TEKNIKA

Właściciel za sterami Primultini

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Nawara s.c. C.J.S.T. Nawara, producent palet przemysłowych z Raby Niżnej, już od roku z satysfakcją wykorzystuje nowy trak pionowy Primultini do przecierania drewna. Właściciel firmy postanowił sam zostać jego operatorem, zasiadając w ergonomicznej kabinie za sterami maszyny.

 

POBIERZ TEKST I ZDJĘCIA

Produkcja palet to obecnie główna specjalizacja firmy Nawara, która ma swoją siedzibę w Rabie Niżnej, w województwie małopolskim, u podnóża Tatr. To rodzinne przedsiębiorstwo prowadzone przez rodzinę Nawara ma swoje korzenie jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku, ale jako przedsiębiorstwo drzewne produkujące palety rozwija się od 1995 roku, prowadzone przez Czesława, Jana, Stanisława i Tadeusza Nawarów.

– Rynek palet drewnianych, jako nośników towarów, rozwinął się w Polsce bardzo dynamicznie i to nie tylko w produkcji standardowych, ale również nietypowych palet, dostosowanych do wielkości i wagi przewożonych towarów – zauważa Czesław Nawara. – Jesteśmy producentem, który samodzielnie realizuje cały etap produkcji od przetarcia drewna do montażu, dzięki czemu mamy możliwość wykonania palet drewnianych o dowolnych rozmiarach a do tego w szybkim czasie.

Dynamiczny wzrost zamówień od zadowolonych klientów wymógł na właścicielu firmy Nawara decyzję o zwiększeniu mocy produkcyjnych i magazynowych. Zbudowana w 2008 roku hala produkcyjna już 4 lata później musiała zostać znacznie powiększona.

– Powierzchnia pod dachem zwiększyła się wówczas o kolejne 80% – wspomina Czesław Nawara. – Na przełomie 2015 i 2016 roku dokonaliśmy kolejnej rozbudowy, stawiając nową halę przetarcia.

Primultini 1

Najważniejszym etapem w produkcji palet jest efektywne przetarcie surowca, co jednak nie jest takie proste w rejonie górskim, gdzie surowca jest pod dostatkiem, jednak nie są to równe, proste sosny jak w innych częściach kraju, lecz smagane wiatrami, wymagające indywidualnego podejścia dłużyce.

– Zdecydowaliśmy się na zakup traka marki Primultini, ponieważ potrzebowaliśmy maszyny, która poradzi sobie z “krzywymi” świerkami i sosnami, często o dużych średnicach, które nie przejdą przez wąski prześwit tarczówki – mówi Czesław Nawara.

Za dobór modelu, doradztwo, dostawę i montaż odpowiedzialna była firma TEKNIKA, przedstawiciel marki Primultini w Polsce. Bliskość oddziału TEKNIKA w Gorlicach, szybki dostęp do doradców i serwisu, był kolejnym argumentem dla inwestora z Raby Niżnej.

– Mamy już doświadczenie wdrożenia kilkunastu takich maszyn w zakładach produkujących palety i to pozwala nam zwrócić uwagę inwestora na wiele szczegółów, które są istotne w prawidłowym przetarciu drewna – mówi Błażej Wroński z oddziału firmy TEKNIKA w Gorlicach. – Obsługując region południowej Polski doskonale zdajemy sobie sprawę ze specyfiki rosnącego tu surowca i choć mamy w ofercie również inne technologie tartaczne, to właśnie traki Primultini radzą sobie w tym regionie najlepiej.

Primultini 4

Zainstalowana w tartaku Nawara linia Primultini obrabia kłody o średnicy maksymalnej 1200 mm i długości do 6 metrów. Przy obróbce kłód o długości 4 merów i średnicy 400 mm osiąga wydajność 60-70 m3 na jedną zmianę.

Ważnym aspektem, którego wielu inwestorów nie bierze pod uwagę, jest ergonomia pracy w tartaku.

– Dziś bardzo trudno znaleźć ludzi, którzy są chętni do trudnej i niebezpiecznej pracy w hałasie, dlatego zwracają uwagę na oferowane im warunki, w tym sprzęt, z którym będą pracować – zauważa Błażej Wroński. – W przypadku traka Primultini operator nie ma w ogóle kontaktu z niebezpiecznymi elementami maszyny, jest nawet odgrodzony od hałasu, ponieważ proces sterowania odbywa się z wygodnej, ergonomicznej kabiny.

Gdy tylko maszyna trafiła do nowej hali tartacznej w Rabie Niżnej, pierwszym chętnym do wyszkolenia się na operatora był… właściciel firmy.

– Nie jestem biznesmenem, jestem przedsiębiorcą, który lubi swoją pracę – mówi Czesław Nawara. – Potrafię obsłużyć każdą maszynę w firmie, bo też jestem jej pracownikiem. Ale najchętniej operuję właśnie Primultini, gdzie niemal wszystko dzieje się automatycznie, a moja rola ogranicza się do poruszania joystickiem i monitorowania pracy maszyny na ekranie.

Primultini wózek

Obecnie firma Nawara poszukuje pracowników, a właściciel ma nadzieję, że wysoki poziom technologiczny maszyn, spełniający wszystkie unijne wymogi, będzie dodatkową zachętą dla kandydatów, o których do pracy w tartaku coraz trudniej. Firma prowadzi nabór niemal w sposób ciągły, ponieważ wciąż zwiększa się produkcja. Główny produkt to palety 1200×1000 oraz 1200×800 o nośności od 400 do 1000 kg, ale produkowane są też palety dwu- i czterowejściowe o różnych wymiarach oraz skrzyniopalety i inne elementy drewniane zgodnie z zamówieniami klientów. Zakład odsprzedaje także trociny i zrębki.

 

***

Linia Primultini w liczbach

1400 mm – średnica koła piły

208 mm – szerokość piły

6 m – maksymalna długość obrabianej kłody

1200 mm – maksymalna średnica obrabianej kłody