KAM

Jak otwierać kuchenne szafki bez uchwytów? Jest kilka wygodnych możliwości

Aby otworzyć front bezuchwytowy wystarczy nacisnąć na jego powierzchnię. To wygodne, ale nie jedyne rozwiązanie, ponieważ takie fronty możemy otworzyć również podchwytem, bez konieczności dotykania wyeksponowanej powierzchni. Do dyspozycji mamy jeszczeż rozwiązanie pośrednie, czyli połączenie frontu z uchwytem w jedną całość, bez wystających elementów.

POBIERZ TEKST I ZDJĘCIA

W przypadku tradycyjnych uchwytów jest to oczywiste – to za nie chwytamy, kiedy chcemy otworzyć front szafki kuchennej. Dodatkowo, bogaty asortyment dostępnych kształtów sprawia, że bez problemu możemy dopasować uchwyt dokładnie do własnych potrzeb i stylistyki wnętrza. Kiedy jednak rezygnujemy z uchwytów, również mamy kilka ciekawych rozwiązań, które pozwolą wybrać najbardziej optymalną opcję pod względem estetyki, wygody użytkowania czy ekonomicznym.

Za gładką powierzchnią frontów można ukryć mechaniczne lub elektryczne systemy wspomagające otwieranie. Dzięki nim możemy całkowicie zrezygnować z jakichkolwiek uchwytów, nawet tych zintegrowanych z frontem. Wystarczy wówczas nacisnąć na niego dłonią, a front sam się otworzy, ponieważ tuż za nim we wnętrzu mebla zamontowany jest mechanizm uruchamiający.

Zamiast naciskać dłonią na front, możemy również otworzyć go podchwytem – wsuwamy palce od spodu i delikatnie popychamy go od wewnątrz. Takie rozwiązanie w szafkach wiszących z systemu KAMmono od ubiegłego roku swoim klientom proponuje Spółka Meblowa KAM. Za frontem ukryta jest niewidoczna z zewnątrz przestrzeń, którą uzyskano skracając wieniec szafki. Nie zabiera dużo miejsca, jest jednak wystarczająca, aby wsunąć dłoń. W żaden sposób nie wpływa na funkcjonalność mebli, pozwala natomiast bez wysiłku otworzyć szafkę.

Systemy wspomagające otwieranie frontów mebli są wygodne, ale również kosztowne. Podcięcie w dolnym wieńcu szafki, umożliwiające wsunięcie dłoni, pozwala z nich zrezygnować, nie tracąc przy tym komfortu użytkowania mebli. Planując zabudowę meblową z frontami bez uchwytów możemy więc zdecydować, który sposób będzie dla nas korzystniejszy – czy chcemy naciskać dłonią na powierzchnię frontu czy popchnąć go od wewnętrznej strony – tłumaczy Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. – Oba sposoby nie wymagają użycia siły, natomiast otwieranie frontu podchwytem ma jeszcze dodatkową zaletę – na wyeksponowanej powierzchni nie pozostawimy śladów.

Nieestetyczne odciski palców widoczne na powierzchni frontów to jeden z argumentów przekonujący wielu użytkowników mebli do pozostania przy uchwytach tradycyjnych. Jeżeli jednak podobają nam się fronty bez nich, ale obawiamy się zabrudzeń, możemy fronty i uchwyty ze sobą zintegrować.

W takim rozwiązaniu front nie jest idealnie jednolity na całej powierzchni, nie wymaga jednak montażu uchwytów – wyjaśnia projektantka. – Ponieważ nie dotykamy wyeksponowanej części frontów, nie pozostawiamy na nich widocznych śladów palców.

Popularną alternatywą są uchwyty frezowane, które umożliwiają wygodne uchwycenie i łatwe otwarcie frontu. Poprowadzony na jego górnej części frez daje wrażenie braku uchwytów, co pozwala zachować minimalistyczną stylistykę zabudowy. Sposób frezowania może mieć różne kształty, być punktowy lub poprowadzony na całej szerokości frontu, dlatego bez problemu można wybrać optymalne rozwiązanie i ergonomiczny kształt najlepiej leżący w naszej dłoni.

