Pierwsze certyfikaty dla operatorów maszyn do produkcji drzewnej
Inwestycja w edukację zawodową młodzieży to proces wymagający od pracodawcy otwartego i perspektywicznego myślenia o przyszłości. Trud ten jednak przynosi zyski w postaci odpowiednio wykwalifikowanej kadry, która posiada dokładnie takie umiejętności, jakich wymaga specyfika przedsiębiorstwa. Zasoby kadrowe firmy Steico zasilili pierwsi absolwenci nowego zawodu mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej, którzy swoje zawodowe umiejętności mogli zdobyć dzięki zaangażowaniu Steico.
Po trzech latach nauki połączonej z praktyką na terenie zakładów Steico, przyszedł moment wręczenia świadectw wieńczących ważny etap edukacji zawodowej. 9 września na terenie Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku swoje certyfikaty odebrała grupa uczniów, która trzy lata temu w tym samym miejscu uroczyście inaugurowała początek dualnego systemu kształcenia zawodowego. W budynku konsulatu spotkała się młodzież z klas objętych opieką przez niemieckie przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie Polski, którym patronuje Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa AHK przy wsparciu Konsulatu Generalnego Niemiec.
– Trzy lata temu, było to dla nas wszystkich nowe wyzwanie – przyznaje Monika Kokodyńska, dyrektor personalny w firmie Steico CEE Sp. z o.o., która wraz z Cornelią Piepper, Konsul Generalną Niemiec, wręczyła certyfikaty absolwentom dwóch klas patronackich Steico. – Zaangażowaliśmy się w innowacyjny projekt utworzenia w Polsce nowego zawodu mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej i wpisania go na listę zawodów. Dzisiaj możemy pochwalić się, że starania wielu osób przyniosły rezultat i wszyscy odnieśliśmy sukces. Nasi absolwenci ze szkół w Czarnkowie i Czarnej Wodzie po raz pierwszy uzyskali przyszłościowy i poszukiwany zawód, i przetarli szlaki dla kolejnych pokoleń młodzieży.
Dualny system kształcenia zawodowego został zainicjowany przez firmę Steico w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Nojego w Czarnkowie i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnej Wodzie. To miejscowości, w których zlokalizowane są polskie zakłady Grupy. Przez trzy dni uczniowie pobierają naukę w szkole, a w dwa pozostałe dni mają zapewnioną możliwość odbycia praktyk w nowoczesnej fabryce dysponującej innowacyjnymi liniami technologicznymi. Połączenie części teoretycznej z pracą, w trakcie której młodzi ludzie zdobywają praktyczne umiejętności zawodowe, to najlepszy sposób na wykształcenie fachowców o wysokich kwalifikacjach. Już w momencie ukończenia edukacji są oni przygotowani do wejścia na rynek pracy, który oczekuje od pracowników umiejętności poruszania się w świecie coraz bardziej nowoczesnych technologii. A te ciężko byłoby poznać wyłącznie w murach szkoły.
– Dzięki powołaniu klas patronackich w szkołach w Czarnej Wodzie i w Czarnkowie, udało nam się stworzyć optymalne warunki do tego, aby wykształcenie zawodowe, przybrało nowoczesny wymiar i gruntownie przygotowywało fachowców, którzy będą doskonałymi specjalistami w swojej dziedzinie – wyjaśnia dyrektor Kokodyńska.
– Jesteście młodymi ludźmi, którzy wchodzą na rynek pracy z bardzo wieloma atutami, których nie mają wasi rówieśnicy. Poprzez pracę w przedsiębiorstwie dysponujecie pierwszym doświadczeniem zawodowym. Jesteście swego rodzaju elitą – wyróżniła absolwentów Maria Montowska, dyrektor Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej AHK.
Pracodawcy przyjaźni szkole
Edukacja zawodowa to już nie jest szkoła gorszego wyboru, ale przeciwnie – szansa na lepszą przyszłość zawodową, przekonywali obecni na spotkaniu przedstawiciele władz samorządowych Pomorza. Aby jednak absolwenci tych szkół byli odpowiednio przygotowani do funkcjonowania na rynku pracy, niezbędne jest zapewnienie im możliwości poznania tajników zawodu nie tylko od strony teoretycznej.
