TEKNIKA

Szlifowanie i lakierowanie w parze z odpylaniem

Zakłady produkcji mebli czy podłóg, które posiadają własne lakiernie, doskonale wiedzą, że kluczowym elementem wyposażenia jest profesjonalny system odpylania. Nie chodzi tylko o pozbycie się cząstek, które mogą zanieczyścić lakierowane powierzchnie, ale również likwidację zagrożenia wybuchem oraz spełnienie norm dla stanowisk pracy. A do tego dobrze, by instalacje takie posiadały jeszcze kilka cech, o których opowiada Marek Wiśniewskie z firmy TEKNIKA S.A.

 

POBIERZ TEKST I ZDJĘCIA

O projektowaniu systemów odciągowych mówi się w kontekście zarówno jakości wyrobów, bezpieczeństwa, higieny pracy, ekologii, jak i ? ekonomii. To oczywiste, że profesjonalne instalacje muszą spełniać wszystkie te wymogi. Czy jednak tak jest w rzeczywistości?

 

Jakość wyrobów

Idealną sytuacją w projektowaniu instalacji odpylania jest wychwycenie pyłów w miejscu ich powstawania. Oczywiście instalację podłącza się pod wszystkie gniazda produkcyjne, ale.. w przypadku zakładu stolarskiego, szczególnie tam, gdzie formatuje, nawierca i szlifuje się płyty drewnopochodne, idealne oczyszczenie powietrza nie jest takie proste.

– Z odciąganiem dużych cząstek, takich jak wióry czy trociny, a nawet większe kawałki drewna poradzi sobie większość odciągów, ale jeśli mowa o pyłach i cząstkach mierzonych w mikrometrach w grze pozostaje zaledwie kilku profesjonalnych graczy, takich jak włoska Barucca – mówi Marek Wiśniewski z firmy TEKNIKA.

Zaletą TEKNIKI, która w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia, jest doświadczenie w realizacji zarówno projektów linii obróbczych bazujących na maszynach Biesse, linii lakierniczych opartych na technologiach Cefla czy wspomnianych odciągów Barucca.

– Kiedy realizujemy kompleksowe wyposażenie całych nowych fabryk mebli czy frontów, możemy jeszcze lepiej dobrać parametry poszczególnych składowych linii i instalacji, dlatego że bazujemy na sprawdzonych w praktyce rozwiązaniach – wyjaśnia Marek Wiśniewski. – Żeby dowiedzieć się, ile powietrza należy wymienić, aby odpylanie było skuteczne, musi być znana ilość emitowanych zanieczyszczeń z zainstalowanych na hali stanowisk. W przypadku nowych fabryk można to oczywiście zrobić na podstawie jakichś teoretycznych założeń i matematycznych obliczeń, ale znacznie lepsze efekty osiągamy dzięki temu, że jesteśmy w stanie te parametry uściślić naszą wiedzą popartą 20-letnim doświadczeniem funkcjonowania takich układów w wielu polskich fabrykach.

Instalacje odpylania marki Barucca funkcjonują w wielu zakładach drzewnych, także tych zajmujących się lakierowaniem elementów, np. u producentów mebli łazienkowych czy kuchennych, ale także podłóg drewnianych.

Jedną z nich jest firma Oristo, w której powstają meble łazienkowe. Elementy obrabiane są na maszynach Biesse, lakierowane na profesjonalnej linii wyposażonej w automaty do lakierowania Cefla. Podobnie jak w wielu tego typu fabrykach, oddział szlifowania i lakierowania położone są bardzo blisko siebie. Mamy więc strefę wymagającą szczególnego traktowania w zakresie filtracji i odpylania.

– Linia Barucca funkcjonuje w tej fabryce już blisko dekadę i pomimo dynamicznego rozwoju firmy, zakupu kolejnych maszyn i zwiększania produkcji, a nawet podwyższanych wymogów w zakresie BHP, wciąż doskonale spełnia swoje zadanie – mówi Marek Wiśniewski.

