KAM

Fronty pełne czy z przeszkleniem?

Zastąpienie pełnych frontów w szafkach górnej zabudowy witrynami szklanymi to modne w tym sezonie rozwiązanie aranżacyjne, które warto zastosować w kuchni nie tylko z powodu walorów estetycznych. Przeszklone fronty to doskonały sposób, aby forma mebli nabrała wizualnej lekkości.

 

PBIERZ TEKST I ZDJĘCIA

W kształtowaniu przestrzeni kuchennej decydujący jest nie tylko układ bryły mebli,  zaprojektowany optymalnie do wymogów wnętrza, ale i właściwie dobrane fronty, które mogą poprawić jego proporcje, a samym meblom nadać wizualnej lekkości. Jest to szczególnie istotne w przypadku kuchni o małym metrażu, w której decydujemy się poprowadzić zabudowę do wysokości sufitu. To praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu zyskujemy spore zaplecze do przechowywania, z drugiej strony – trudne wyzwanie aranżacyjne na małej powierzchni. Masywne meble mogą przytłoczyć pomieszczenie lub sprawić, że wyda się ono zagracone, dlatego lepiej postawić na prostotę i wizualną lekkość. Aby odciążyć zabudowę poprowadzoną na całej wysokości ściany lepiej unikać szafek z mocno zdobionymi frontami czy frezami w stylu rustykalnym. O bardziej finezyjny efekt możemy być spokojni wybierając – przynajmniej w części szafek zabudowy górnej – fronty z dużą ilością przeszkleń.

Witryny szklane nadają meblom lekkości, a jednocześnie elegancji i bardziej reprezentacyjnego charakteru. Za sprawą dużej ilości przeszkleń, wnętrze będzie sprawiało wrażenie optycznie większego niż jest w rzeczywistości, co doskonale “zamaskuje” rozbudowany system meblowy.

W monochromatycznych aranżacjach szkło stanowi subtelne urozmaicenie i odciąża wizualnie zabudowę meblową. Fot. KAM
W monochromatycznych aranżacjach szkło stanowi subtelne urozmaicenie i odciąża wizualnie zabudowę meblową. Fot. KAM

Szkło, to jeden z najmodniejszych w tym sezonie elementów dekoracyjnych w aranżacji wnętrz, wymieniany przez designerów obok drewna i kamienia. Chociaż jeszcze do niedawna szklane witryny kojarzyły się głównie z kuchniami w stylu klasycznym, obecnie zajmują ważne miejsce w nowoczesnej, lekkiej wizualnie zabudowie meblowej. Atutem szkła jest ponadczasowy urok, który nie jest podatny na częste zmiany trendów wzorniczych. Szafki zamknięte przeszklonymi fontami tworzą estetyczną przestrzeń, którą można dowolnie kształtować i wypełniać. Stanowią doskonałe tło do ekspozycji kolekcji porcelany, ozdobnych naczyń czy drogocennych bibelotów, kreując w ten sposób bardziej spersonalizowaną architekturę zabudowy meblowej.

Szkło dobrze prezentuje się w towarzystwie drewna, a ich duet można uznać za wzorcowe, ponadczasowe połączenie aranżacyjne. Fot. KAM
Szkło dobrze prezentuje się w towarzystwie drewna, a ich duet można uznać za wzorcowe, ponadczasowe połączenie aranżacyjne. Fot. KAM

Innym zabiegiem aranżacyjnym, który również wpłynie na optyczny odbiór wnętrza, jest układ przebiegu linii wyznaczony przez fronty szafek. Linie pionowe, a takie powstaną w przypadku wysokich modułów szafek, wyciągają pomieszczenie w górę, dając wrażenie wyższej przestrzeni. Zabudowa meblowa z takim układem linii może zajmować całą wysokość ściany aż do sufitu, nie wydając się przy tym ciężka czy zbyt przytłaczająca. Z kolei meble, w których dominuje poziomy podział mebli sprawiają wrażenie szerszych. Taki układ polecany jest do wąskich kuchni, ponieważ wizualnie wydłuża ciąg zabudowy i daje złudzenie większej przestronności.

Lekko i nowocześnie ? otwarte półki przełamują monolityczną bryłę mebli. Fot. KAM
Lekko i nowocześnie – otwarte półki przełamują monolityczną bryłę mebli. Fot. KAM

Chcąc odciążyć wizualnie wnętrze i nadać meblom lżejszą formę możemy również zrezygnować z zamkniętych szafek górnych na rzecz otwartych półek. Jeżeli jednak nie chcemy tracić cennego miejsca do przechowywania, możemy wprowadzić je w części zabudowy, wkomponowując pomiędzy pełne fronty. Taki zabieg przełamie wrażenie masywnej, jednolitej bryły mebli, dzięki czemu zyska ona nie tylko na lekkości, ale i atrakcyjności.