– Żeby młody człowiek mógł rzeczywiście być dobrze przygotowany do wykonywania konkretnego zawodu, musi mieć jak najwięcej możliwości do dobrej praktyki. Musi pracować w warsztatach szkolnych, które są nowocześnie wyposażone, musi mieć możliwość wchodzenia do zakładów już istniejących i tam uczyć się bezpośrednio zawodu – podkreśla Dorota Granoszewska-Babiańska, kierownik Referatu Aktywizacji Zawodowej i Społecznej w Departamencie Edukacji i Sportu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Na rozwój nowoczesnego szkolnictwa zawodowego i podniesienie jego rangi przeznaczone zostały ogromne środki z funduszy europejskich. Jednak kluczem do sukcesu jest przede wszystkim współpraca szkół z przedsiębiorstwami, bo to jedyny sposób na to, aby młodzi ludzie zyskali konkretne umiejętności, niezbędne do podjęcia pracy w przyszłościowych zawodach.
– Ważniejsze jest to, czego świadkami jesteśmy dzisiaj na tej sali, czyli bezpośrednia współpraca szkół z pracodawcami – zapewnia Dorota Granoszewska-Babiańska. – Jest to przykład tego, jak młodzi ludzie mogą te 3 lata, które spędzają w szkole, dobrze spożytkować. Jak mogą być od razu przygotowani do tego, żeby wejść na rynek pracy. Mają odpowiednie certyfikaty, mają umiejętności i wiedzę, której w samej szkole by nie zyskali. To tylko dzięki temu, że znalazły się takie firmy, jak Steico.
– To, czego potrzebują szkoły zawodowe to autentyczne wsłuchanie się w potrzeby pracodawców. Dopiero ta współpraca pozwala na takie kształcenie młodzieży, aby w pełni zaspokajać zmieniające się dynamicznie potrzeby rynku pracy – dodaje Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora ds. edukacji z Urzędu Miasta Gdańska. – Bez takich działań, bez klas patronackich, bez umów o współpracę z podmiotami prywatnymi, bez kształcenia w oparciu o pracodawców przyjaznych szkole zawodowej nie jest możliwe budowanie nowoczesnego kształcenia zawodowego.
Inwestycja w przyszłość
STEICO w ciągu ostatnich pięciu lat dokonało w Polsce inwestycji o wartości ok. 150 mln euro budując nowe hale produkcyjne i inwestując w nowoczesne, wysokowydajne linie technologiczne. Rozbudowa zakładów wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na nowych pracowników o coraz wyższych kwalifikacjach. To jeden z powodów, dla których ten znaczący na Pomorzu pracodawca zdecydował się zaangażować w edukację zawodową. To między innymi dzięki staraniom firmy Steico w Polsce został utworzony i wpisany na listę zawodów nowy zawód mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej. Pierwsi absolwenci tego kierunku ze szkół w Czarnkowie i Czarnej Wodzie odebrali właśnie certyfikaty potwierdzające ich kompetencje do wykonywania zawodu. Nowatorski jest nie tylko sam zawód, ale i sposób kształcenia, w którym połączono wymogi rodzimego systemu edukacyjnego z niemieckim programem nauczania. Pomyślnie zdane egzaminy zawodowe honorowane są nie tylko w Polsce, ale również na terenie Niemiec – bez konieczności starania się o uznanie polskiego dyplomu.
Firma już zbiera profity swojego zaangażowania w edukację młodzieży i współpracy z lokalnymi szkołami. Absolwenci pionierskiego kierunku mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej zasilili szeregi kadrowe Steico. Niemal wszyscy ze szkoły w Czarnkowie (13 osób spośród 14 uczęszczających do klasy) podjęli pracę w miejscowym zakładzie. Natomiast w przypadku Czarnej Wody na pracę w zakładzie, w którym przez 3 lata odbywała się praktyka, zdecydowało się 10 spośród 18 uczniów. To duży sukces dla firmy, ale również gwarancja bezpieczeństwa dla kolejnych roczników podejmujących naukę w klasach patronackich. Wszyscy absolwenci mają bowiem zapewnioną pracę na terenie zakładu Steico.
– Dualne kształcenie zawodowe jest inwestycją w przyszłość, która się opłaci – przekonuje konsul Cornelia Piepper. – Jest to sytuacja “win win” dla wszystkich stron.