Podobnie w firmie Kaczkan, która należy do liderów produkcji podłóg, instalacja odpylania Barucca, jak i większość maszyn do produkcji, w tym także nowoczesna lakiernia, zostały zaprojektowane przez firmę TEKNIKA wiele lat temu i do dziś doskonale pracują na siłę marki wyrobów Kaczkan. Jakość końcowa wyrobów to jeden z wyróżników dobrze dobranej technologii produkcji, jak również odpylania. Kolejnym z nich jest bezpieczeństwo.

 

BHP

Trafiające do komór filtrujących powietrze wraz z pyłem tworzą mieszaninę łatwopalną, dlatego konieczne jest zabezpieczenie przeciwpożarowe, aby maksymalnie ograniczyć możliwość wystąpienia wybuchu. Wszystkie stacje filtrujące Barucca są wyposażane w automatyczne urządzenie przeciwpożarowe przyłączone do instalacji wodnej.
Zabezpieczenie przeciwpożarowe składa się z dwóch rur wodnych wraz ze spryskiwaczami aktywowanymi w przypadku zagrożenia pożarowego lub wybuchu.

– Takie rozwiązanie, w przeciwieństwie do wielu innych systemów dostępnych na rynku, jest przez nas oferowane w standardzie i jest już uwzględnione w cenie – mówi Marek Wiśniewski.

W linię odpylania Barucca zainwestowała również firma Fenix, która po doświadczeniach pożaru, który strawił cały zakład w Skarszewach, podczas odbudowy szczególnie zwracała uwagę na rozwiązania przeciwpożarowe. Wybór padł właśnie na instalację zaprojektowaną przez TEKNIKĘ.

Głównym elementem linii jest stacja filtrująca podciśnieniowa o wysokości 6,5 metra i długości 6 metrów. Jej konstrukcja nośna została wykonana ze stalowych kształtowników, obudowanych blachą ocynkowaną. Rękawy filtrujące mają właściwości antyelektrostatyczne, a ich całkowita powierzchnia filtrująca wynosi 330 m2. W stacji zamontowany jest ślimak odprowadzający odpady (sterowany silnikiem) oraz ślimak wygarniający do wyładunku.

 

Ekologia i recykling

Zaletą instalacji Barucca jest ochrona środowiska, gdyż nie ma tu emisji zanieczyszczeń do otoczenia. Zawartość pyłu w powietrzu zawracanym jest zgodna z obowiązującymi normami i wynosi 1 mg/m3, wewnątrz rurociągu powrotnego.

– Są to bardzo ważne parametry, szczególnie, że wielu producentów mebli czy podłóg ma swoje zakłady na terenach o wysokich walorach przyrodniczych, często chronionych, gdzie stawia się bardzo rygorystyczne wymogi w zakresie ochrony środowiska i emisji – dodaje Marek Wiśniewski. – Ponadto, są to często firmy, które obrabiają ciężkie i twarde drewno dębowe, bukowe, którego pył sklasyfikowany jest jako “C 1” – znana substancja rakotwórcza.

Dla zapewnienia najwyższej wydajności odciągów i jakości oczyszczania powietrza z pyłów, firmy parkieciarskie, np. Parkiety Wiśniewski czy Parkiety Jabłoński, bazujące na drewnie gatunków twardych, zainwestowały w systemy odciągowe Barucca.

Czyszczenie tkaninowych rękawów filtrujących odbywa się automatycznie za pośrednictwem mechanicznego wytrząsacza po zatrzymaniu urządzenia lub w cyklu ciągłym za pośrednictwem strumienia sprężonego powietrza, które jest cyklicznie podawane do środka rękawów filtrujących.

Zgodnie z ideą recyklingu i obniżania kosztów energii, systemy odciągu i filtracji zaprojektowane przez TEKNIKA wyposażane są w rekuperację powietrza.

– Powietrze po przefiltrowaniu kierowane jest ponownie do hal produkcyjnych, co odbywa się przez układ kanałów wykonanych z blachy ocynkowanej – mówi Marek Wiśniewski.

