HETTICH

6 ważnych trendów z targów Meble Polska

Wiosenna edycja targów Meble Polska potwierdziła, że w designie mebli coraz ważniejsza jest personalizacja, funkcjonalność i jakość wykonania. Minimalistyczne, proste płaszczyzny frontów uzupełniają szklane witryny, a centrum kuchennego świata stała się wyspa wyposażona w pojemne szuflady. Szafki kuchenne wiszące sięgają po sam sufit, albo… wcale ich nie ma. Z dominującą dotąd bielą w wysokim połysku skutecznie konkurują czerń, antracyt oraz pastele. Oto podpatrzone w Poznaniu trendy, które zagościły na polskim rynku.

 

POBIERZ TEKST I ZDJĘCIA

Fronty stają na wysokości zadania

To już nie tylko potrzeba optymalizacji dostępnej przestrzeni do przechowywania, ale nowa sylwetka zabudowy kuchennej, w której szafki górnej zabudowy są “ekstremalnie” wysokie, przez co wydają się smuklejsze i zachwycają elegancką linią. Prestiżowe kolekcje producentów mebli kuchennych zdominowały wysokie fronty z finezyjnymi uchwytami frezowanymi, z tradycyjnymi uchwytami w niezwykle modnym w tym sezonie kolorze miedzi lub gładkie bez uchwytów z komfortowym systemem otwierania na dotyk. Sprawdziliśmy, jak producenci radzą sobie z połączeniem dużych ciężkich frontów z korpusem mebla. Używają więcej zawiasów?

W związku ze zmianą trendu i stosowaniem coraz większych i przez to cięższych frontów zachodzi często potrzeba stosowania większej ilości zawiasów. W przypadku zawiasu Sensys nie trzeba “uzbrajać” frontu w dodatkową ilość okuć, by zachować stabilność i długoletnią gwarancję użytkowania mebli – mówi Joanna Nowak z firmy Hettich, dostawcy nowoczesnych okuć meblowych, którego logo można było odnaleźć za frontami wielu zaprezentowanych w Poznaniu mebli.

 

Kuchnie ze szkła, czyli szkło w kuchni

To jedna z najbardziej spektakularnych i zauważalnych zmian w stylistyce kuchennej. Minimalistyczne, gładkie powierzchnie frontów ustępują miejsca szklanym witrynom. Nie są to już tylko dekoracyjne wstawki ze szkła w postaci ozdobnych elementów, ale całe szklane płaszczyzny, które zamykają korpusy szafek stojących i wiszących w rozmiarze mini, midi i maksi. To duże pole do popisu dla aranżacji kuchennych, ale i potrzeba dużej samodyscypliny – za takim frontem wszystko jest widoczne, dlatego należy zadbać również o estetykę techniki meblowej.

– Design mebla jest wypadkową wszystkich użytych do jego produkcji komponentów, również takich jak okucia, a zasada ta sprawdza się szczególnie w przypadku frontów wykonanych ze szkła – podkreśla Joanna Nowak. – Widoczny zawias musi być estetyczny, a dodatkowo jeszcze starannie zamocowany, bo tu wszelkie niedociągnięcia zdemaskuje od razu szklana tafla. Dlatego specjalnie dla tego typu frontów Hettich zaprojektował zawiasy Sensys z przyklejaną puszką.

Elegancki design, wysoka jakość połyskującego metalu oraz zintegrowany w samym zawiasie w sposób zupełnie niewidoczny system cichego domykania predysponują zawias Sensys do ekspozycji za szklanym frontem. Mocnym atutem okucia jest samodociąg działający od bardzo dużego kąta rozwarcia, wynoszącego aż 35°. Wystarczy lekkie popchnię­cie, aby front meblowy zamknął się równomiernie i bezgłośnie.

 

witryny KAM
Meble kuchenne KAM

 Dominacja szuflady na kuchennej wyspie

Począwszy od nagrodzonej Złotym Medalem kuchni Valentia z portfolio firmy Halupczok Kuchnie i Wnętrza, obszerna, komfortowa i funkcjonalnie zaaranżowana wyspa kuchenna to mocny atut nowoczesnej zabudowy meblowej, o czym można się było przekonać również na stoiskach firm: Atlas Kuchnie, BRW, Spółki Meblowej KAM czy Stolkar. Choć sama wyspa przybiera różne kształty: może być prostą bryłą, mieć asymetryczną formę, może być zintegrowana z wygodnym siedziskiem lub zaopatrzona w wysuwające się z jej blatu sprytne schowki czy dyskretnie ukryty pochłaniacz, ma jedną cechę wspólną – szuflady i to bynajmniej nie byle jakie. Zgodnie z zasadą, iż nawet drobny mankament może zaważyć na estetyce, producenci nowoczesnych kuchni położyli mocny akcent na design szuflad.

Niewidoczne prowadnice, estetyczne boki i perfekcyjnie zorganizowane wnętrze powinny być wizytówką każdej szuflady, a już na pewno takiej, która umieszczona jest w tak wyeksponowanym miejscu – mówi Joanna Nowak. – W medalowej kuchni Valentia jest to prestiżowa szuflada AvanTech, której design nawiązuje do mebli pokojowych klasy premium i wyróżnia się prostymi liniami, precyzyjnie wykończonymi krawędziami i eleganckim systemem organizacji wewnętrznej.

Również w nowoczesnych systemach szuflad ArciTech i InnoTech Atira firmy Hettich technika niezbędna do komfortowego użytkowania szuflady jest tak zaprojektowana, aby w najmniejszym nawet stopniu nie zakłócała desingu mebli. Systemy umożliwiające delikatne otwieranie i bezgłośne domykanie szuflady są zintegrowane w prowadnicy, a ta z kolei ukryta jest pod szufladą.

