TEKNIKA

TEKNIKA przenosi się na kilka dni do Poznania

Każda z 10 stref zaplanowanych na stoisku TEKNIKA na targach DREMA to prezentacja specjalistycznych technologii szytych na miarę nowoczesnych zakładów produkcji drzewnej: od korowania kłody i rozkroju płyt po końcowe odpylanie. Największy w Polsce dostawca maszyn i urządzeń dla przemysłu drzewnego i meblarskiego zaprasza 16-19 września do Poznania do pawilonu nr 5 targów MTP.

 

POBIERZ PAKIET TEXT + ZDJĘCIA

 

TEKNIKA co roku prezentuje kompletny ciąg produkcyjny przerobu drewna od przetarcia kłód po uszlachetnienie powierzchni, dobierając najciekawsze i najbardziej dostosowane do oczekiwań polskiego rynku technologie. W tegorocznej edycji ta sprawdzona formuła zostanie powtórzona, jednak zaplanowano dodatkowe, premierowe prezentacje.

 

1. Strefa drewna litego

Ciąg przerobu drewna litego zostanie po raz pierwszy poszerzony o pierwszy etap związany z korowaniem drewna.

Dotychczas na targach bardzo rzadko prezentowane były “na żywo” rozwiązania korowania drewna, a zauważamy że ten etap, kluczowy dla jakości dalszego przerobu, budzi duże zainteresowanie inwestorów – mówi Rafał Smakuszewski. – Dlatego w tym roku zdecydowaliśmy pokazać w Poznaniu zarówno korowarkę oraz pilarkę taśmową z wózkiem do kłód model SIH/CFL marki Primultinii.

Marka ta doskonale sprawdziła się w wielu polskich tartakach, a ostatnio TEKNIKA może pochwalić się sprawnie zrealizowaną instalacją kompletnej linii tartacznej Primultinii w zakładzie produkcji palet w Bystrej koło Jordanowa, która jeszcze w tym roku zwiększy wydajność zakładu do ponad 200 000 m3 drewna rocznie.

W strefie drewna litego będzie można również zobaczyć “na żywo” pracę kantera do kłód PGS 350, który jest flagowym modelem marki STORTI, świetnie sprawdzającym się w przerobie drewna średniowymiarowego oraz automatyczną zbijarkę do palet GSI 170 T9A.

W każdym z tych rozwiązań technologicznych wprowadzono wiele ciekawych udogodnień i rozwiązań optymalizujących zużycie surowca oraz redukujących czas – mówi Claudio Tornati. – To zagadnienia, które są obecnie kluczowe w podnoszeniu konkurencyjności kosztowej przedsiębiorstw drzewnych. Dlatego też w strefie drewna litego nie może zabraknąć prezentacji maszyn marki Salvador, które są stworzone do oszczędzania pieniędzy, czyli maksymalnego wykorzystania każdego wartościowego kawałka drewna.

Tym razem w strefie drewna litego pokazana zostanie największa z optymalizerek Salvadora Supercut 500.

 

Nowa linia przetarcia Primultini w tartaku Trak-Drew w Bystrej, opiera się na technologii pilarek taśmowych z wózkiem do kłód. W wersji poszerzonej o korowarkę na targach DREMA zostanie przedstawiona na stoisku TEKNIKI w strefie drewna litego.  Fot. Forestor
Nowa linia przetarcia Primultini w tartaku Trak-Drew w Bystrej, opiera się na technologii pilarek taśmowych z wózkiem do kłód. W wersji poszerzonej o korowarkę na targach DREMA zostanie przedstawiona na stoisku TEKNIKI w strefie drewna litego. Fot. Forestor

 

2. Produkcja okien i drzwi

W produkcji okien i drzwi Polacy są europejskimi liderami, jednak utrzymanie wysokiej pozycji wymaga ciągłego doskonalenia jakości i wydajności produkcji, które pozwolą sprostać wymogom rynku.

– W produkcji okien i drzwi najważniejsza jest duża elastyczność maszyn pozwalająca na szybką zmianę wzoru, kształtu, wymiaru czy koloru stolarki, a jednocześnie wielu producentów opracowało swoje specyficzne technologie produkcji, do których trzeba dopasować szyte na miarę, bardzo specjalistyczne rozwiązania – zauważa Claudio Tornati. – Specjalistami w tej dziedzinie są firmy COMEC, CEFLA i ORMA, dlatego właśnie w strefie okien i drzwi na targach DREMA zaprezentujemy bardzo ciekawe rozwiązani tych producentów, choć są to tylko przykłady nie wyczerpujące bardzo dużych możliwości konstrukcyjnych maszyn, tworzonych na indywidualne potrzeby klienta.

Jedną z prezentowanych maszyn będzie w pełni automatyczne multicentrum obróbcze MD JAMB firmy COMEC do produkcji drzwi i ościeżnic, które już w tym roku dzięki firmie TEKNIKA rozpoczęło pracę u jednego z największych producentów stolarki drewnianej w Polsce.

