KAM

Pewny uchwyt

Kto będzie chwytał za uchwyty w twojej kuchni? Jeżeli będą to zarówno dłonie dorosłego, jak i małe rączki dziecka, warto wybrać uniwersalny kształt, który będzie pasował do każdej dłoni. Uchwyty powinny być praktyczne i wygodne, co docenimy szczególnie, kiedy spędzamy w kuchni dużo czasu i intensywnie użytkujemy zabudowę meblową.

 

POBIERZ TEKST I ZDJĘCIA

Uchwyty w meblach kuchennych muszą sprostać oczekiwaniom użytkowników pod wieloma względami – muszą być ergonomiczne, wysoce wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Muszą się również podobać, pasować do stylu zabudowy i estetyki wnętrza. Właściwie dobrane uchwyty w dużym stopniu będą wpływały na odbiór całej kompozycji, dlatego muszą współgrać z frontami i pozostałymi elementami zabudowy. Warto pomyśleć także o aspektach praktycznych, aby stanowiły nie tylko ozdobę, ale pełniły swoją funkcję.

Podczas gotowania meble kuchenne muszą mierzyć się z ciągłą eksploatacją, kiedy otwieramy i zamykamy szafki oraz szuflady w poszukiwaniu potrzebnych produktów lub chowając rozmaite akcesoria. Ponieważ uchwyty “pracują” razem z nami, muszą być solidne i wytrzymałe – mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. – Mają nie tylko ładnie wyglądać na tle frontów mebli, ale być funkcjonalne i zapewnić nam komfort.

Częstotliwość użytkowania zabudowy meblowej powinna być jednym z podstawowych kryteriów branych pod uwagę podczas wyboru kształtu i wielkości uchwytów. Jeżeli meble mają charakter bardziej reprezentacyjny, a my stołujemy się poza domem, można zdecydować się na bardziej dekoracyjne formy. Jeżeli posiłki przygotowujemy samodzielnie, a podczas pracy wielokrotnie otwieramy i zamykamy szafki, poręczne uchwyty ułatwią nam to zadanie.

Ważne jest również zachowanie odpowiednich proporcji. Otwarcie szerokiej, obciążonej szuflady, będzie znacznie łatwiejsze, jeżeli na jej froncie zamiast gałki zamontujemy duży uchwyt dwupunktowy. Ułatwi to wygodniejsze chwytanie i równomierne wysuwanie szuflady z jej ciężką zawartością.

Klasyczna prostota czy wyszukana ozdoba?

Designerski, ornamentowy kształt uchwytów bardziej przyciąga uwagę, stanowiąc mocny akcent dekoracyjny mebli. Będzie lepszym wyborem do mebli stylizowanych. Klasyczne uchwyty o prostych formach są z kolei bardziej uniwersalne i będą pasowały do każdej aranżacji. Uchwyty o prostym kształtce, bez nadmiaru ozdobników będą wnież łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Bez problemu usuniemy z nich plamy powstałe podczas gotowania, zacieki od rozlanych płynów czy nieestetyczne ślady palców pozostawione przez zabrudzone dłonie.

Wyeksponowane czy zintegrowane z frontem?

Uchwyty można wyeksponować, montując na powierzchni frontu, zintegrować z nim a nawet połączyć z obrzeżem okalającym front. Każde z rozwiązań ma swoje zalety. Pozwala dopasować uchwyty do wzornictwa mebli, ale również oczekiwań domowników czy nawet wielkości pomieszczenia. Wybierając uchwyty do wąskich pomieszczeń, pomyślmy o tych wpuszczanych, o które nie zahaczymy podczas krzątania się po kuchni. Brak wystających krawędzi sprawdzi się także, jeżeli zabudowa meblowa ma postać aneksu kuchennego i jest usytuowana w pobliżu ciągu komunikacyjnego.

Jeżeli zależy nam na wyeksponowaniu uchwytów i podkreśleniu ich dekoracyjnej roli, wybierzmy modny i gustowny kolor, jak eleganckie i stylowe złoto lub nowoczesną i wyrazistą, matową czerń. Efektownie będzie wyglądała w postaci uchwytów krawędziowych zintegrowanych z obrzeżem okalającym front w kontrastowym dekorze. To nowa koncepcja frontu, dostępna w ofercie firmy KAM, w której zrównoważono aspekty użytkowe z atrakcyjnym wzornictwem.

 

KAM Premium Plus

Fronty mebli i uchwyty powinny tworzyć zgrany duet. Rodzaj i wielkość uchwytów będą miały znaczenie w kreowaniu odpowiednich proporcji frontów. Możemy podkreślić horyzontalny lub wertykalny układ mebli. Fot. KAM

System KAMplus

Otwarcie szerokiej, obciążonej szuflady, będzie znacznie łatwiejsze, jeżeli zamontujemy na jej froncie proporcjonalnie duży uchwyt, np. popularne relingi. Ułatwi to wygodne chwytanie i równomierne wysuwanie szuflady. Fot. KAM

KAMmono wyspa i złote hokery

Bardzo popularne jest złoto, które podnosi prestiż kuchennego wnętrza. Można je wprowadzić do kuchni w postaci uchwytów, które kuchennej aranżacji dodadzą blasku, stylu i elegancji. Fot. KAM

OLIVIA_dąb saint tropez

Uchwyty wpuszczane nie wystają poza obrys mebla, dlatego nie zahaczymy o nie podczas pracy w kuchni. Dodatkowo są bardzo wygodne, ponieważ zajmują całą powierzchnię frontu i aby go otworzyć możemy uchwycić w dowolnym miejscu. Fot. KAM