STEICO

Po co izolacja dachu latem?

Termoizolacja dachu nie służy jedynie dociepleniu budynku w okresie grzewczym. Jej równie ważnym zadaniem jest zapobieganie nadmiernemu nagrzewaniu wnętrza pod wpływem promieniowania słonecznego. Ta sama warstwa, która ogrzewa zimą, musi chłodzić latem. Taki całoroczny komfort cieplny zapewni termoizolacja wykonana z włókien drzewnych w postaci sypkiej lub popularnych mat STEICOflex 036.

 

POBIERZ TEKST I ZDJĘCIA

Dach zabezpiecza budynek przed warunkami atmosferycznymi. W sezonie wiosennym i letnim jego połacie są narażone na długie oddziaływanie promieniowania słonecznego. Skumulowane na powierzchni ciepło przenika do pomieszczeń użytkowych, powodując nadmierny wzrost temperatury. W tym okresie roku dochodzi także do największych wahań temperatur między nagrzaną powierzchnią zewnętrzną a wewnętrzną dachu. Zjawisku temu powinna zapobiegać właśnie warstwa termoizolacyjna. Powłoka, która w sezonie grzewczym chroniła przed stratami ciepła, w najbardziej nasłonecznione miesiące roku powinna maksymalnie wytłumić i jak najbardziej opóźnić przenikanie ciepła do wnętrza budynku przez dach. Dlatego chociaż kojarzy się głównie z ochroną przed zimnem, termoizolacja chroni także przed zbytnim nagrzaniem wnętrza latem. Kluczowy jest zatem wybór materiału pełniącego warstwę termoizolacyjną, ponieważ od niego będzie zależał komfort cieplny przez cały rok.

 

Najniższa przewodność cieplna

Skuteczna termoizolacja przyda się nie tylko mroźną zimą, ale, może nawet bardziej z uwagi na postępujące ocieplenie klimatu, także podczas upalnego lata. Przy temperaturze powietrza wynoszącej 35°C, na skutek nasłonecznienia wewnętrzna powierzchnia pokrycia dachowego może osiągać temperaturę nawet 80°C.

Do ochrony przed tak wysokimi temperaturami najskuteczniejsze są materiały termoizolacyjne umożliwiające bardzo wolne przenikanie temperatur, czyli wykazujące najniższą wartość dyfuzyjności cieplnej.

Najmniej podatne na zmiany temperatur są materiały, które posiadają względnie niską przewodność cieplną, a jednocześnie charakteryzują się wysoką zdolnością do akumulacji ciepła – mają dużą gęstość w połączeniu z dużym ciepłem właściwym – wyjaśnia Michał Komorowski z firmy STEICO CEE Sp. z o.o. – Przykładem takiej optymalnej synergii są produkty termoizolacyjne na bazie włókien drzewnych.

Naturalne zalety termoizolacyjne drewna wykorzystano w matach z rozdrobnionych włókien drzewnych STEICOflex 036, produkowanych w Polsce w zakładzie w Czarnkowie. Sprężyste maty STEICOflex 036 mają najniższą przewodność cieplną pośród dostępnych naturalnych materiałów termoizolacyjnych – 0,036 [W/(m*K)], a jednocześnie dużą gęstość ok. 60 kg/m? i bardzo wysokie ciepło właściwe = 2100 J/kgK (to ponad dwa razy większa wartość niż w przypadku wełny mineralnej). Takie optymalne połączenie chroni pomieszczenia przed przegrzewaniem w okresie letnim, zapewniając użytkownikom odpowiednio komfortową temperaturę nawet w najbardziej upalne dni.

 

Ochrona i zdrowy mikroklimat wewnątrz

Termoizolacja wykonana z włókien drzewnych nie tylko chroni budynek przed nadmiernym nagrzewaniem się w okresie letnim i zbyt szybkim wychładzaniem w okresie zimowym, ale zapewnia zdrowy mikroklimat wewnątrz pomieszczeń. To zasługa naturalnej zdolności włókien do regulowania poziomu wilgotności.

Włókna drzewne są materiałem otwartym dyfuzyjnie, dzięki czemu mają zdolność do odprowadzania nadmiaru wilgoci znajdującej się wewnątrz budynku na zewnątrz. Ogranicza to zjawisko kondensacji pary wodnej, zabezpieczając konstrukcję dachu przed uszkodzeniem spowodowanym przez wilgoć i w naturalny sposób reguluje wilgotność wewnątrz pomieszczeń.

Co istotne, włókna drzewne potrafią magazynować i odprowadzać nadmiar wilgoci bez utraty właściwości izolacyjnych nawet pod wpływem zawilgocenia. To rzadka zdolność w przypadku materiałów termoizolacyjnych, charakterystyczna wyłącznie dla włókien naturalnych.

Dzięki porowatej strukturze i sprężystości maty STEICOflex 036 dokładnie przylegają do izolowanych powierzchni. Montaż polega jedynie na ich wciśnięciu między elementy konstrukcyjne przegrody. Dzięki dużej gęstości, maty są stabilne i zachowują pierwotny kształt, a wykonana z nich warstwa termoizolacyjna nie osiada z upływem lat.

 

Szczelna i równomierna warstwa termoizolacyjna

Podobnie, jak produkowane z nich maty, włókna drzewne w postaci sypkiej STEICOzell są materiałem otwartym dyfuzyjnie i charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła – 0,038 W (m*K). Za pomocą agregatu, pod ciśnieniem są wdmuchiwane w przestrzenie przegrody dachowej, gdzie tworzą równomiernie wypełnioną, szczelną i nieprzerwaną warstwę termoizolacyjną.

Dach z termoizolacją z włókna drzewnego będzie dobrze służył przez lata, zapewniając mieszkańcom trwałą ochronę przed warunkami pogodowymi.

Zadaniem termoizolacji jest zapewnienie komfortu termicznego przez cały rok. Zimą zapobiega zbytniemu wychłodzeniu budynków, w okresach letnim chroni go z kolei przed nadmiernym nagrzaniem w wyniku nasłonecznienia. Fot. STEICO
Zadaniem termoizolacji jest zapewnienie komfortu termicznego przez cały rok. Zimą zapobiega zbytniemu wychłodzeniu budynków, w okresach letnim chroni go z kolei przed nadmiernym nagrzaniem w wyniku nasłonecznienia. Fot. STEICO
Włókna drzewne zapewniają bardzo wolne przenikanie temperatur, dlatego są najskuteczniejszymi materiałami termoizolacyjnymi. Aplikowane w postaci sypkiej, tworzą szczelną i równomierną warstwę. Fot. STEICO
Włókna drzewne zapewniają bardzo wolne przenikanie temperatur, dlatego są najskuteczniejszymi materiałami termoizolacyjnymi. Aplikowane w postaci sypkiej, tworzą szczelną i równomierną warstwę. Fot. STEICO