Ciekawe rozwiązania dla tej grupy producentów mają również ORMA i CEFLA, które na stoisku TEKNIKA pokażą jak łatwo i ekonomicznie można odpowiadać na oczekiwania rynku w zakresie szerokiej palety kolorystycznej oferowanych produktów stolarskich, zarówno przy uszlachetnianiu wąskich i szerokich płaszczyzn.

– System zastosowany w prasach membranowych ORMA AIR SYSTEM pozwala na elastyczną zmianę stosowanej okleiny przy zachowaniu najwyższej jakości wykończenia skrzydeł drzwiowych, który będzie narażony na działanie słońca czy deszczu – potwierdza Rafal Smakuszewski. – Z kolei automatyczna okleiniarka MULTI WRAP marki CEFLA powala na opłaszczowanie zarówno elementów drewnianych, płytowych, jak i plastikowych o szerokości do 700 mm, a w opcji nawet do 1000 mm, nadając doskonałą jakość powierzchni ościeżnic, ram okiennych czy listew przypodłogowych.

 

W strefie okien i drzwi zaprezentuje się multicentrum do produkcji drzwi i ościeżnic drzwiowych MD JUMB marki COMEC, słynącej z niezwykle precyzyjnych i  wydajnych rozwiązań szytych na miarę potrzeb najbardziej cenionych producentów stolarki. Centrum to pracuje już u jednego z liderów produkcji drzwi drewnianych w Polsce. Fot. Comec
W strefie okien i drzwi zaprezentuje się multicentrum do produkcji drzwi i ościeżnic drzwiowych MD JUMB marki COMEC, słynącej z niezwykle precyzyjnych i wydajnych rozwiązań szytych na miarę potrzeb najbardziej cenionych producentów stolarki. Centrum to pracuje już u jednego z liderów produkcji drzwi drewnianych w Polsce. Fot. Comec

 

3. Produkcja sof i kanap

Centrum obróbcze do nestingu Biesse Rover B jest niezastąpione w wydajnej produkcji mebli wypoczynkowych. W tym roku stanie obok innej maszyny niezbędnej w tej branży – innowacyjnego centrum do cięcia pianki FEMA, które również optymalizuje rozkrój wykorzystując technologię nestingu. Uzupełnieniem gamy maszyn skierowanych do tego sektora jest świetna optymalizerka SuperPush 200 marki Salvador, która zajmie się optymalnym przycięciem listew konstrukcyjnych pod stelaże kanap. Wszystkie trzy maszyny i pełnię ich możliwości będzie można zobaczyć podczas pracy “na żywo” w hali nr 5 na stoisku TEKNIKI.

 

4. Produkcja krzeseł i łóżek

Najbardziej obszerna i wyjątkowo ciekawa będzie w tym roku specjalna strefa poświęcona produkcji krzeseł i łóżek. TEKNIKA zaprezentuje obróbkę elementów w wykonaniu aż pięciu specjalistycznych maszyn marki CAMAM. Ten włoski producent jest niewątpliwie liderem w dostarczaniu zoptymalizowanych i szytych na miarę rozwiązań pozwalających zautomatyzować produkcję drewnianych stelaży krzeseł: profilowania, szlifowania, po montaż. Urządzenia te sprawdzą się również m.in. w produkcji łóżeczek dziecięcych. Także w tej strefie prezentowana będzie wielowrzecionowa wiertarka marki COMEC FM-OV ze zautomatyzowanym systemem podawania i odbioru elementów.

 

5. Duża fabryka

W sposób umowny podzielono w tym roku maszyny na trzy sektory: dla małych, średnich i dużych firm.

Jest to podział jedynie umowny, pozwalający pokazać przekrój maszyn o różnych wydajnościach produkcji, jednak nie odnosi się on do segregowania firm pod względem wielkości zatrudnienia czy obrotów handlowych, ale raczej do potrzeb w zakresie poziomu automatyzacji czy wielkości produkcji a nawet gabarytów maszyn – zaznacza Claudio Tornati.

W strefie dużej fabryki znajdziemy pilarkę panelową SEKTOR 450 38X32 do rozkroju pakietów płyt, jak również zaawansowany automat do nawiercania otworów TECHNO FDT. W tej kategorii zaprezentuje się również wielofunkcyjne centrum obróbcze ROVER A EDGE 1632 z licznymi agregatami do obróbki prosto i krzywoliniowej, a także agregatem okleinującym wąskie krawędzie.

 

6. Średnia fabryka

W strefie średniej fabryki znajdziemy maszyny bardziej kompaktowe i uniwersalne, pozwalające zoptymalizować miejsce w zakładzie np. poprzez wykorzystanie cenionego przez wiele polskich firm Skippera 100 czy okleiniarkę Akron 1440. W tej strefie zaprezentowany zostanie także średniej wielkości model centrum obróbczego Rover K, choć jego wydajność i możliwości obróbcze można zaliczyć do bardzo zaawansowanych.

