STEICO

Za rok dwukrotnie więcej LVL

Fabryka STEICO LVL musi produkować jeszcze więcej ekologicznego materiału konstrukcyjnego, na który czekają odbiorcy na całym świecie. Rok po uruchomieniu zapadła strategiczna decyzja inwestora o dalszej rozbudowie zakładu w Czarnej Wodzie, która pozwoli na podwojenie zdolności wytwórczych do 160 000 m3.

 

POBIERZ PAKIET TEXT + ZDJĘCIA

 

Uruchomiona w lipcu ubiegłego roku w Czarnej Wodzie pierwsza w Polsce i trzecia w Europie fabryka tego ekologicznego materiału konstrukcyjnego, jakim są płyty LVL, pracuje z pełną wydajnością. Jednak jej moce przerobowe nie są wystarczające, by zaspokoić rosnący popyt zarówno branży budowlanej, meblarskiej, jak i stolarki otworowej.

– W budownictwie, podobnie jak w innych sektorach, obserwujemy niesamowity rozwój technologiczny. Na całym świecie inwestorzy chcą budować szybciej, sprawniej, a dodatkowo z poszanowaniem zasad ekologii i z troską o komfort przyszłych użytkowników budynków – mówi Steffen Zimny, prezes zarządu firmy STEICO sp. z o.o. – Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszy się ekologiczny i energooszczędny materiał LVL, zwłaszcza w krajach, w których obowiązują bardziej restrykcyjne normy efektywności energetycznej budynków. Poprzez zwiększenie mocy produkcyjnych STEICO kładzie fundament pod przyszły wzrost rentowności i wzmacnia swoją pozycję na rynku jako dostawca innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych z drewna.

 

Technologia skrawania fornirów jest najbardziej efektywną metodą wykorzystania surowca drzewnego, a sposób ich późniejszego łączenia w płyty LVL pozwala uzyskać produkt o niedoścignionych parametrach wytrzymałościowych, porównywalnych do stali. Fot. Paweł Winiarski
Technologia skrawania fornirów jest najbardziej efektywną metodą wykorzystania surowca drzewnego, a sposób ich późniejszego łączenia w płyty LVL pozwala uzyskać produkt o niedoścignionych parametrach wytrzymałościowych, porównywalnych do stali. Fot. Paweł Winiarski

 

Nowoczesny zakład w Czarnej Wodzie, zlokalizowany w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, ma obecnie powierzchnię 25 000 m2. Jest wyposażony w pełni zautomatyzowaną linię produkcyjną, obecnie najnowocześniejszą na świecie. Aby sprostać rosnącemu popytowi, firma STEICO zdecydowała się na rozbudowę zakładu.

Inwestycja w nową linię produkcyjną, której ukończenie planowane jest na II połowę 2018 roku, pozwoli firmie zwiększyć wydajność produkcji do poziomu nawet 160.000 m3 rocznie. Maszyny i urządzenia, podobnie jak do realizacji pierwszej linii w Czarnej Wodzie, dostarczy fińska firma RAUTE Corporation. Zamówienie obejmuje linię suszenia forniru, klasyfikacji suchego forniru, linię nanoszenia kleju i układania fornirów, stację wstępnego prasowania i prasy na gorąco. W planach jest również budowa drugiego kotła zasilanego biomasą oraz rozbudowa budynków i infrastruktury zakładu.

 

Dostawcą maszyn i urządzeń, podobnie jak w przypadku pierwotnej linii produkcyjnej, będzie światowy lider - firma Raute Corporation.  Fot. Paweł Winiarski
Dostawcą maszyn i urządzeń, podobnie jak w przypadku pierwotnej linii produkcyjnej, będzie światowy lider – firma Raute Corporation.
Fot. Paweł Winiarski

Koszt inwestycji szacowany jest na 45 milionów Euro. Po otwarciu rozbudowanego zakładu pracę w nim znajdzie kolejnych 80 osób.

 

 

*****

STEICO LVL to jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów drewnopochodnych na świecie, charakteryzuje się bardzo wysoką jakością oraz trwałością. Materiał jest dostępny w wielu grubościach i rozmiarach, a dzięki dużej powierzchni zmniejsza się ilość połączeń montażowych. Dużym atutem jest także prostsza, a co za tym idzie mniej kosztowna obróbka niż w przypadku stali czy betonu. Niższe koszty transportu, szybszy i łatwiejszy montaż i lepsza ochrona przeciwpożarowa to dodatkowe zalety przemawiające na korzyść tego nowatorskiego tworzywa, które zjednują mu coraz więcej zwolenników, zwłaszcza orędowników budownictwa energooszczędnego.

LVL (laminated veener lumber) jest produkowany z fornirów o grubości 3,2 mm powstałych w wyniku skrawania obwodowego hydrotermicznie uplastycznionego drewna iglastego. Dzięki temu powstaje materiał zachowujący zalety naturalnego drewna, jednak o znacznie wyższych parametrach technicznych (wynikających ze sposobu skrawania i łączenia fornirów).