STEICO

STEICO przyczynia się do rozwoju polskiego budownictwa drewnianego

STEICO Polska: Produkcja gotowych elementów – nowa usługa dla klientów STEICO

 

POBIERZ KOMUNIKAT

Domy z drewna stają się coraz bardziej popularne. Zgodnie z wynikami aktualnych badań ponad 70% ankietowanych Polaków chciałoby mieszkać w domu drewnianym. Jednocześnie polski rząd chce wspierać budownictwo drewniane. W tym celu powołana została spółka Polskie Domy Drewniane, która ma za zadanie wspieranie budownictwa mieszkaniowego przy wykorzystaniu technologii energooszczędnego budownictwa drewnianego. To jeden z projektów realizowanych w ramach programu Mieszkanie plus, który nie tylko przyczyni się do zwiększenia dostępności mieszkań, ale pomoże w rozwoju sektora energooszczędnego budownictwa i oferowanych w jego ramach nowoczesnych technologii. Zwiększone zużycie drewna z rodzimych lasów ma zredukować koszty budowy i wzmocnić rozwój polskiego budownictwa.

Idea ta jest bliska również firmie STEICO. Wieloletni partner polskiego budownictwa drewnianego, realizuje obecnie w zakładzie w Czarnkowie (koło Poznania) budowę zautomatyzowanej linii do produkcji gotowych elementów domów drewnianych. Nowoczesne maszyny produkcyjne firm Weinmann i Hundegger pozwolą na precyzyjne, szybkie i szczególnie ekonomiczne wytworzenie elementów dachu, ścian i stropów. Podstawę produkcji ww. elementów budynku stanowi system konstrukcyjny STEICO z jego innowacyjnymi elementami nośnymi z drewna oraz ekologicznym systemem izolacji.

Produkcja elementów gotowych będzie stanowić wkrótce nową usługę firmy STEICO, oferowaną firmom zajmującym się budownictwem drewnianym. STEICO nie będzie jednak występować w charakterze producenta domów drewnianych – wyjaśnia Waldemar Motyka, wiceprezes zarządu STEICO CEE Sp. z o.o.

Nowa Oferta ma przyczynić się do zwiększenia wartości dodanej w polskich firmach z tego obszaru.

Przeniesienie realizacji gotowych elementów na innego wykonawcę, pozwoli zmniejszyć koszty produkcji, a zwolnione w ten sposób zasoby finansowe będzie można spożytkować w obszarach pozwalających na uzyskanie wyższych dochodów, takich jak doradztwo i montaż bezpośrednio na budowie – dodaje wiceprezes Motyka. – W ten sposób firmy oferujące budowę domów drewnianych zwiększą swoją roczną produkcję, nie zwiększając zasobów personalnych i redukując istniejące koszty.

Potencjał produkcyjny elementów domów drewnianych wyniesie kilka tysięcy elementów rocznie. Będą one produkowane na podstawie dokumentacji CAD, ze spełnieniem wymogów określonych przez firmy budujące domy drewniane i dostarczane bezpośrednio na budowę. Obecnie trwa montaż maszyn produkcyjnych.