STEICO

4 kroki do szczelnego dachu

Jednym z warunków trwałości i bezpieczeństwa dachu jest jego szczelność. Nieszczelny dach nie tyko nie osłoni wnętrza budynku przed wpływem warunków atmosferycznych, ale nie zapewni wymaganego komfortu cieplnego. Skuteczną izolację gwarantują płyty z włókien drzewnych STEICOuniversal i STEICOspecial dry w połączeniu z uszczelniającą membraną.

 

POBIERZ TEKST I ZDJĘCIA

Wnikająca w zakamarki poszycia dachowego woda stanowi zagrożenie dla jego trwałości, powodując nie tylko zawilgocenie warstwy termoizolacyjnej, ale z czasem nawet niszczenie elementów konstrukcyjnych. Może doprowadzić do poważnych szkód budowlanych, których usunięcie jest pracochłonne i kosztowne. Z drugiej strony, zagrożeniem dla trwałości dachu jest nie tylko woda opadowa, ale również wilgoć, która w postaci pary wodnej przenika od wewnątrz budynku. Dlatego zachowując szczelność, dach nie powinien magazynować pary wodnej, tylko odprowadzać ją na zewnątrz. System dachowy STEICO spełnia oba te warunki, zastępując konwencjonalne rozwiązania w postaci papy, wełny mineralnej czy piany poliuretanowej, ekologicznym drewnem. Konstrukcja dachu jest prostsza, ale lepiej chroni przed destrukcyjnym wpływem czynników atmosferycznych.

 

Uszczelnienie dachu od zewnątrz – płyty nakrokwiowe z włókien drzewnych

O odporności dachu na opady decyduje warstwa podkładowa, czyli warstwa wstępnego krycia, która osłania konstrukcję i uszczelnia pokrycie zasadnicze. Wykonuje się ją z materiałów hydroizolacyjnych. W nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie drewnianym są to płyty nakrokwiowe z włókien drzewnych STEICOuniversal i STEICOspecial dry. Płyty podpokryciowe zabezpieczają przed przenikaniem wody opadowej, są odporne na działanie słońca i stanowią barierę wiatrochronną, co jest istotne dla prawidłowego izolowania termicznego dachu.

Dostępne w wygodnych formatach (600×1880 mm oraz 600×2500 mm) płyty są łączone na profil pióro-wpust i mocowane bezpośrednio do krokwi, bez konieczności wykonania kłopotliwej oraz kosztownej pustki wentylacyjnej. Po połączeniu zapewniają skuteczną i natychmiastową ochronę, zapobiegając przedostawaniu się wody do wnętrza powłoki dachowej. Jednocześnie, dzięki temu, iż są wykonane z włókien drzewnych, są otwarte dyfuzyjnie, umożliwiając odparowanie nadmiaru wilgoci z wewnątrz przegrody dachu na zewnątrz. W przeciwieństwie do tradycyjnych pokryć typu deskowanie z papą czy płyty OSB, które stanowią warstwę “nieoddychającą” i wymagają dodatkowego zabezpieczenia dachu w postaci pustki wentylacyjnej.

Im kąt nachylenia dachu jest wyższy, tym więcej opadów może swobodnie spłynąć za okap. W przypadku dachów o nachyleniu połaci przynajmniej 16 stopni, płyty nakrokwiowe będą pełniły funkcję warstwy odprowadzającej wodę oraz chroniącej przed wiatrem. W praktyce oznacza to, iż na płyty nakrokwiowe STEICO nie trzeba układać dodatkowo membrany dachowej.

 

Gruntowanie i uszczelnianie “słabych” punktów

System pióro-wpust zapewnia odpowiednią szczelność warstwy wstępnego krycia wykonanej z płyt nakrokwiowych. W konstrukcji dachu są jednak obszary, takie jak kalenica czy belki koszowe, gdzie na ma możliwości wykonania takich połączeń, dlatego wymagają one dodatkowego uszczelnienia. Aby zapewnić im skuteczną ochronę przed przenikaniem wody, należy zagruntować takie połączenia wzdłuż krawędzi płyty przy pomocy  STEICOmulti primer, a następnie uszczelnić przyklejając w tych miejscach taśmę STEICOmulti tape F. Taśma posiada wygodny nośnik z papieru, który umożliwia bardzo łatwe przerwanie filmu w dowolnym momencie, wyłącznie przy użyciu rąk.

Tak zabezpieczony dach zapewni optymalną i trwałą ochronę budynku przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Konstrukcja gwarantuje długą żywotność i pomaga stworzyć zdrowy mikroklimat wewnątrz budynku, nawet dla wrażliwych osób.

 

Uszczelnienie dachu od wewnątrz – membrana paraizolacyjna

Od strony wewnętrznej konstrukcję dachu należy natomiast zabezpieczyć przed wilgocią w postaci pary wodnej, powstającej w pomieszczeniach mieszkalnych. Dlatego pomiędzy warstwą ocieplenia a elementami wykończeniowymi, którymi najczęściej są płyty gipsowo-kartonowe, stosuje się opóźniacz dla przenikania pary wodnej w postaci nowoczesnej membrany paroizolacyjnej, np. STEICOmulti membra 5. Jest ona istotna dla prawidłowego funkcjonowania warstwy wstępnego krycia i termoizolacji oraz osiągnięcia standardu energooszczędnego. Po dokładnym sklejeniu wszystkich arkuszy membran przy pomocy taśmy STEICOmulti tape P, powstaje szczelna warstwa na niekontrolowane przenikanie powietrza, zapobiegając stratom ciepła spowodowanym przewiewaniem dachu. Dodatkowo, membrana chroni poszycie dachowe przed zawilgoceniem od wewnątrz, umożliwiając  ograniczony do wartości 5 metrów transfer nadmiaru pary wodnej na zewnątrz dachu.

Konstrukcja dachu zabezpieczona od zewnątrz wysokoparoprzepuszczalną warstwą wstępnego krycia w postaci płyt nakrokwiowych pełniących funkcję wiatroizolacji i termoizolacji, od wewnątrz chroniona warstwą uszczelniającą i paraizolacyjną w postaci membrany jest gwarancją trwałego i bezpiecznego dachu, który będzie ciepły zimą i chłodny latem. Pozwala również wyeliminować ryzyko szkód powstających w wyniku szkodliwego działania pary wodnej.

Po połączeniu na profil pióro-wpust płyty nakrokwiowe zapewniają skuteczną i natychmiastową ochronę przed warunkami atmosferycznymi, zapobiegając przedostawaniu się wody do wnętrza powłoki dachowej. Fot. STEICO
Po połączeniu na profil pióro-wpust płyty nakrokwiowe zapewniają skuteczną i natychmiastową ochronę przed warunkami atmosferycznymi, zapobiegając przedostawaniu się wody do wnętrza powłoki dachowej. Fot. STEICO
Szczelne połączenie arkuszy membrany STEICOmulti membra 5 przy użyciu taśmy STEICOmulti tape P 60 mm. Fot. STEICO
Szczelne połączenie arkuszy membrany STEICOmulti membra 5 przy użyciu taśmy STEICOmulti tape P 60 mm. Fot. STEICO