 

 7. Mała fabryka

Mała fabryka to nie warsztat stolarski, lecz raczej produkcja jednostkowa, często przygotowana pod zamówienie indywidualnych klientów tj. produkcja mebli kuchennych czy szaf pod zabudowę. Dlatego w umownej strefie małej fabryki pokazane będą elastyczne gniazda produkcyjne, choć nie zabraknie rozwiązań w pełni zautomatyzowanych tj. jednostronna okleiniarka Jade 240 marki Biesse czy ceniona za swe kompaktowe wymiary pilarka Concept marki Fimal, która w tym roku prezentowana będzie w udoskonalonej wersji. Niewielkie wymiary przy dużej elastyczności obróbki to także zalety wiertarki Maggi. Model Boring System 21 posiada aż 21 wrzecion i pozwala nawiercać elementy o długości nawet 3 metrów, ale sama maszyna ma objętość niewiele ponad 1 m3. W kategorii małej fabryki przedstawiona zostanie również obrabiarka Biesse z kategorii “2 w 1” czyli maszyna do kalibracji i szlifowania powierzchni Opera Viet 5, niezastąpiona w produkcji frontów meblowych.

– Wszystkie maszyny strefy małej fabryki z powodzeniem znajdą zastosowania także w dużych zakładach jako osobne gniazda produkcyjne czy dodatkowe wsparcie w realizacji prototypów czy nietypowych zamówień – dodaje Rafał Smakuszewski.

 

8. Uszlachetnianie powierzchni

Strefa lakierowania i wykańczania powierzchni jest tak istotna dla końcowego efektu produktu, że poświęcono jest specjalną strefę. O nowych osiągnięciach w tej dziedzinie będzie można przekonać się na przykładzie linii z automatem natryskowym MITO 2B, wiodącej technologii nakładania powłok lakierniczych. W poszukiwaniu specjalistycznych technologii unikalne rozwiązanie na pewno będzie można zobaczyć podczas pracy automatu Smartparquet. Jest on bardzo elastyczny w zakresie stosowanych metod aplikacji i pozwala w ciągu kilku minut zmienić kolor czy rodzaj lakieru nakładanego na powierzchnię paneli czy desek podłogowych. Jest to zarazem kompaktowe, ale zdecydowanie przemysłowe pod względem wydajności rozwiązanie.

Kluczowe w produkcji elementów lakierowanych jest oczywiście przygotowanie powierzchni – w tej dziedzinie niewątpliwie liderem jest COSTA. Na stoisku TEKNIKI zobaczymy na żywo szlifierkę COSTA K7 z systemem przenoszenia podciśnieniowego elementów. Znajdziemy tu też unikalne rozwiązanie w postaci agregatu kalibrującego umożliwiającego szlifowanie powierzchni wykończonych okleinami naturalnymi. Drugim z reprezentantów COSTA na stoisku TEKNIKA będzie szlifierka szerokotaśmowa model S 61.

 

Automat Smartparquet  jest bardzo elastyczny w zakresie stosowanych metod aplikacji,  pozwalając w ciągu kilku minut zmienić kolor czy rodzaj lakieru nakładanego na powierzchnię paneli czy desek podłogowych. Jest to kompaktowe, ale zdecydowanie przemysłowe pod względem wydajności rozwiązanie. Fot. Cefla
Automat Smartparquet jest bardzo elastyczny w zakresie stosowanych metod aplikacji, pozwalając w ciągu kilku minut zmienić kolor czy rodzaj lakieru nakładanego na powierzchnię paneli czy desek podłogowych. Jest to kompaktowe, ale zdecydowanie przemysłowe pod względem wydajności rozwiązanie. Fot. Cefla

 

9. Automatyzacja i pakowanie

Wciąż wiele firm, łącznie z liderami rynku, korzysta z manualnych systemów pakowania, które generują wysokie koszty pracy i częste pomyłki. Szczególnie jest to istotne w produkcji mebli typu RTA. W sytuacji rosnącej roli sprzedaży internetowej, rośnie jednak zainteresowanie nawet małych producentów systemami automatycznego pakowania wyrobów. Na stoisku TEKNIA w specjalnej strefie pakowania będzie można zobaczyć, jak można usprawnić ten proces dzięki automatom firmy Magnys. Automatyzacji można również poddać procesy logistyczne na liniach produkcyjnych jak i w magazynie. W zależności od rodzaju stosowanych chwytaków zadanie podawania wyrobów na linię czy ich odbioru może pełnić robot marki COMAU. Swoją prezentację na DREMIE będzie miał model Smart 5 NJ o udźwigu 110 kg, doskonały w procesach paletyzacji.

 

10. Odpylanie

Ostatnią z 10 stref stoiska TEKNIKA będzie strefa odpylania, choć to proces który towarzyszyć powinien maszynom na każdym etapie produkcji. Firma Adria (dawniej Barucca), którą od wielu lat w Polsce reprezentuje TEKNIKA, jest w tej dziedzinie cenionym specjalistą oferującym m.in. stacje filtrujące o wydajności od 5.000 do 80.000 m?/h. Wszystkie stacje filtrujące są

wyposażane w automatyczne urządzenie przeciwpożarowe podłączone do instalacji wodnej, a o ich właściwościach i możliwościach dostosowania do indywidualnych potrzeb firmy można będzie się dowiedzieć osobiście odwiedzając stoisko TEKNIKA w Poznaniu w dniach 1-16 września.