Jeżeli frezowanie nie przypadło nam do gustu, możemy zastąpić je listwą aluminiową umieszczoną we froncie. To kolejna opcja, która elastycznie łączy potrzebę jednolitych powierzchni mebli z praktyczną stroną ich codziennego użytkowania. Dodatkowym atutem jest możliwość dopasowania kolorystyki listew do sprzętu AGD lub innych elementów aranżacji kuchennej, dzięki czemu uda nam się wykreować estetyczne i spójne stylistycznie wnętrze.

Zamiast na powierzchni frontu, uchwyty można poprowadzić w korpusie szafek. Odpowiednio wyprofilowane uchwyty korytkowe są funkcjonalne i bezproblemowe w obsłudze. Mogą być poprowadzone pionowo i poziomo, co pozwala kształtować wizerunek bryły mebli zgodnie z wymogami wnętrza, uzyskując optyczny efekt większej przestronności czy lekkości zabudowy kuchennej.

W nowoczesnych systemach mebli coraz bardziej odchodzimy od standardowych rozwiązań i klasycznych podziałów, a obecność uchwytu wcale nie musi wykluczać jednolitej płaszczyzny frontu.

Zamiast montować uchwyt na powierzchni frontu, możemy zintegrować go z obrzeżem. Umieszczony na krawędzi frontu, w kolorze identycznym jak okalające obrzeże, pozostaje niemal niewidoczny i nie zakłóca purystycznej płaszczyzny mebli. Jest bardzo dyskretny, a jednak praktyczny i wygodny – wymienia Sylwia Kowalska-Mikutel. – Użytkownicy naszych mebli kuchennych KAMmono Black bardzo chwalą to rozwiązanie, dzięki któremu udało się połączyć dwie wydawałoby się przeciwstawne opcje – fronty z całkowicie gładką powierzchnią otwierane za pomocą uchwytów.


Wygodnym sposobem na otwieranie szafek wiszących z frontami bez uchwytów jest wsunięcie dłoni od spodu mebla i otwarcie go podchwytem. Fot. KAM

W jednej zabudowie meblowej można zastosować rożne systemy otwierania. Otwieranie bezuchwytowe bardzo często jest wybierane w szafkach górnej zabudowy, co nas zabezpieczy przed przypadkowym uderzeniem w wystający uchwyt podczas pracy przy blacie kuchennym. Fot. KAM

Jeżeli obawiamy się odcisków palców, które pozostaną na powierzchni frontu bezuchwytowego podczas jego otwierania, zamiast systemów dotykowych, wybierzmy uchwyty zintegrowane z frontem. Mogą to być wpuszczane we front listwy aluminiowe, w wybranym kolorze, który dopasujemy do pozostałych elementów wystroju wnętrza. Fot. KAM
Nie wystają poza obrys bryły mebli, a są tak samo funkcjonalne jak tradycyjne. Uchwyty korytkowe nie zakłócają jednolitych płaszczyzn frontów i wprowadzają subtelny element dekoracyjny. Fot. KAM
Uchwyty frezowane to opcja dostępna we frontach wykonanych z MDF-u, które następnie są lakierowane. Mogą mieć formę liniową i być poprowadzone na całej długości frontu, albo tylko punktowo, co bardzo ułatwia dobór najbardziej odpowiedniego kształtu. Fot. KAM
Decydując się na uchwyty korytkowe, możemy efektownie podzielić bryłę mebli na układy linearne o przebiegu pionowym i poziomym. Wystarczy w szafkach typu komodowego i słupkowego poprowadzić je pionowo, a szafkach dolnych i szufladach ? poziomo. Fot. KAM