KAM

Otwórz się na półki

Podobają ci się otwarte półki, ale nie lubisz sztampowych rozwiązań? Zamontowane pod sufitem odmienią wizerunek kuchni, podobnie jak lekkie konstrukcje z metalu, które dodadzą loftowego sznytu nawet tradycyjnej zabudowie meblowej. Półki mają swój urok i można z nimi stworzyć ciekawe kreacje kuchenne nie tylko w klimacie retro, ale i bardzo nowoczesnym. Obronią się w każdej stylizacji!

POBIERZ TEKST I ZDJĘCIA

Otwarte półki nie muszą oznaczać kuchennego rozgardiaszu. Pora przestać kojarzyć je z nadmiarem pojemniczków z przyprawami czy zbieraniną kubków, miseczek lub talerzy, które na nich lądują – chociaż i w takim zastosowaniu mają swój urok. Półki są praktyczne i wygodne w codziennym użytkowaniu, ale mogą też cieszyć oko i być niepowtarzalną dekoracją kuchni. Nawet jeżeli cenimy minimalizm i oszczędnie dobieramy elementy ozdobne, nie musimy obawiać się, że wyeksponowane półki zepsują ten efekt. Ich prosta forma będzie subtelnym urozmaiceniem mebli, a zamiast ustawiać na nich przypadkowe naczynia, możemy przeznaczyć je na starannie wyselekcjonowane bibeloty, które podkreślą styl pomieszczenia. W kuchni nie wszystko przecież chcemy ukrywać.

Na leżąco lub stojąco, pojedynczo lub w grupie

Półki będą pasowały do każdej aranżacji. Podczas wyboru obowiązuje zasada spójności: powinny harmonijnie współgrać z koncepcją wystroju wnętrza i meblami.

Półki są uniwersalne, dlatego będą pasowały do wnętrza w każdym stylu. Efekt będzie zależał od przemyślanego i estetycznego połączenia wszystkich elementów zabudowy meblowej. Spójna forma i konsekwentna kolorystyka pozwolą urządzić kuchnię w gustowny i uporządkowany sposób – tłumaczy Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. – Półki to prosty pomysł na przełamanie popularnych schematów aranżacyjnych. Wystarczy, że wkomponujemy je w ciekawy sposób pomiędzy szafki z pełnymi frontami czy zamontujemy w bardziej nietypowym miejscu, na przykład pod sufitem nad szafkami wiszącymi – dodaje projektantka.

Półki wyeksponowane na takiej wysokości będą przyciągały wzrok, dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednia oprawę i starannie wybrać przedmioty, które na nich ustawimy. Wysokość pomieszczenia nie zawsze pozwala na takie rozwiązanie, ale potencjał dekoracyjny półek można wykorzystać również w inny sposób. Pojedynczą lub dwa rzędy półek można poprowadzić na całej szerokości zabudowy meblowej nad blatem roboczym zamiast szafek wiszących, tworząc prywatną galerię naczyń lub przedmiotów ozdobnych.

Popularnym rozwiązaniem jest zastąpienie części zabudowy szafkowej kilkoma pojedynczymi półkami, umieszczonymi po jednej stronie nad blatem roboczym. Taki zabieg powiększa optycznie pomieszczenie, a zabudowie meblowej dodaje lekkości. Sprawdza się także w przypadku mało ustawnych wnętrz czy trudnych do zagospodarowania miejsc, gdzie półki zastępują pełną zabudowę.

Półki zapewniają dużą swobodę w urządzaniu kuchni. Można zamontować je na ścianie jako samodzielne moduły, połączyć z pozostałą zabudową szafkową albo postawić na podłodze w postaci regału.

Przełamujemy schematy: kwiaty, a może obrazy

Półki często wykonane są z takich samych materiałów jak fronty mebli, blat roboczy lub dekory ozdobne na ścianie pomiędzy rzędami szafek, ale na popularności zyskały również metalowe konstrukcje, zwłaszcza we wnętrzach stylizowanych na industrialne, pofabryczne przestrzenie. Wyglądają nowocześnie i efektownie, a dodatkowo nadają aranżacji wizualnej lekkości.

Otwarte półki mają ogromny potencjał dekoracyjny, ponieważ są idealną bazą do wyeksponowania ozdobnych naczyń, efektownej porcelany czy designerskich bibelotów. Chociaż ich miejscem jest kuchnia, wcale nie musimy ograniczać się do przedmiotów związanych z gotowaniem i spożywaniem posiłków. Można na nich ustawić galerię zdjęć lub obrazków a także ulubione przedmioty o dekoracyjnych charakterze. To również wymarzone miejsce do stworzenia zielonego kącika. Na półkach można ustawić rośliny lub zioła w doniczkach, które będą naturalna ozdobą wnętrza, a dodatkowo poprawią nam nastrój.

Kuchnia KAMmono dekor sklany

Na półkach eksponujemy to, czym chcemy się pochwalić lub przedmioty, które będą ozdobą naszej kuchni. To prosty i wygodny sposób, aby zapewnić nawet systemowej zabudowie meblowej indywidualnego charakteru. Fot. KAM

KAMmono granat

Półki mogą być samodzielną ozdobą kuchni, ale można połączyć je również z pozostałymi elementami zabudowy meblowej. Zastąpmy nimi część tradycyjnych szafek, a nadamy bryle mebli wizualnej lekkości. Fot. KAM

Kuchnia KAMmoduł Premium 2

Oszczędna forma mebli narzuca styl całego wnętrza, dlatego powinniśmy wybrać proste półki mocowane bez widocznych wsporników. Idealnie komponują się z całą aranżacją. Fot. KAM

Kuchnia Olivia_Black

Lekkie, proste w formie metalowe półki sprawdzą się nie tylko w nowoczesnych wnętrzach. Chociaż to dwa stylistyczne bieguny, śmiało możemy je połączyć z tradycyjną zabudową meblową. Fot. KAM

Kuchnia KAMmoduł Premium

Domowa czytelnia w kuchni? W takiej roli również sprawdzą się półki, zwłaszcza jeżeli kuchnia łączy się z częścią dzienną. Regał z półkami stanowi umowną granicę dwóch stref, dlatego nie musimy go przeznaczać wyłącznie na bibeloty kuchenne, ale zagospodarować na miejsce na książki. Fot. KAM

fot 1 system KAMduo ML

Zabudowa do wysokości sufitu nie przytłoczy niedużego aneksu kuchennego, jeżeli pomiędzy pełne fronty wkomponujemy otwarte półki, które nie muszą być symetryczne. W ten sposób przełamiemy aranżacyjne schematy. Fot. KAM