STEICO

STEICO nagrodziło trzy dyplomowe projekty budynków

Trzej absolwenci politechnicznych wydziałów budownictwa zostali laureatami IV edycji konkursu firmy STEICO. Gratyfikacją za trud włożony w napisanie pracy dyplomowej są nagrody pieniężne, ale równie cenna jest zdobyta wiedza, która zaprocentuje w życiu zawodowym. Branża budowlana zyskała kolejnych specjalistów propagujących potrzebę stosowania nowoczesnych technologii opartych na drewnie.

 

POBIERZ TEKST I ZDJĘCIA 

Uświadomienie rosnącej potrzeby projektowania budynków efektywnych energetycznie poprzez zastosowanie kompleksowych systemów opartych o naturalny i odnawialny budulec, jakim jest drewno – to temat pracy magisterskiej, ale jednocześnie bardzo ważny aspekt społeczny. Zwrócił na niego uwagę Mateusz Walerjańczyk, zwycięzca IV edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową podejmującą tematykę budownictwa energooszczędnego z uwzględnieniem technologii oferowanych przez firmę STEICO, pomysłodawcę konkursu. Przewidziane nagrody pieniężne – w przypadku pierwszego miejsca są to 3 tys. zł, a laureaci 2 i 3 miejsca otrzymują odpowiednio: 2 i 1 tys. zł – mają zachęcić absolwentów szkół wyższych do udziału w konkursie, a tym samym skierować ich zainteresowania zawodowe na tematykę ekologicznego i energooszczędnego budownictwa opartego na drewnie.

Rozwój budownictwa wykorzystującego naturalne materiały i zmiana jego postrzegania wśród społeczeństwa zależą w dużej mierze od przyszłych architektów, projektantów i wykonawców, którzy będą mieli realny wpływ na kształt rynku budowlanego w Polsce. Dlatego tak ważne jest dotarcie do młodych ludzi i pokazanie im całego spectrum możliwości, jakie oferują nowoczesne technologie bazujące na drewnie, aby w przyszłości nie bali się sięgać po ten naturalny budulec – znali jego mocne strony, umieli niwelować słabe punkty i zachęcali do walorów drewna swoich klientów – mówi Michał Komorowski z firmy STEICO CEE Sp. z o.o., który wręczył nagrody autorom zwycięskich prac dyplomowych.

Mateusz Walerjańczyk, autor zwycięskiej pracy konkursowej “Projekt konstrukcyjny biurowca w systemie szkieletowy (STEICO)”  jest tegorocznym absolwentem Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej. Podobnie jak laureat drugiego miejsca ? Jakub Kisielnicki, który w swojej pracy dyplomowej inżynierskiej podjął się opracowania “Projektu zeroenergetycznego domu w technologii drewnianej”. Do zaprojektowania budynku jednorodzinnego wybrał technologię lekkiego szkieletu STEICO.

Trzecie miejsce przypadło w tym roku Rafałowi Wernerowi z Wydziału Budownictwa i Architektury na Politechnice Lubelskiej, który za temat pracy dyplomowej inżynierskiej obrał “Projekt architektoniczno-budowlany budynku jednorodzinnego pasywnego z wykorzystaniem drewnianych belek dwuteowych”.

Z każdym kolejnym rokiem firma STEICO utwierdza się w przekonaniu o słuszności idei organizowania konkursu. Z każdą edycją wzrasta bowiem zainteresowanie tym pomysłem, które przekłada się na większą ilość zgłaszanych prac inżynierskich i magisterskich. Pozytywnie rokującą zmianą jest również przystąpienie do konkursu większej ilości uczelni, nie tylko tych posiadających wydziały technologii drewna. W tym roku prym wiodły politechniki – wszyscy zwycięzcy są absolwentami politechnicznych wydziałów budownictwa. Wskazuje to na coraz większe zainteresowanie budownictwem drewnianym, które staje się dla studentów coraz bardziej atrakcyjnym systemem. Jego wybór na tematykę pracy wieńczącej kilkuletnie studia przygotowujące do zawodu pozwala mieć nadzieję, że właśnie w tej technologii będą w przyszłości chcieli pracować.

Prace dyplomowe, które są przesyłane na konkurs, to dowód na to, że młodzi ludzie mają coraz większą wiedzę i nie boją się podejmować zagadnień związanych z technologiami opartymi na materiałach drewnopochodnych – podkreśla Michał Komorowski. – To ważna informacja, która pokazuje, że uczelnie zauważyły już potrzebę zmian kierunku kształcenia i są przygotowane, aby zapewnić studentom wiedzę z zakresu nowoczesnych technologii bazujących na drewnie na odpowiednim poziomie. Ze swojej strony również oferujemy im pomoc doświadczonych specjalistów, do których mogą się zwrócić z prośbą o poradę. Cieszy nas również, że bardzo pomocny podczas pisania prac dyplomowych, na co wskazuje bibliografia, jest wydany przez STEICO “Podręcznik projektowania i budowania w systemie STEICO”, który okazuje się nieocenionym kompendium wiedzy.

Uroczyste wręczenie nagród w postaci voucherów odbyło się 19 września w zakładzie firmy STEICO w Czarnkowie podczas Akademii STEICO. To cyklicznie organizowane seminaria, podczas których omawiane są właściwości systemu budowlanego STEICO i w praktyce pokazywane są możliwości jego zastosowania. Pozwoliło to laureatom uczestniczyć w  kolejnym z ważnych projektów, który ma na celu popularyzowanie nowoczesnych technologii budownictwa opartego na konstrukcjach szkieletowych.

Za rok przewidziana jest kolejna edycja konkursu. Prace dyplomowe będzie można zgłaszać do 30 lipca 2020 r. Informacje na temat zasad uczestnictwa i regulamin konkursu można znaleźć na stronie www.steico.com w zakładce: Aktualności/Konkurs.

 

Zwycięzcy IV edycji konkursu STEICO

1 MIEJSCE: Mateusz Walerjańczyk “Projekt konstrukcyjny biurowca w systemie szkieletowym (STEICO)”, Politechnika Poznańska, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Instytut Konstrukcji Budowlanych

2 MIEJSCE: Jakub Kisielnicki “Projekt zeroenergetycznego domu w technologii drewnianej”, Politechnika Poznańska, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Instytut Konstrukcji Budowlanych

3 MIEJSCE: Rafał Werner “Projekt architektoniczno-budowlany budynku jednorodzinnego pasywnego z wykorzystaniem drewnianych belek dwuteowych”, Politechnika Lubelska, Wydział Budownictwa i Architektury

Mateusz Walerjańczyk (pierwszy z lewej), autor zwycięskiej pracy IV edycji konkursu STEICO, odbiera nagrodę z rąk Michała Komorowskiego. Fot. Steico
Mateusz Walerjańczyk (pierwszy z lewej), autor zwycięskiej pracy IV edycji konkursu STEICO, odbiera nagrodę z rąk Michała Komorowskiego. Fot. Steico
Jakub Kisielnicki, autor pracy, która zajęła II miejsce. Fot. Steico
Jakub Kisielnicki, autor pracy, która zajęła II miejsce. Fot. Steico
Rafał Werner, laureat III miejsca. Fot. Steico
Rafał Werner, laureat III miejsca. Fot. Steico