KAM

Kuchenne półki doskonale radzą sobie z obciążeniem

Narażone na działanie wilgoci, stale poddawane naciskowi wielu kilogramów, półki w szafkach kuchennych muszą sprostać znacznym wyzwaniom. Współczesne trendy wymagają, aby były coraz szersze, nie tracąc przy tym wytrzymałości. Producenci mebli kuchennych proponują skuteczne rozwiązania, które gwarantują długą żywotność mebli.

 

POBIERZ TEKST I ZDJĘCIA

Niejednemu użytkownikowi kuchni w trakcie ustawiania na półce pakietu talerzy wyjętych ze zmywarki czy chowania do szafki serwisu do kawy przyszło się zastanawiać, czy półka w jego szafce na pewno udźwignie taki ciężar. Czy nie wygnie się pod ciężarem naczyń, tracąc estetyczną prostą linię? Jak zapewnia projektantka Sylwia Kowalska-Mikutel ze Spółki Meblowej KAM, takie obawy są niczym nie uzasadnione.

– Zadaniem projektantów jest nie tylko szukanie nowych, atrakcyjnych kształtów mebli, ale pilnowanie, aby zostały one zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi normami, które są gwarancją trwałości mebli, ale również bezpieczeństwa ich użytkowników – mówi Sylwia Kowalska-Mikutel. – Zanim więc szafka trafi do klienta, przechodzi szereg badań, jest poddawana wielu testom, które mają potwierdzić, że będzie spełniać swoją funkcję.

Przepisy określają jaką grubość powinna mieć półka i jak powinna być zamocowana w szafce, aby spełnić swoje zadanie. Czy jednak po kilku latach użytkowania półki w naszych szafkach nadal będą wyglądały tak, jak na początku, kiedy meble były nowe? Nawet jeżeli zostały zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi normami i poddane próbom wytrzymałościowym, muszą poradzić sobie nie tylko z ciężarem przechowywanych na nich produktów, ale narażone są stale na działanie wilgoci i pary kuchennej. Czy tak niesprzyjające warunki nie osłabią ich trwałości?

– Długoletnia trwałość i estetyczny wygląd mebli w dużej mierze zależą od sposobu wykończenia materiałów, z których zostały wykonane. Dzięki nowoczesnym technologiom materiały drewnopochodne stosowane do produkcji mebli są wytrzymałe na wilgoć i zmianę temperatury – uspokaja projektantka. – Płyta, z której wykonywane są poszczególne elementy konstrukcyjne szafek, w tym również półki, jest oklejana materiałami, których zadaniem jest nie tylko poprawienie estetyki, ale skuteczne zabezpieczenie mebli.

KAMmoduł Pro-Line

Miejscem szczególnie narażonym na uszkodzenia są krawędzie płyt, dlatego muszą być staranie oklejone obrzeżem. Spółka Meblowa KAM do oklejania krawędzi obrzeżem stosuje kleje wodoodporne, idealne do wnętrz o podwyższonej wilgotności. To dodatkowe zabezpieczenie przed warunkami panującymi w naszych kuchniach, które z czasem mogłyby pogorszyć jakość mebli.

 

Piaty punkt podparcia

Utrzymanie wielu kilogramów porcelany, szkła czy produktów spożywczych to nie jedyne wzywanie, przed jakim stoją dziś meble. Na niekorzyść stabilności wymiarowej półek w szafkach kuchennych działa również design. Użytkownicy kuchni, zafascynowani aranżacjami z katalogów, marzą o modnych szerokich szafkach wiszących. Dlatego KAM w nowych kolekcjach mebli – KAMmoduł ProLine i Premium – wprowadził jeszcze jeden element zabezpieczający półki przed ugięciem pod ciężarem przechowywanych produktów: dodatkowe podpórki.

– W szafkach wiszących o szerokości powyżej 90 cm stosujemy piąty punkt podparcia w postaci aluminiowego profilu, na którym opierają się półki – wyjaśnia Sylwia Kowalska-Mikutel. – Profil jest regulowany i można go dostosować do wysokości szafki. W ten sposób eliminujemy ryzyko, że po otwarciu designerskiej szafki zobaczymy mało estetyczne półki, które uginają się pod ciężarem swojej zawartości.

ProLine podparcie półek

O bezpieczeństwo użytkowników szafek wiszących dbają również nowoczesne zawieszki o tak zwanych czterech punktach podparcia, na których mocowane są szafki. Każda z zawieszek ma atest na 70 kg, a to oznacza, że bez obaw można w takiej szafce przechowywać nawet ciężkie naczynia czy sprzęty kuchenne. Aby wyeliminować niebezpieczeństwo wysunięcia półki z szafki, zabezpieczane są one estetycznymi podpórkami.