HETTICH

Trzymaj pion!

Nowoczesna szuflada skutecznie broni się przed prawami fizyki – nic się w niej nie przewraca i nie przesuwa podczas otwierania i zamykania. Wszystko pozostaje na stałym, z góry wyznaczonym miejscu! I coraz częściej jest to miejsce stojące: w kuchni, łazience czy salonie.

 

POBIERZ TEKST I ZDJĘCIA

 

“Położyć coś w szufladzie” – tak mówiło się jeszcze dekadę temu, gdy w szufladach układało się głównie sztućce, rachunki czy grzebień. Jednak w nowoczesnych meblach rola szuflady diametralnie się zmieniła. Możliwość pełnego wysuwu i łatwy dostęp do całej jej zawartości spowodowały, że stała się świetną alternatywą dla półek w szafce czy komodzie. Wkładamy do niej coraz cięższe i większe przedmioty. Co więcej, chcemy, aby te przedmioty stały i utrzymywały się w tej pozycji nawet podczas otwierania czy zamykania szuflady.

Kilkanaście ostatnich lat historii mebli to niesamowita metamorfoza szuflady – przyznaje Joanna Nowak z firmy Hettich. – Kiedyś trudno byłoby sobie wyobrazić, aby talerze, zastawę kuchenną czy nawet spore zapasy żywności przechowywać w szufladzie. Na pewno nie poradziłaby sobie z takim obciążeniem. Odkąd jednak szuflada przejęła funkcję tradycyjnych szafek, stała się bardziej pojemna, a prowadnice, po których się porusza, bardziej wytrzymałe. To z kolei pociągnęło za sobą konieczność wyposażenia jej w funkcjonalne akcesoria, które w optymalny sposób pomagają zorganizować jej wnętrze.

Dlatego projektanci oczekują od producentów mebli, aby szuflady były wystarczająco wysokie, żeby postawić w nich nawet 1,5-litrową butelkę z wodą, ale też wyposażone w sprytne i skuteczne rozwiązania, by stabilnie utrzymać ją w pozycji pionowej.

Aby zapanować nad zawartością wysokiej szuflady i nie narażać się na frustrujący widok bezładnie porozrzucanych przedmiotów, nie wystarczy je równo poustawiać, ale trzeba je jeszcze dodatkowo “zdyscyplinować” za pomocą specjalnych rozwiązań – mówi Joanna Nowak.

 

Wysoki bok

Aby przedmioty ustawić w pionie, projektowane są wysokie szuflady, a te z kolei wymagają odpowiedniej konstrukcji boków. Dedykowany szufladom InnoTech Atira podwójny reling pomoże w ustabilizowaniu nawet wysokich butelek z olejem, opakowań z płatkami śniadaniowymi czy dużych kartonów z sokami. Do bocznych relingów montowane są specjalne poprzeczki, które dzielą przestrzeń szuflady utrzymując produkty w pozycji pionowej nawet podczas jej zamykania czy otwierania.

System szuflad InnoTech Atira z innowa-cyjnym podwójnym relingiem, który jesz-cze lepiej stabilizuje wysokie butelki.  Fot. Hettich
System szuflad InnoTech Atira z innowacyjnym podwójnym relingiem, który jeszcze lepiej stabilizuje wysokie butelki.
Fot. Hettich

Szuflada z podwyższonym bokiem dodatkowo zaopatrzona w system organizacji wewnętrznej to również niezawodny sposób na ustabilizowanie nawet wysokiego pakietu poukładanych talerzy. Jeszcze do niedawna ich miejsce było zarezerwowane w tradycyjnych szafkach. Jednak kłopotliwy dostęp i mocne obciążenie kręgosłupa podczas wyjmowania takiego stosu spowodowały, że talerze zmieniły swoją lokalizację. To zasługa coraz bardziej nowoczesnych rozwiązań, które nie poddadzą się pod naporem ciężaru nawet “piramidy” z talerzy.

Szufladzie InnoTech Atira możemy zaufać i bez obaw poukładać w niej ciężkie pa-kiety talerzy czy misek. Zaś utrzymanie ich na miejscu należy powierzyć specjalnym systemom organizacji we-wnętrznej.
Szufladzie InnoTech Atira możemy zaufać i bez obaw poukładać w niej ciężkie pakiety talerzy czy misek. Zaś utrzymanie ich na miejscu należy powierzyć specjalnym systemom organizacji we-wnętrznej.

Ale wysokie szuflady kuchenne mogą mieć również eleganckie drewniane boki osadzone na niezwykle wytrzymałych prowadnicach Quadro z opcją otwierania Push to open. Delikatne i równomierne otwieranie i zamykanie szuflady gwarantuje, że nawet przedmioty ustawione pionowo nie przewrócą się.

 

Wysokie szuflady kuchenne mogą mieć rów-nież eleganckie drewniane boki. Delikatne i  równomierne otwieranie i zamykanie szuflady gwarantuje, że nawet przedmioty ustawione pionowo nie przewrócą się. fot. Hettich
Wysokie szuflady kuchenne mogą mieć również eleganckie drewniane boki. Delikatne i równomierne otwieranie i zamykanie szuflady gwarantuje, że nawet przedmioty ustawione pionowo nie przewrócą się. fot. Hettich

 

– Aby zawartość szuflady “utrzymać” na swoim miejscu warto zwrócić uwagę na system cichego domykania, dzięki któremu przy zamykaniu szuflada wyhamowuje i delikatnie się domyka, co zapobiega gwałtownemu szarpnięciu, które może zakończyć się poprzewracaniem produktów – podpowiada Joanna Nowak.

 

 Nie tylko w kuchni

W pozycji pionowej w szufladach warto trzymać także kosmetyki. Nie ma nic bardziej irytującego, niż poszukiwanie cienia do powiek czy lakieru do paznokci w obszernej kosmetyczce. W szufladach ArciTech firmy Hettich buteleczki i tubki można ustawić w specjalnych przegródkach, wykonanych na zamówienie u stolarza. To znacznie bezpieczniejsze dla trwałości kosmetyków, jak i wygodniejsze w utrzymaniu porządku w toaletce.

W szufladach ArciTech firmy Hettich wyposażonych w system OrgaStripe można ustawić buteleczki i tubki w specjalnych przegródkach wykonanych przez stolarza. Fot. Hettich
W szufladach ArciTech firmy Hettich wyposażonych w system OrgaStripe można ustawić buteleczki i tubki w specjalnych przegródkach wykonanych przez stolarza. Fot. Hettich

 

Dużo lepiej w pionie prezentują się także płyty CD i DVD, które zamiast kurzyć się na półkach, lepiej poustawiać w szufladzie. Aby łatwiej było wyszukać krążek ulubionego artysty w szufladach InnoTech Atira można zamontować eleganckie organizery wewnętrzne, dopasowane kolorystycznie do mebli.

Płyty CD w szufladzie InnoTech Atira dzięki organizerom we-wnętrznym są w idealnym porząd-ku. Ustawione w pionie ułatwiają wyszukanie muzyki ulubionego ar-tysty. Fot. Hettich
Płyty CD w szufladzie InnoTech Atira dzięki organizerom wewnętrznym są w idealnym porząd-ku. Ustawione w pionie ułatwiają wyszukanie muzyki ulubionego ar-tysty. Fot. Hettich