KAM

Zarządzanie strefą zapasów: funkcjonalne systemy cargo

Jeżeli jeszcze korzystasz z szafek z klasycznymi półkami, może czas to zmienić i zastąpić je bardziej praktycznym cargo. Wysuwane systemy ułatwiają kuchenną codzienność, zwiększając funkcjonalność mebli i naszą wygodę. Dzięki nim nie tracisz czasu na poszukiwanie potrzebnych produktów i szybciej uporasz się z rozpakowywaniem zakupów czy sprzątaniem po posiłku.

POBIERZ TEKST I ZDJĘCIA

Planujesz zakupy spożywcze i przed wyjściem z domu musisz sprawdzić, czego brakuje w gromadzonych zapasach. W takcie porannego pośpiechu chcesz szybko wyjąć różne produkty spożywane na śniadanie przez całą rodzinę albo znaleźć zapas kawy, której brak sygnalizuje ekspres. Żadna z tych czynności nie będzie problemem, jeżeli organizacja zabudowy meblowej w kuchni zapewnia szybki dostęp do artykułów oraz wygodny przegląd wszystkiego, czym dysponujemy. Jeżeli jednak wymaga schylania i zaglądania w głąb szafek, aby mieć podgląd na produkty umieszczone najdalej, uporanie się z listą zakupów lub przygotowanie posiłku zajmie z pewnością znacznie więcej czasu. Podobnie, jak rozpakowanie przyniesionych zakupów i odłożenie każdego z produktów na wyznaczone miejsce.

Warto to zmienić i zadbać o własny komfort, w czym pomocne będą systemy wysuwne. Zamiast sięgać w głąb szafki, regał z półkami i całą ich zawartością jednym ruchem wysuniemy przed korpus mebla, dzięki czemu wszystko od razu mamy w zasięgu dłoni i wzroku, kiedy potrzebujemy.

Funkcjonalna strefa przechowywania zminimalizuje nakład pracy związany z wykonywaniem czynności powtarzanych wielokrotnie każdego dnia. Dlatego warto urządzić ją w taki sposób, aby korzystanie z kuchni było przyjemne – doradza Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka mebli kuchennych w firmie KAM. – Wysuwane półki dają łatwiejszy dostęp do produktów, dlatego możemy usprawnić wyjmowanie i odkładanie na miejsce żywności, przygotowywanie posiłków lub segregowanie zakupów. Dzięki systemom cargo łatwiej nam również zapanować nad przestrzenią w meblach i porządkiem.

Poręczną spiżarnię możemy zorganizować w każdym wnętrzu, nawet w stosunkowo niewielkiej kuchni, gdzie zazwyczaj mamy do dyspozycji ograniczoną przestrzeń w meblach. Nie jest ona uzależniona wyłącznie od wielkości szafki magazynowej, ale bardziej ? wygody w dostępności do zapasów. Dlatego dla lepszej organizacji strefy przechowywania, tradycyjne półki zastąpmy systemem cargo. Dzięki wysuwanym półkom lub koszom bez trudu dosięgniemy nawet do produktów ułożonych najdalej i nie będzie wiązało się to z koniecznością przesuwania innych artykułów.

Półki cargo to idealne miejsce na suche produkty, jak mąka, makarony, płatki śniadaniowe, kawa i herbata, ale również te w słoiczkach, które nie wymagają przechowywania w lodowce, a nawet w dużych opakowaniach, jak butelka oleju, zapas wody czy soku. Dopasujemy je do szafek o różnej wysokości i szerokości, co także jest ogromnym atutem. Można je zamontować w pojemnych, sięgających do sufitu szafach, które będą pełniły funkcję domowej spiżarni. Zapasy mamy wówczas w jednym miejscu, co pozwala szybko znaleźć potrzebny produkt. Po otwarciu frontu, zamontowane wewnątrz półki i kosze wysuną się jednocześnie.

Dzięki systemom cargo możemy ekonomicznie zagospodarować wąskie, niewykorzystane przestrzenie między standardowymi modułami szafek – wystarczy już 15 cm, aby mało praktyczną wnękę z półeczkami zamienić na wysuwany regał, estetycznie ukryty za frontem meblowym.

Rozwiązanie jest również popularne w miejscach trudnych do użytkowania w zabudowie meblowej, jak szafki narożne. Dzięki półkom z pełnym wysuwem możemy wykorzystać całą przestrzeń szafki, również najdalsze miejsca z bardzo ograniczonym dostępem. Takie kosze narożne poprawiają funkcjonalność mebli, ale pomagają także w utrzymaniu w nich porządku. Jest to łatwiejsze, kiedy schowanie każdego produktu nie wymaga schylania czy klękania przed szafką i przesuwania całej jej zawartości.

Krzątanina w kuchni nie będzie uciążliwa dla innych mieszkańców, ponieważ systemy cargo są wyposażone w specjalne hamulce, dzięki którym nie trzaskają podczas zamykania. Dla lepszego dbania o estetyczny ład wewnątrz mebli, dostępne są systemy z dnem z powierzchnią redukującą poślizg artykułów podczas ruchów towarzyszących otwieraniu i zamykaniu.

Wszystkie zapasy w jednym miejscu to bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Większą wygodę w użytkowaniu wysokiej szafki zapewni system cargo. Po otwarciu frontu jednocześnie wysuną się wszystkie półki. Fot. KAM
Wysuwane razem z frontem cargo wysokie zapewnia wygodny dostęp do zapasów z dwóch stron. Fot. KAM
Po wysunięciu półek, zamontowanych na prowadnicach w szafce narożnej, wszystkie ustawione na nich produkty są dobrze wyeksponowane i łatwo dostępne. Nie musimy po nie sięgać w głąb szafki, co z pewnością nie jest komfortowe. Fot. KAM

Podręczna spiżarnia w wersji mini, czyli sposób na zagospodarowanie wąskiej szafki podblatowej. Będzie bardziej funkcjonalna, jeżeli zamiast klasycznych półek zamontujemy w niej cargo niskie. Fot. KAM