Idea rekuperacji nie jest nowa – stosuje się ją już w wielu zakładach – jednak w przypadku lakierni jest bardzo trudna do realizacji. Dlaczego? Do hali, w której odbywa się lakierowanie musi powrócić powietrze idealnie oczyszczone, ale też o temperaturze odpowiadające wymogom stawianym przez producenta lakieru, co zagwarantuje uzyskanie odpowiednich parametrów wyrobów.

Rekuperacja powietrza to także proces, który wymaga szczególnego zabezpieczenia przed przedostaniem się ognia na halę w razie pożaru, dlatego ważnym elementem w układzie recyrkulacji są klapy przeciwogniowe mocowane w ścianach budynku.

– W konstrukcji Barucca stosowane są dwie zasuwy ogniowe mające parametr REI 120, co pozwala im utrzymywać swoje właściwości zaporowe nawet przy bezpośrednim działaniu ognia przez 120 minut. Wszelkie zabezpieczenia są dodatkowo sprzężone z systemem fotokomórek i czujników bezpieczeństwa, wykrywaczy iskier – wyjaśnia Marek Wiśniewski.

Ekonomia

Istotnym elementem instalacji odpylającej Barucca jest właściwie dobrany wentylator. W modelu ART. 1401, dzięki zastosowaniu łopatek o specjalnej konstrukcji, udało się osiągnąć sprawność rzędu 87 proc., co korzystnie wpływa na kompletną wydajność całej instalacji. Wentylator jest wyposażony w inwerter, który pozwala na regulację obrotów silnika w zależności od zapotrzebowania, co znacznie przyczynia się do oszczędności energii.

Jest to o tyle istotne, że jak wynika z doświadczeń zakładów meblarskich czy producentów podłóg, energia zużywana na pracę wentylatorów jest znacznie większa niż energia zużywana przez park maszynowy – mówi Marek Wiśniewski.

Na dodatkową oszczędność energii pozwala system powrotu powietrza do hali, czyli rekuperacja, o której była mowa wcześniej.

Produkcja wyrobów z drewna zarówno na etapie przetarcia, jak i późniejszej obróbki stolarskiej generuje zrzyny, trociny, odpady kawałkowe i pyły. Ich obecność w powietrzu wpływa nie tylko negatywnie na zdrowie i życie pracowników, lecz także na żywotność narzędzi i maszyn. Dlatego prawidłowo dobrana, profesjonalnie zaprojektowana i zamontowana instalacja odpylania jest gwarancją również dłuższej eksploatacji maszyn.

 

****

BARUCCA IMPIANTI wykonuje silosy modułowe ze stali cynkowanej na gorąco o pojemnościach od 10 do 450 m3 z bateriami filtrującymi o wydajności od 10 000 do 80 000 m3/h. Jest dostawcą stacji i podstacji filtrujących o wydajnościach od 2 000 do 90 000 m3/h.

Stabilna i trwała konstrukcja jest gwarancją jakości, ale też bezpieczeństwa całej hali produkcyjnej, z której odprowadzone są pyły mogące tworzyć wybuchowe mieszaniny. Fot. Teknika
Stabilna i trwała konstrukcja jest gwarancją jakości, ale też bezpieczeństwa całej hali produkcyjnej, z której odprowadzone są pyły mogące tworzyć wybuchowe mieszaniny. Fot. Teknika
W zakładach, gdzie sąsiadują ze sobą szlifiernia i lakiernia, projektowanie efektywnego systemu odpylania jest zadaniem dla profesjonalistów. TEKNIKA zamontowała takie linie lakiernicze wraz z liniami odpylania u kilkunastu producentów mebli oraz podłóg. Fot. Teknika
W zakładach, gdzie sąsiadują ze sobą szlifiernia i lakiernia, projektowanie efektywnego systemu odpylania jest zadaniem dla profesjonalistów. TEKNIKA zamontowała takie linie lakiernicze wraz z liniami odpylania u kilkunastu producentów mebli oraz podłóg. Fot. Teknika