STEICO

STEICOflex – produkt roku 2016

  steico-flexcsm_ab_steico_flex04_af4cbbc594

STEICOflex – innowacyjna mata termoizolacyjna, w 100% zbudowana z naturalnych włókien drzewnych, została uznana przez jury konkursu Green Building Award Produktem Roku 2016. To produkt odpowiadający na rosnące wymagania w zakresie izolacyjności termiczno-akustycznej budynków.

Płyty termoizolacyjne produkowane z włókna drzewnego, poza aspektem energooszczędności, spełniają warunki stawiane firmom budowlanym przez konsumentów, którzy są coraz bardziej świadomi ekologicznie i wymagają od nich stosowania wyrobów z odnawialnych surowców naturalnych. Jedynym producentem w Polsce i największym na świecie takich płyt jest firma STEICO, która oferuje swój produkt pod nazwą STEICOflex. Innowacyjność i wysokie walory techniczno-użytkowe tego ekologicznego wyrobu budowlanego znalazły uznanie w oczach jury V edycji konkursu Green Building Award, organizowanego co roku przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Na czele jury stanął prof. dr hab. inż. arch. Wacław Celadyn z Politechniki Krakowskiej.

Ideą konkursu i przyznawanych w nim PLGBC Green Building Awards jest promocja nowoczesnych rozwiązań dla ekologicznego budownictwa. Jury oceniało przede wszystkim zielone rozwiązania, zastosowane w zgłoszonych budynkach i produktach. Pod uwagę wzięto także ich innowacyjność, a w kategoriach dla budynków również walory architektoniczne.

– Maty termoizolacyjne STEICOflex są jednym z najbardziej efektywnych energetycznie materiałów termoizolacyjnych na świecie – mówi Michał Komorowski z firmy STEICO. – Powodem jest zbilansowany stosunek trzech najważniejszych właściwości fizycznych, jakimi charakteryzują się wszystkie materiały termoizolacyjne: współczynnik przewodzenia ciepła, ciepło właściwe c oraz gęstość objętościowa. W przypadku mat termoizolacyjnych STEICOflex stosunek tych trzech wielkości jest zbliżony do zakładanego ideału.

Ciepła zima, przyjemne lato

Maty STEICOflex czerpiąc swoje doskonałe właściwości izolacyjne prosto z natury, zdefiniowały na nowo znaczenie i możliwości drewna. Podobnie jak naturalne drewno lite, maty STEICOflex posiadają bardzo dużą właściwą pojemność cieplną c: 2100 J/kgK (ponad dwa razy większa wartość niż w przypadku wełny mineralnej). Dzięki tej zdolności każde pojedyncze włókno drzewne, z którego są wykonane, potrafi magazynować nadzwyczajnie dużą ilość ciepła. Aby kumulowanie ciepła trwało jak najdłużej, maty izolacyjne posiadają także bardzo dużą gęstość (ilość włókien w każdej macie) – aż 50 kg/m3.

– To bardzo dużo, porównując gęstość do powszechnych materiałów izolacyjnych – zauważa Michał Komorowski. – Wykorzystanie w budownictwie mat STEICOflex zapewnia zatem  nie tylko świetny parametr przewodności cieplnej ?lambda?: 0,038 [W/(m*K)], ale także rewelacyjną zdolność kumulowania ciepła. To idealny kompromis.

Dzięki tym wyjątkowym właściwościom ekologiczne maty STEICOflex chronią izolowane wnętrza przed utratą ciepła w okresie mroźniej zimy oraz przed przegrzewaniem się dachu i ścian nawet w najbardziej upalne dni lata.

Otwartość dyfuzyjna

Maty włókniste, podobnie jak inne drewnopochodne płyty izolacyjne, są materiałem otwartym dyfuzyjnie, dzięki czemu umożliwiają odprowadzenie nadmiaru wilgoci znajdującej się wewnątrz pomieszczenia na zewnątrz. Ogranicza to zjawisko kondensacji pary wodnej i w naturalny sposób reguluje wilgotność wewnątrz pomieszczeń. Dodatkowo porowata struktura oraz sprężystość mat włóknistych, zapewniająca ich dokładne przyleganie do izolowanych powierzchni, pozwala efektywnie ograniczyć przenikanie dźwięków. Maty włókniste, tak jak pozostałe drewnopochodne materiały izolacyjne, są materiałem hipoalergicznym, nie powodują podrażnień skóry zarówno w trakcie montażu, jak i użytkowania. Maty włókniste wykorzystywane są do izolacji dachów, ścian i stropów. Dzięki dużej elastyczności łatwo wypełniają izolowane przestrzenie, zaś ich montaż polega jedynie na wciśnięciu pomiędzy elementy konstrukcyjne przegrody.