HETTICH

Prestiż kuchennej wyspy

Szuflady to specjalistki od trudnych wyzwań, a w przypadku wyspy kuchennej – muszą dodatkowo wyróżniać się designem i jakością wykonania. Nawet drobny mankament może zaważyć na estetyce tego mocno wyeksponowanego miejsca, dlatego warto zastosować się do kilku ważnych wskazówek dotyczących projektowania wyspy.

 

POBIERZ TEKST I ZDJĘCIA

Najlepiej wyspę zaprojektować tak, by na pierwszy rzut oka nie przypominała typowego… mebla kuchennego. Nie chodzi jednak o to, by wielka bryła cieszyła jedynie wzrok. Wnętrze wyspy to ogromny potencjał przestrzeni do przechowywania, który najlepiej zagospodarujemy za pomocą wygodnych i pojemnych szuflad. Bazując na systemach ArciTech oraz InnoTech Atira, stworzonych przez niemiecką firmę Hettich, można skonstruować niemal każdy typ szuflady pod względem wielkości, wytrzymałości czy zagospodarowania wnętrza oraz oczywiście kolorystyki. Na co warto zwrócić uwagę projektując wyspę z szufladami?

– Na pewno na odpowiedni dobór prowadnic – podpowiada Joanna Nowak z firmy Hettich Polska. – W wyspach kuchennych świetnie wyglądają szuflady mające nawet 120 cm szerokości. Jeśli jednak ma to być również szuflada wysoka, w której będziemy przechowywać ciężkie talerze, to koniecznie należy sięgnąć po prowadnicę Actro, która uniesie obciążenie nawet 80 kg.

Takie unikalne na rynku właściwości ma system ArciTech, a jego zaletą jest to, że nawet maksymalnie obciążona szuflada wysuwa się zadziwiająco lekko. Pełen wysuw pozwala na jej całkowite wysunięcie, dzięki czemu mamy wygodny dostęp do produktów czy przedmiotów przechowywanych na samym końcu.

ArciTech_15ArciTech_OrgaTray_570 

A co, jeśli zamiast dużych szuflad chcemy w wyspie zastosować pakiet kilku mniejszych i węższych wysuwanych schowków?

– W konstrukcji wyspy dąży się do tego, by zredukować liczbę frontów i widocznych szczelin, dlatego w tej sytuacji lepiej zastosować system szuflad wewnętrznych ukrytych za jednym wspólnym frontem – radzi Joanna Nowak. – Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, a jednocześnie pozwala na zamknięcie kilku szuflad jedną płaszczyzną.

Nie tylko mała liczba frontów, ale przede wszystkim rezygnacja z uchwytów – to wymagania stawiane zarówno przez architektów, jak i użytkowników.

– System szuflad, preferowany w konstrukcjach wysp kuchennych, powinien umożliwiać konstruowanie frontów bez uchwytów – dodaje Joanna Nowak. – Zarówno w naszych systemach ArciTech, jak i InnoTech Atira jest to możliwe, a otwieranie typu Push to open nie wymaga wspomagania elektrycznego. Warto podkreślić, że mechanizm taki jest ukryty w prowadnicy i zupełnie niewidoczny dla oka.

6191_Foto_Ac_Mod4741_Foto_1_7_Mod_04_L_Champagne

 

Design ukryty za frontem szuflady

Wyspa kuchenna jest mocno wyeksponowana, dlatego wymaga niezwykłej staranności wykonania. Wszelkie niedociągnięcia będą od razu widoczne, również w przypadku szuflad. Do lamusa odeszło myślenie, że wytrzymała kuchenna szuflada musi mieć wyłącznie białe wnętrze i boki.

– Jeśli w projekcie kuchni mamy ciemne fronty, albo ciekawe elementy z fornirowanego drewna, to warto sięgnąć po szuflady systemowe, takie jak ArciTech i InnoTech Atira w kolorze antracytowym czy srebrnym, aby jak najlepiej dopasować się do designu całej zabudowy – mówi Joanna Nowak. – Dodatkowo reling wysokiej szuflady można zamienić na eleganckie boki wykonane z połączenia elementów drewnianych albo szkła.

Docenimy ten wybór szczególnie, gdy wyspa łączy otwartą przestrzeń kuchenną z salonem. Jeśli szuflady mają się wysuwać od strony salonu, ich wygląd nie może być przypadkowy. Niewidoczne prowadnice, estetyczne boki i doskonale zorganizowane wnętrze powinny być wizytówką kuchennej wyspy.