STEICO

Nowoczesny dom z drewna tylko ze skutecznie zaizolowanym dachem

Jak budować z drewna, aby było nie tylko zdrowo, ale również ekonomicznie, bezpiecznie i trwale? Parametry materiałów budowlanych nie oddziałują tak na wyobraźnię przyszłych inwestorów, jak pokazanie ich możliwości w praktyce. Konstrukcja dachu w systemie STEICO przez 4 dni trwania targów BUDMA “nie poddała się” działaniu wody, dowodząc, iż dach wykonany z materiałów z włókien drzewnych idealnie spełnia swoje zadanie.

 

POBIERZ TEKST I ZDJĘCIA

Nowoczesne technologie budowlane muszą sprostać wymaganiom rynku, który oczekuje szybkiej realizacji i niskich kosztów inwestycyjnych. Nie może się to jednak odbywać kosztem standardów – budynki, w których spędzamy nawet 80% naszego życia muszą być bezpieczne, zdrowe i zapewniać komfort cieplny użytkownikom. W poszukiwaniu najlepszych technologii z pewnością warto wybrać się na targi BUDMA, ponieważ obecni na nich producenci nie tylko prezentują aktualną ofertę, ale zapewniają porady ekspertów. Tak było na stoisku firmy STEICO, gdzie można było obejrzeć detale konstrukcyjne gotowych przekrojów ścian, stropów czy dachów i od razu skorzystać z fachowych konsultacji.

Podczas corocznych prezentacji na targach BUDMA w Poznaniu firma STEICO pokazuje, że najbardziej optymalna jest konstrukcja szkieletowa. Stosując belki i słupy konstrukcyjne, po­między które instaluje się izolację cieplną, uzyskuje się warstwowy układ przegród, w którym największy udział stanowi termoizolacja. Taki schemat pozwala na wykonanie cieńszej przegrody, która bę­dzie miała lepsze parametry izolacyjne.  W tym roku starano się zwrócić uwagę przede wszystkim na dach. To nie tylko jeden z najważniejszych elementów budynku, ale i jedna z trudniejszych powierzchni do prawidłowego zaizolowania. Błędy na tym etapie budowy będą kosztowne, ponieważ straty ciepła z powodu źle zaizolowanego dachu mogą wynosić nawet 25% całości energii. Kluczowe jest nie tylko, aby dach nie przepuszczał na zewnątrz ciepła wytworzonego w domu, ale i chronił przed warunkami atmosferycznymi, w tym opadami deszczu.

W systemie dachowym zaprojektowanym przez STEICO nie ma wełny szklanej, piany poliuretanowej i papy, jest za to naturalne drewno ze wszystkimi swoimi walorami – podkreśla Marcin Paczyński, doradca techniczny z firmy STEICO. – Jest ekologicznie i zdrowiej dla mieszkańców, a konstrukcja dachu stanowi skuteczną ochronę i doskonale spełnia swoje zadanie.

Czy to rzeczywiście “działa” można się było przekonać na przygotowanym modelu konstrukcji dachowej, po której przez cztery dni trwania targów płynęła woda. Prezentacja przyciągała uwagę i duże zainteresowanie zwiedzających, ponieważ dach skutecznie zapobiegał przedostawaniu się wody do wewnątrz. To zasługa materiałów, z których został wykonany. Podstawę konstrukcji dachu w systemie STEICO stanowią belki dwuteowe, na których zamontowano termoizolacyjną płytę nakrokwiową z włókien drzewnych STEICOuniversal dry. Pod płytą zastosowano STEICOflex 036. To sprężysta mata termoizolacyjna z włókien drzewnych, która ma najniższy współczynnik przewodzenia ciepła (?D 0,036) pośród dostępnych naturalnych materiałów termoizolacyjnych, a dodatkowo trwale zabezpiecza budynek przed szkodliwym działaniem wilgoci. Płyta STEICOuniversal dry stanowi także barierę wiatrochronną, co jest istotne dla prawidłowego izolowania termicznego budynku.

Dach w systemie STEICO jest otwarty dyfuzyjnie, co pozwala na odprowadzanie nadmiaru wilgoci, zmagazynowanej wewnątrz, na zewnątrz przegrody. Przyczynia się do regulacji zdrowego mikroklimatu w domu. Ma zapewnić ochronę przed stratami ciepła w okresie zimy oraz chronić przed przegrzewaniem się w upalne dni.

 

Budownictwo z drewna coraz bardziej nowoczesne

Udział w targach BUDMA firma STEICO spożytkowała nie tylko do prezentacji ekologicznych materiałów budowlanych. Na przestrzeni wystawienniczej zaaranżowanej przez stowarzyszenie Energooszczędne Domy Drewniane, specjaliści STEICO dzielili się wiedzą na temat nowoczesnego budownictwa z drewna, promując możliwości prefabrykacji. To nowa usługa producenta naturalnego systemu budowlanego.

Prefabrykacja stanowi ogromny atut budownictwa drewnianego, jeżeli weźmiemy pod uwagę optymalizację zużycia surowców, logistykę, ale przede wszystkim skrócony czas realizacji budynku przy jednoczesnym zapewnieniu wysokich standardów jakości – mówi Marcin Zboroń, dyrektor ds. rozwoju i kontaktów biznesowych w STEICO sp. z o.o.

Metoda jest nowoczesna, szybka i znacznie łatwiejsza od tradycyjnej murowanej, co pozwala zwiększyć efektywność inwestycji. Atutem jest również to, iż bazuje na materiałach pochodzenia naturalnego. Opracowany przez firmę STEICO system budowlany pozwala realizować zdrowe, bezpieczne i ekonomiczne budynki w standardzie energooszczędnym i pasywnym.

Łatwiejszy dostęp do usługi prefabrykacji, dzięki uruchomieniu w Czarnkowie wysokowydajnej linii prefabrykacji elementów dla budownictwa szkieletowego, z pewnością przyspieszy rozwój prefabrykowanego budownictwa modułowego opartego na drewnie. Jest ono nie tylko ekologiczne i ekonomiczne, ale stanowi odpowiedź na wyzwania stojące przed budownictwem, które w obliczu restrykcyjnych europejskich standardów w zakresie energooszczędności musi zwrócić się w stronę bardziej energooszczędnych technologii i lepszych materiałów.

System dachowy STEICO to połączenie ekologii, efektywności energetycznej i bezpieczeństwa, o czym informowali zwiedzających obecni na stoisku eksperci firmy. Dodatkowym atutem jest łatwość montażu, ponieważ dach składa się z niewielu dopasowanych komponentów.
System dachowy STEICO to połączenie ekologii, efektywności energetycznej i bezpieczeństwa, o czym informowali zwiedzających obecni na stoisku eksperci firmy. Dodatkowym atutem jest łatwość montażu, ponieważ dach składa się z niewielu dopasowanych komponentów.