HETTICH

Jak zaprojektować inteligentną kuchnię?

Projektując meble kuchenne dopasowujemy je głównie do wielkości pomieszczenia. Tymczasem inteligentna kuchnia musi być przede wszystkim dopasowana do profilu użytkownika – wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez niemiecką firmę Hettich.

POBIERZ PAKIET TEXT + ZDJĘCIA

 

Coraz częściej mówi się o inteligentnych rozwiązaniach w budownictwie czy wyposażeniu wnętrz. Cechuje je zaawansowana technika i umiejętność realizacji różnych potrzeb użytkownika. Ważną cechą inteligentnych rozwiązań jest to, że są one projektowane nie tylko po to, by spełnić typowe funkcje (np. przygotowania posiłków), ale też sprawić, by korzystanie z nich było bardziej przyjemne, ergonomiczne, korzystne dla zdrowia i środowiska, skracało czas wykonywania danej czynności. Projektowanie inteligentnych rozwiązań wymaga więc bardzo dobrej znajomości użytkownika. Nie projektuje się zatem kuchni w postaci zestawu szafek dla statystycznej gospodyni do typowej kuchni, lecz tworzy rozwiązania inteligentne – dopasowane do wieku, stylu życia, a nawet diety.

 

Jak zaprojektować inteligentną kuchnię?

Pierwsza zasada projektu inteligentnej kuchni to: poznaj użytkownika. Czy gotować będzie matka małych dzieci czy może student w wynajmowanej kawalerce, a może kuchnia ma być przede wszystkim spiżarnią dla produktów na śniadanie i kolację, bo użytkownikiem jest pracownik, który jada obiady w pracy? To pytania kluczowe, gdy zaczynamy projektować inteligentną kuchnię. Równie ważne są wiek, wzrost czy budowa ciała oraz oczywiście stan zdrowia.

Wysokie osoby bez trudu skorzystają z szafek górnych, ale już osoby niższe będą częściej przechowywały potrzebne produkty w dolnych szafkach i szufladach. Należy też obalić powszechną opinię, że osoby starsze są zainteresowane “tradycyjnymi szafkami”, ponieważ właśnie potrzeby tej grupy wiekowej doskonale spełnią wysokie szafki cargo oraz komfortowe szuflady z pełnym wysuwem. Starsze osoby lubią mieć wszystko dobrze poukładane i posegregowane, dlatego powinny mieć w kuchni szuflady z funkcjonalnymi organizerami wewnętrznymi, które ułatwią utrzymanie porządku. Z takimi szufladami mikser czy przyprawy są zawsze pod ręką.

W inteligentnej kuchni nawet po-działki organizera do sztućców do-pasowują się do użytkownika. W szufladzie ArciTech można zmie-niać wielkość przegródek jeśli za-miast stosu łyżeczek do kaszki dziecięcej wolisz w nich przecho-wywać gamę noży do każdego ro-dzaju mięsa lub bledner. Fot. Hettich
W inteligentnej kuchni nawet po-działki organizera do sztućców do-pasowują się do użytkownika. W szufladzie ArciTech można zmie-niać wielkość przegródek jeśli za-miast stosu łyżeczek do kaszki dziecięcej wolisz w nich przecho-wywać gamę noży do każdego ro-dzaju mięsa lub bledner.
Fot. Hettich

Strefy robocze

Podstawą projektowania inteligentnej kuchni są oczywiście strefy robocze, które sprawiają, że oszczędzamy czas i siły na przygotowanie posiłków, bo wszystko mamy pod ręką. Koncepcja “Intelligent Kitchens? przygotowana przez Hettich dzieli kuchnię na pięć stref funkcjonalnych, co przynosi wiele korzyści, np. krótkie odcinki do pokonania oraz ergonomiczny przebieg pracy. Ale najważniejsze w tym wszystkim jest zdrowie! Trzymając się zasad “Intelligent Kitchens” odciążamy kręgosłup. Duże znaczenie ma też indywidualne dostosowanie wysokości szafek, powierzchni roboczych oraz przemyślane wykorzystanie przestrzeni w meblach.

Praktyczne szafki dolne z szufladami oraz carga z szufladami wewnętrznymi potrafią zdziałać cuda. Komfortowym rozwiązaniem odciążającym nasze mięśnie w kuchni są systemy automatycznego domykania szuflad czy ich otwierania poprzez lekkie dociśnięcie frontu, dostępne w prestiżowych systemach, takich jak ArciTech czy InnoTech Atira.

Inteligentna kuchnia przede wszystkim dba o Twoje zdrowie. Zamiast schylać się do szafki, by wyciągnąć z niej produkty, lepiej delikat-nym ruchem wysunąć szu-fladę ArciTech, a dzięki szklanym bokom lub relin-gom móc do niej zajrzeć z każdej strony bez obciążają-cego kręgosłup schylania. Fot. Hettich
Inteligentna kuchnia przede wszystkim dba o Twoje zdrowie. Zamiast schylać się do szafki, by wyciągnąć z niej produkty, lepiej delikat-nym ruchem wysunąć szu-fladę ArciTech, a dzięki szklanym bokom lub relin-gom móc do niej zajrzeć z każdej strony bez obciążają-cego kręgosłup schylania. Fot. Hettich

Jaka dieta, taka kuchnia

W projektowaniu inteligentnej kuchni znaczenie może mieć nawet dieta, którą stosują użytkownicy. Jeśli jest w niej dużo mięsa czy ryb, znacznie więcej miejsca trzeba zarezerwować na lodówkę. Jeśli natomiast podstawę diety stanowią makarony lub też w domu są małe dzieci, dla których trzeba przechowywać zapasy sypkich kaszek i kartony mleka – przyda się duża szafa z drzwiami przesuwnymi, która będzie świetnie pełnić rolę spiżarni.

Spiżarnia w szafie? Dla-czego nie! Jeśli w naszej diecie jest dużo makaro-nów lub kasz szuflady we-wnętrzne będą idealne do ich przechowywania. Po zasunięciu frontów nikt nawet się nie domyśli, że w pięknym meblu znajduje się... kuchnia. Fot. Hettich
Spiżarnia w szafie? Dla-czego nie! Jeśli w naszej diecie jest dużo makaro-nów lub kasz szuflady we-wnętrzne będą idealne do ich przechowywania. Po zasunięciu frontów nikt nawet się nie domyśli, że w pięknym meblu znajduje się… kuchnia. Fot. Hettich

Wszystko na miejscu

Dobrze zorganizowana kuchnia, dopasowana do naszych osobistych preferencji i trybu życia zapewnia nam więcej przyjemności i mniej stresu. Jeśli do tego dochodzi jeszcze możliwość dopasowywania indywidualnych preferencji kolorystycznych czy doboru materiałów wykończeniowych – łatwo wypracować przepis na idealną kuchnię, niezależnie od wielkości pomieszczenia.

 

 

 Zasady Intelligent Kitchens

Sprawdź rozmieszczenie poszczególnych stref:

Produkty żywnościowe obok płyty grzejnej

Garnki i patelnie bezpośrednio obok płyty grzejnej

Garnki i patelnie bezpośrednio obok zmywarki

Zastawa i sztućce bezpośrednio obok zmywarki

Pojemniki na odpadki bezpośrednio obok / pod zlewozmywakiem

Środki czyszczące bezpośrednio obok / pod zlewozmywakiem

Zastawa i sztućce blisko stołu