TEKNIKA

CAMAM – specjalista od krzeseł

W branży produkcji krzeseł nastąpiła tak duża różnorodność wzornicza, że praktycznie każdy liczący się producent w Polsce co sezon wprowadza do kolekcji nowe stelaże, wymiary, tkaniny i realizuje coraz to bardziej zaskakujące pomysły. Nic dziwnego, że kluczem do realizacji ich potrzeb technologicznych stały się maszyny o bardzo dużej elastyczności, takie jak włoskie obrabiarki CAMAM.

POBIERZ ZDJĘCIA I TEKST 

CAMAM to maszyny wybitnie specjalistyczne, konstruowane przez doświadczonych włoskich technologów, nastawionych na potrzeby bardzo wąskiej grupy producentów – głównie krzeseł. Modułowość oferowanych przez nich rozwiązań pozwala konstruować dedykowane linie produkcyjne tworzone poprzez odpowiednie zestawienie maszyn do formatowania, cięcia, fazowania, szlifowania i łączenia.

Oto przykładowa linia produkcyjna, którą można było zobaczyć na tegorocznych targach Drema w STEFIE PRODUKCJI KRZESEŁ firmy TEKNIKA.

Cięcie i fazowanie

Na początku drewno w postaci kantówek trafia do maszyny  Camam FIS 4 C 2T 1500. Jest to urządzenie do cięcia i fazowania elementów stelaży  z automatycznym załadunkiem magazynku realizowanym przenośnikiem łańcuchowym. Wielkość magazynku jest regulowana w zależności od długości podawanych do obróbki elementów.

Zarówno na zespołach tnących odpowiedzialnych za cięcie jak i fazowanie/frezowanie znajdują się podwójne ssawy odpowiedzialne za stabilność obrabianego elementu.  Cały proces kontrolowany jest za pomocą oddzielnym panelu z pulpitem sterowniczym.

Cięcie i wiercenie

tac_cn1u

Kolejna maszyna,  CAMAM TAC CN 1U służy do cięcia kątowego i wiercenia elementów. Tu także załadunek odbywa się automatycznie, a magazynek elementów jest pionowy – co pozwala zaoszczędzić miejsce w zakładzie.  Maksymalna długość listew, które można w nim przechowywać i później obrabiać to 1400 mm. Ich ładowanie na maszynę odbywa się samocentrującymi szczypcami. Cięcie kątowe odbywa się piłą o średnicy 500 mm z możliwością jej uchylenia kątowego w zakresie od 60° + 60°.  Pionowe i poziome nawiercanie wspomagane jest silnikiem o mocy 2 kW i odbywa się z prędkością 2800 obr./min.

Szlifowanie krzywoliniowe i orbitralne

lol_75ru

Nawiercone elementy przed montażem są szlifowane w  szlifierce  LOL 75 RU. Służy ona do wzdłużnego szlifowania elementów krzywoliniowych, takich jak nogi i oparcia krzeseł. Model LOL 75 RU pracuje w dwóch prędkościach. Napięcie taśmy regulowane jest pneumatycznie,  a sama taśma wspomagana jest systemem oscylacji w celu jej równomiernego zużywania się.

lec_200

W obróbce elementów krzeseł ważnym etapem jest szlifierka orbitralna.  Model  LEC 200/AV wyposażony jest w  obrotowy pierścień z dwoma taśmami zamontowanymi po przeciwnej stronie, napędzanymi przez silnik elektryczny.  Obrót jest wykonywany dookoła elementu roboczego. Maszyna posiada dwa  stoły robocze regulowane na wysokość, wyposażone w
rolki poziome oraz dwie małe rolki pionowe, ułatwiające podawanie elementów. Zarówno na wejściu do zespołu szlifującego, jak i na jego wyjściu zamontowane są dwa, regulowane zespoły podające. Prędkość ich pracy regulowana jest elektronicznie przez inwerter.

Montaż

si_f_4c

Ostatnim etapem produkcji stelaży krzeseł jest montaż obrobionych i oszlifowanych elementów z oparciami. Służy do tego  model SI/F/4C. Ważną zaletą tego urządzenia jest  to, że do jej obsługi potrzebny jest tylko jeden pracownik.  Główne funkcje maszyny ukryte są w regulowanym stole. Na nim znajdują się cztery siłowniki hydrauliczne oraz belka do blokowania drewnianych matryc, jednak dzięki konstrukcji urządzenie nie wymaga ono do pacy dużej ilości matryc.  W zależności od modelu montowanego krzesła siłowniki można regulować na wysokość, głębokość jak i wzdłużnie a także dostosować czas pracy.