TEKNIKA

Meblarze przetestowali centrum FTT R8: uniwersalne, łatwo przezbrajalne, szybkie w działaniu

Centrum wiertarskie FTT R8 w marcu stanie pośród kilkudziesięciu maszyn w centrum TekLab w Warszawie. Już teraz można umawiać się na jego testowanie. Swoje opinie na temat maszyny mogą już wyrazić dwaj producenci mebli – Cyprys ze Skawiny i Fadome ze Złotnik koło Opola – w których od niedawna FTT R8 pracuje.

 

POBIERZ TEKST I ZDJĘCIA

– Minęło kilka dni od uruchomienia produkcji, ale mogę powiedzieć o tej maszynie w samych superlatywach, choć wiele razy kupując inne maszyny bywałem zawiedziony – mówi Andrzej Szindzielorz z firmy Fadome, która zakupiła centrum wiertarskie FTT R8. To najnowszy model włoskiego lidera maszyn do obróbki drewna, firmy Biesse.

Uniwersalna, łatwo przezbrajalna, szybka w działaniu – dodaje Paweł Cudzich z firmy Cyprys, która również od niedawna wzbogaciła park maszynowy swojej fabryki mebli w nowe centrum wiertarskie.

Nowoczesne zakłady produkcyjne poszukują urządzeń wydajnych i elastycznych, które bez konieczności czasochłonnego przezbrajania pozwolą im na realizację wielu procesów obróbczych. Andrzej Szindzielorz, który prowadzi rodzinną firmę Fadome już od 30 lat, przez ten czas stworzył nowoczesną fabrykę, z której wysyła meble na całą Europę.

– Masowa produkcja pozwoliła nam na tworzenie ciekawych mebli w niskiej cenie, ale obserwując rynek trzeba zauważyć, że trendy w produkcji są teraz inne – mówi. – W dużych fabrykach, w produkcji wielkoseryjnej popularność zdobyły wiertarki przelotowe, ale obecnie świat idzie w kierunku krótkich serii, indywidualizacji projektów, możliwości wyboru różnych parametrów mebla, a to wymaga szybkiego przezbrajania maszyn. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na elastyczne centrum wiertarskie FTT R8 – dodaje.

Indywidualizacja projektów i możliwości wyboru różnych parametrów mebla wymagają szybkiego przezbrajania maszyn, dlatego firma Fadome zdecydowała się na zakup centrum wiertarskiego FTT R8.
Indywidualizacja projektów i możliwości wyboru różnych parametrów mebla wymagają szybkiego przezbrajania maszyn, dlatego firma Fadome zdecydowała się na zakup centrum wiertarskiego FTT R8.

Maszyna wyposażona jest w cztery elektrowrzeciona. 18 niezależnych jednostek wiercących pracuje w osi X, natomiast 14 w osi Y, wykonując szeroki wachlarz obróbczy.

– Pomimo tak szerokiego programu, maszyna jest bardzo łatwa w obsłudze, praktycznie sama czyta wszystkie parametry z kodów kreskowych wygenerowanych przez program do projektowania i nie wymaga mechanicznego przezbrajania przez operatorów, bo sama dobiera narzędzia i się w nie uzbraja – mówi Paweł Cudzich. Jego fabryka mebli mieści się w Skawinie, a oferta mebli systemowych obejmuje kilkaset różnego rodzaju brył. Dodatkowo firma na zlecenie wykonuje korpusy kuchenne. W tak szerokiej ofercie produkcyjnej konieczne było wprowadzenie elastycznych i wydajnych rozwiązań.

– Każdorazowe przezbrajanie wiertarki byłoby nie tylko stratą czasu, ale też niosło ryzyko pomyłki operatora – zauważa Paweł Cudzich. – Czas wiercenia na wiertarkach przelotowych jest może nieco krótszy, ale zyskujemy właśnie na szybkim przezbrojeniu i eliminowaniu błędów.

Oferta mebli systemowych firmy Cyprys obejmuje kilkaset różnego rodzaju brył, dlatego konieczne było wprowadzenie elastycznych i wydajnych rozwiązań. Fot. TEKNIKA
Oferta mebli systemowych firmy Cyprys obejmuje kilkaset różnego rodzaju brył, dlatego konieczne było wprowadzenie elastycznych i wydajnych rozwiązań. Fot. TEKNIKA

Centrum wiertarskie FTT R8 ma aż pięć ruchomych stołów roboczych, które są cyfrowo pozycjonowane w ciągu zaledwie kilku sekund.

Kolejną zaletą tej maszyny jest niezwykła precyzja podczas nawiercania otworów. Automatyczny, cyfrowy odczyt rzeczywistej szerokości i długości obrabianej płyty jest wysyłany do głowicy wiertarskiej, co stanowi gwarancję, że nawiercenia zostaną wykonane dokładnie w pożądanych miejscach. Pozwoliło to wyeliminować spotykaną często w maszynach innych producentów “tolerancję wymiarową”. FTT R8 z tą samą precyzją obrabia nie tylko płyty płaskie, lecz także np. fronty gięte.

Centrum wiertarskie FTT R8 to najnowszy model włoskiego lidera maszyn do obróbki drewna, firmy Biesse. Fot. TEKNIKA
Centrum wiertarskie FTT R8 to najnowszy model włoskiego lidera maszyn do obróbki drewna, firmy Biesse. Fot. TEKNIKA

Niezwykłą szybkość działania wszystkich ruchomych elementów maszyny udało się osiągnąć dzięki silnikom bezszczotkowym montowanym w napędach działających w osiach X, Y i Z. Dzięki wyeliminowaniu z konstrukcji szczotek, które są najczęstszą przyczyną awarii oraz najszybciej zużywającym się elementem mechanicznym silnika, silniki w FTT R8 są dużo trwalsze i niezawodne, dodatkowo pracują znacznie ciszej.

FTT R8 obrabia płyty o grubości od 12 do 60 mm, zarówno wiórowe, MDF, jak i sklejki, a także np. grubsze blaty kuchenne. Doskonale sprawdzi się w zakładach wytwarzających meble na wymiar.

W celu zapewnienia jeszcze większej precyzji w miejscach wymagających perfekcyjnej dokładności, jak nawiercenia pod kołki, do których następnie aplikowany jest klej, centrum można doposażyć w podwójny moduł z pięcioma głowicami każdy, które dokładnie aplikują klej w miejsce wcześniejszych nawierceń, bez zabrudzenia pozostałych fragmentów płyty.

Nawet w przypadku doposażenia centrum w dodatkowe narzędzia, których szeroki wybór przewidział producent, nie zwiększają się wymiary całej maszyny. Nadal pozostaje ona kompaktowa w stosunku do możliwości.

Biesse FTT R8 już wkrótce stanie wśród szeregu pokazowych maszyn w centrum TekLab w Warszawie.

– Nasze centrum działa już od roku i przez ten czas przewinęło się kilkuset producentów, którzy mogą na wybranych maszynach przetestować swoje materiały – mówi Marcin Nowacki z firmy TEKNIKA. – Obecnie można już się zapisywać na testy na nowym centrum wiertarskim, co pozwoli przekonać się o jego świetnych parametrach, szybkości działania i dużej precyzji wiercenia.

FTT R8 obrabia płyty o grubości od 12 do 60 mm, zarówno wiórowe, MDF, jak i sklejki. Fot. TEKNIKA
FTT R8 obrabia płyty o grubości od 12 do 60 mm, zarówno wiórowe, MDF, jak i sklejki. Fot. TEKNIKA