Umieszczone na wyspie kuchennej szuflady są coraz większe i bardziej pojemne, aby jednak optymalnie wykorzystać ich potencjał, muszą być zamontowane na wytrzymałych prowadnicach.

Maksymalnie obciążona szuflada ArciTech, a dzięki prowadnicy Actro, na której jest zamontowana, może to być nawet 80 kg, wysuwa się niezwykle lekko. Pełen wysuw pozwala na jej całkowite wysunięcie, dzięki czemu mamy wygodny dostęp do produktów czy przedmiotów przechowywanych w głębi szuflady – mówi Joanna Nowak.

 

Fot. Halupczok Kuchnie i Wnętrza
Fot. Halupczok Kuchnie i Wnętrza

 

Ciemna strona kuchni

Duet bieli z jasnym drewnem wciąż utrzymuje mocną pozycję, pomimo zapowiedzi trendsetterów, co mogło być sporym zaskoczeniem na targowej ekspozycji, jednak zgodnie z ich prognozami w segmencie mebli premium zauważalna jest zmiana kolorystyki – dominują ciemne, matowe wybarwienia i drewno w zdecydowanie ciemniejszej tonacji. Aby w takim anturażu technika meblowa harmonijnie komponowała się z dekorami, nie powinna od nich odbiegać kolorem. Dlatego dobrze jest wybrać szuflady w kolorze antracytu, który spaja całość w spójną stylistycznie kompozycję.

Po otwarciu ciemnego frontu z mebla powinna wysunąć się szuflada, która dyskretnie podkreśli prestiż ciemnego wybarwienia, a nie będzie się odznaczać na jego tle – podpowiada Joanna Nowak. – Wybierając meble w ciemnym kolorze warto dobrać do nich szufladę z sytemu ArciTech lub InnoTech Atira w kolorze antracytowym z pełnym bokiem, z relingiem w tym wybarwieniu lub podwyższoną o DesignSide z ciemnego szkła. Aby jeszcze bardziej podkręcić design, szufladę można wyposażyć w organizery dokładnie w tym samym kolorze.

Podobnie zawiasy wykonane ze stali niklowanej można zastąpić zawiasem Sensys w intrygującym kolorze czerni obsydianu, który idealnie współgra z modnymi ciemnymi frontami.

Kuchnia Valentia. Fot. Halupczok Kuchnie i Wnętrza
Kuchnia Valentia. Fot. Halupczok Kuchnie i Wnętrza

 

Komfort w wyregulowanym wymiarze

Są wygodne, ergonomicznie zaprojektowane do sylwetki osoby siedzącej lub wypoczywającej w pozycji półleżącej, a przede wszystkim regulowane! To podstawowa cecha nowoczesnych mebli tapicerowanych, które muszą być przede wszystkim komfortowe. Aby optymalnie dopasować się do potrzeb i wymagań domowników, w sofach i kanapach można elastycznie regulować ustawienia oparcia i niezależnie od niego – samych zagłówków. Wygodne jest nie tylko wypoczywanie na takim meblu, ale również sam proces regulacji – odbywa się on płynnie i bez najmniejszego wysiłku. To oczywiście zasługa nowoczesnych okuć do regulacji, które w trosce o bezpieczeństwo użytkowników mebli są wyjątkowo stabilne, z drugiej zaś strony – niezwykle wszechstronne i nieskomplikowane w obsłudze, aby osiągnięcie oczekiwanego ustawienia zagłówka nie stanowiło najmniejszej trudności.

Komfort ten nie jest zarezerwowany wyłącznie dla obszernych, masywnych kanap. Okucie VarioFlex, dzięki średnicy wynoszącej zaledwie 35 mm, jest idealne do regulacji smukłych zagłówków w nowoczesnych liniach mebli. Dla jeszcze większego komfortu użytkowników mebli tapicerowanych z regulowanymi zagłówkami, okucia z serii FrankoFlex są wyposażone w system Silent Mode (tzw. tryb cichy), który zaskoczy całkowicie bezgłośną pracą okucia.

Etap Sofa
Etap Sofa

Przesuwanie lub składanie – szafa otwiera swoje wnętrze

W segmencie szaf i garderób nie ma dużego zaskoczenia – wciąż najbardziej popularnym sposobem ich otwierania jest przesuwanie. To wyjątkowo komfortowy i przyjazny użytkownikom sposób, który wspierają nowoczesne systemy do drzwi przesuwnych Hettich. Ich możliwości można było przetestować na stoisku fabryki Mebli Forte, która zaprezentowała szafy z drzwiami przesuwnymi, również w nowej, ciekawej stylistyce – z nadrukowanymi rysunkami – z kolekcji Plakato. Nawet duże i masywne skrzydła drzwiowe z systemem InLine XL czy TopLine przesuwają się lekko i równomiernie. Wystarczy delikatnie pociągnąć za ich krawędź, aby drzwi praktycznie same się otworzyły.

Pomimo dominacji szaf z systemami przesuwnymi, w ofercie producentów pojawiły się również szafy z drzwiami składanymi. Do tego rozwiązania namawiała m.in. firma Meble VOX.

Popularnością ustępują jeszcze miejsca drzwiom przesuwnym, ale już widać duże zainteresowanie systemami do drzwi składanych – informuje Joanna Nowak. – Dla wielu komfort tego sposobu otwierania może być zaskoczeniem, ale wystarczy delikatnie pociągnąć za skrzydło składanego frontu lub je delikatnie nacisnąć, aby przekonać się do zalet tego systemu. Po otwarciu skrzydła drzwi składanych zamontowane na okuciu WingLine L w najmniejszym stopniu nie ograniczają  wygodnego dostępu do wnętrza szafy.