TEKNIKA

Costa KK10 – szlifierka do bardzo szerokich paneli

Tylko do końca stycznia w fabryce Costa w Sandrigo koło Wenecji można na żywo obejrzeć prototyp szlifierki Costa KK10, specjalizującej się w produkcji podłóg warstwowych. Po tym czasie zostanie ona przetransportowana do Stanów Zjednoczonych. Kolejny egzemplarz mógłby trafić do Polski, bo przecież pod względem produkcji podłóg zajmujemy w Europie drugie miejsce.

 

POBIERZ TEKST i ZDJĘCIA

W branży podłogowej rozwija się trend “wielkości”. Producenci prześcigają się w możliwości produkcji coraz dłuższych i szerszych paneli podłogowych. To jednak wymaga odpowiedniego parku maszynowego. Dotychczas firma Costa dostarczyła na całym świecie kilkadziesiąt automatów szlifierskich, których szerokość robocza kształtuje się w zakresie od 2200-3200 mm.

W Polsce największa szlifierka Costa (o szerokości 2200 mm) pracuje tylko w jednym zakładzie – w firmie Tarkett. Najnowszy model – podążając za trendem w produkcji paneli podłogowych – ma jeszcze lepsze parametry. Costa KK10 to szlifierka typu góra-dół pozwalająca na obróbkę bardzo dużych płyt o szerokości nawet 3200 mm.

– Na liście referencyjnej firmy Costa znajdują się najwięksi producenci podłóg, ale nowa maszyna spełnia również wymagania dynamicznie rozwijającego się sektora domów prefabrykowanych – mówi Claudio Tornati z firmy TEKNIKA, która jest przedstawicielem Costa w Polsce. – Dzięki bardzo dużej szerokości może ona z powodzeniem szlifować zarówno płyty czy sklejki służące do produkcji paneli, jak i ścian domów prefabrykowanych.

Costa ma już bardzo dobre doświadczenie we współpracy z sektorem budowlanym. Jej największa maszyna – KK10 została specjalnie skonstruowana na potrzeby firmy Stora Enso. Austriacki zakład produkujący klejone płyty z litego drewna CLT postawił wysokie wymagania – zbudowania szlifierki o szerokości 3000 mm. Wymóg ten udało się z powodzeniem spełnić, a inżynierowie Costa rozpoczęli dalsze prace nad wprowadzeniem tego rozwiązania na rynku na większą skalę.

Kolejna szlifierka Costa KK10 o szerokości roboczej 3000 mm i w ulepszonej konfiguracji już jest wyprodukowana i czeka we włoskiej fabryce na “rozkaz wyjazdu” do Stanów Zjednoczonych – relacjonuje Claudio Tornati.

Jest to wyjątkowa okazja, by jeszcze do końca stycznia 2017 roku obejrzeć ją w fabryce Costa na żywo. Taką możliwość organizuje TEKNIKA w ramach programu TEKTour.

Ze względu na duże gabaryty, konstrukcja maszyny jest wyjątkowo stabilna i dodatkowo wzmocniona dużą belką centralną wspierającą stację roboczą.

Jednostka napędowa został skonstruowana z szeregu rolek z oryginalnym bieżnikiem Vulkollan?. Każda z rolek posiada swój własny napęd sterowany za pomocą inwertera. Dzięki elektronicznie sterowanej osi wszystkie rolki obracają się z taką samą prędkością.

Aby zapobiec zaokrąglaniu krawędzi obrabianej płyty czy panelu zastosowano system ciśnieniowy gwarantujący bardzo mały prześwit. Cylinder jednostki kalibrującej ma średnicę 450 mm.

To, co wyróżnia szlifierkę Costa to jej unikalne wyposażenie, m.in. w elektroniczną regulację naciągu i ziarnistości taśmy szlifierskiej (GRIT-SET) i jej kompensacji w miarę zużycia. Mamy możliwość wyboru dwóch prędkości: wolnej, elektrycznej, do regulacji mikrometrycznej orasz szybkiej, pneumatycznej stosowanej w nagłych przypadkach.

Warto zwrócić również uwagę na sposób, w jaki udało się technologom COSTA wykluczyć wady powstające często w szlifierkach. Zdarza się bowiem, że przy podawania paneli o dużej szerokości i grubości do urządzenia nastawionego na wysoką prędkość posuwu, przy zetknięciu przednich, ostrych krawędzi z taśmą ścierną może dojść do uszkodzenia taśmy, która naniesie wówczas rysę na całą płytę. W szlifierce Costa KK10 zastosowano opóźnienie czasowe cylindrów górnych i dolnych, zapobiegając uszkodzeniu taśmy przez krawędzie płyty.

Monitorując na wejściu obrabianą płytę, maszyna automatycznie dostosowuje do jej wielkości ciśnienie robocze, oblicza pozycję i ustawia czas każdej sekcji (w zależności od wybranego programu operacyjnego). Zarówno na wejściu, jak i wyjściu szlifierki odbywa się laserowa kontrola grubości obrabianej płyty gwarantująca dokładność wykonywanego zadania. W razie potrzeby szlifierka pozycjonuje płytę (również w zakresie jej pochylenia), umożliwiając nadanie idealnych, żądanych wymiarów.

Szlifierka KK11 dostępna obecnie w showroomie Costa w Sandrigo posiada powierzchnię roboczą 3000 mm, jednak na życzenie klienta model ten można wykonać dla szerokości od 1900 do nawet 3250 mm.