W duecie … atrakcyjniej
Większa swoboda aranżacji wnętrz kuchennych pozwala na projektowanie asymetrycznych brył mebli czy łączenie różnych barw i struktur frontów. Warto zestawiać ze sobą nie tylko dekory, ale również uchwyty!
Wystarczy drobny akcent w postaci fantazyjnego uchwytu, aby uatrakcyjnić zabudowę meblową. Proste bryły mebli z frontami o gładkiej powierzchni można ozdobić delikatnymi uchwytami w formie dekoracyjnych gałek, dzięki czemu zyskają bardziej indywidualny charakter. Ten niewielki dodatek jest w stanie ubarwić zabudowę meblową, a jeszcze ciekawsze efekty można osiągnąć poprzez zestawienie gałek z uchwytami w innym kształcie.
– Ulubionym zabiegiem aranżacyjnym przy projektowaniu wnętrz kuchennych jest łączenie frontów w dwóch dekorach, co znacząco uatrakcyjnia sylwetkę mebli. Zabieg ten można z powodzeniem zastosować także w przypadku uchwytów, wprowadzając różne ich typy, na przykład w górnej i dolnej zabudowie meblowej – mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. – Obowiązuje tutaj ta sama zasada: uchwyty muszą komponować się stylistycznie.
Połączenie dekorów w dwóch wybawieniach, chociażby w najbardziej popularnym zestawieniu rysunku drewna z frontami w monokolorze, to najprostszy i bardzo skuteczny sposób na urozmaicenie bryły mebli. Taka aranżacja sprawdza się szczególnie w przypadku masywnej zabudowy meblowej – jaśniejsze fronty szafek wiszących w zestawieniu z ciemniejszym wybarwieniem frontów szafek dolnych pozwalają nadać sylwetce mebli wizualnej lekkości. Projektantka Spółki Meblowej KAM zachęca, aby “poeksperymentować” również z łączeniem dwóch typów uchwytów meblowych. To kolejne, bardzo efektowne rozwiązanie aranżacyjne i sposób na spersonalizowanie wnętrza, nawet w przypadku mebli systemowych.
– Ciekawy efekt wizualny można uzyskać łącząc w jednym systemie mebli bardzo dekoracyjne uchwyty w postaci zyskujących na popularności gałek, inspirowanych biżuterią, z prostymi, stonowanymi uchwytami – podpowiada Sylwia Kowalska-Mikutel. – To mocny akcent dekoracyjny, dlatego warto wówczas pozostać przy prostych płaszczyznach frontów.
Uchwyty gałkowe inspirowane biżuterią czy też o wyszukanych, designerskich formach gwarantują niezwykły efekt, dzięki dekoracyjnemu charakterowi. Z kolei te o bardziej subtelnych, klasycznych kształtach można wprowadzić w całej zabudowie meblowej zamiast tradycyjnych uchwytów. Są równie funkcjonalne, a przy tym bardziej dyskretne.