GIOTTO był zaskoczeniem dla wielu naszych gości – potwierdza Rafał Smakuszewski z działu handlowego firmy TEKNIKA. – Dotychczas tak zaawansowane, precyzyjne, sterowane numerycznie pilarki stosowano do obróbki drewna czy płyt drewnopochodnych, natomiast okazało się, że technologia nestingu doskonale optymalizuje procesy rozkroju również w przypadku pianki tapicerskiej i elementów wypełniających meble tapicerowane o różnym poziomie elastyczności.

Pianka tapicerska i inne materiały wypełnieniowe pod względem kosztowym nie są najdroższym surowcem do produkcji mebli tapicerowanych, jednak przy dużej skali produkcji, a z tego typu zakładami mamy do czynienia coraz częściej w Polsce – każdy odpad rodzi koszt, jak i problem (w zakresie utylizacji czy składowania). Wysoko wydajna maszyna optymalizująca rozkrój arkuszy pianki jest w stanie ten problem rozwiązać.

Doskonałą jakość obróbki w przypadku centrum poziomego Giotto SCS zapewnia idealna współpraca między dwoma systemami cięcia (LF2000 oraz LF-2 do nestingu) oraz sterowanymi numerycznie głowicami z nożami taśmowymi: obrotowym i oscylacyjnym. Ich zadanie nie ograniczają się do prostego rozkroju czy nawet krzywoliniowego wycinania kształtów, lecz pozwala na wykonywanie skomplikowanych nacięć, podcięć i frezowania elementów w piance.

– Z cyfrową precyzją narzędzia osadzone na głowicy sterowanej numerycznie są w stanie “rzeźbić” piankę zgodnie z najbardziej skomplikowanym wzorem wprowadzonym przez projektanta mebla do komputera – mówi Rafał Smakuszewski.

Skomplikowane nacięcia są konieczne w przypadku coraz częściej występujących w meblach wypoczynkowych rozwiązaniach technicznych tj. systemy regulacji elementów mebla: nagłówków, podnóżków, okuć do rozkładania sof. Wymaga to wycinania wielu otworów, także pod przewody elektryczne. Producenci mebli wypoczynkowych, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, dostarczają bowiem meble coraz bardziej naszpikowane “inteligentnymi systemami”: w tapicerowanych zagłówkach znajduje się oświetlenie, głośniki, a nawet gniazda do ładowania smartfonów.

Centrum FEMA Giotto to odpowiedź na te zmieniające się trendy w zakresie projektowania mebli tapicerowanych, pozwalających w krótkim czasie produkować nawet najbardziej skomplikowane bryły w sposób efektywny kosztowo – mówi Claudio Tornati. – Jesteśmy przekonani, że właśnie dzięki transferowi z Włoch takich innowacyjnych technologii, Polska stanie się liderem w produkcji mebli tapicerowanych.

Najnowsze centrum do cięcia pianki tapicerskiej firmy FEMA - na żywo można je zobaczyć w Warszawie, w nowym centrum pokazowym TEK LAB na Wilanowie. Od 13 do 16 września będzie ono również nowością na stoisku firmy TEKNIKA na targach DREMA. Fot. Teknika
Najnowsze centrum do cięcia pianki tapicerskiej firmy FEMA – na żywo można je zobaczyć w Warszawie, w nowym centrum pokazowym TEK LAB na Wilanowie. Od 13 do 16 września będzie ono również nowością na stoisku firmy TEKNIKA na targach DREMA. Fot. Teknika

Dane techniczne FEMA Giotto SCS:

Silnik: 6 kW

Ciśnienie: 6 bar

Obszar cięcia: 2320×220 mm

Wysokość cięcia: 1420 mm

Prędkość cięcia: 40 m/min

Typ materiału: 18-60 m3 PU