KAM

Kuchnia udekorowana szkłem: tradycyjne witryny, nowoczesne gabloty, klimatyczne kredensy

Przeszklone witryny dodają wnętrzom szyku, dopełniając zarówno designerskie stylizacje nowoczesne, jak i te o klasycznym charakterze. W urządzaniu kuchni warto wykorzystać dekoracyjny potencjał i zalety szkła – jego efektowny wygląd i możliwość elastycznego komponowania z pozostałymi elementami wystroju.

POBIERZ TEKST I ZDJĘCIA

Gabloty ze szklanymi frontami to doskonałe miejsce, aby wyeksponować piękną porcelanę, serwis rodzinny, kolekcję unikatowych filiżanek lub ozdobne naczynia. To również atrakcyjny wizualnie element wyposażenia kuchni, zarówno dla wielbicieli współczesnego luksusu, jak i bardziej dyskretnej elegancji.

Szkło to lubiany motyw dekoracyjny w urządzaniu kuchni, ponieważ ma szeroki wachlarz zastosowań i zapewnia wiele możliwości kreowania estetyki wnętrza, niezależnie od wybranego stylu aranżacji – wyjaśnia Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. – Może stanowić główny motyw lub dopełniać kompozycję i w każdym zastosowaniu pozwoli podkreślić dekoracyjną funkcję mebli kuchennych.

Jak wprowadzić motyw szkła do zabudowy kuchennej, aby stworzyć harmonijne i spójne stylistycznie kompozycje w różnych stylach?

Proste i wysmakowane formy

Szafki witrynowe bardzo dobrze odnajdują się w kuchniach urządzanych w duchu estetyki minimalistycznej, której esencją jest umiar dekoracyjny. Preferowane są proste, ale wysmakowane formy. Szkło eksponujemy w postaci zabudowy wysokiej, która swoje korzenie stylistyczne ma w dawnych kredensach, albo na frontach szafek wiszących. W modnych aranżacjach zamiast tradycyjnych dekorów popularne są przeszklone niemal w całości powierzchnie. Taki zabieg dodaje lekkości bryle mebli. Podkreśli również nowoczesny wygląd szafek i reprezentacyjny charakter pomieszczenia. W połączeniu z delikatną ramką z aluminium zabudowa nabiera industrialnego, ale nie pozbawionego elegancji stylu. Szkło pasuje również do drewna, a ich połączenie daje bardzo ciekawe efekty.

Gabloty z przeszklonymi frontami prezentują się okazale i przydają kuchniom nowoczesnego kolorytu – mówi projektantka. – Prosta forma frontów, które w nowoczesnych stylizacjach charakteryzują się geometrycznymi liniami i bardzo delikatnym obramowaniem, wymaga, aby były precyzyjnie wykonane. Im wyższa jakość powierzchni, tym bardziej spektakularny efekt.

Ważnym elementem, który pomaga osiągnąć niezwykły efekt, jest oświetlenie. W szafkach witrynowych doskonale sprawdzi się oświetlenie ledowe, które dodatkowo wyeksponuje kolekcje ustawione na półkach.

Nie tylko dla minimalistów

Królestwem szafek witrynowych niezmiennie są kuchnie stylizowane. Fronty z przeszkleniami, obowiązkowo ze szprosami, to ulubiony motyw dekoracyjny miłośników ponadczasowej elegancji i stylu klasycznego. Doskonale pasują do kuchni inspirowanych stylem rustykalnym, prowansalskim czy angielskim. W tak urządzonych wnętrzach liczy się przede wszystkim efektowna forma i aranżacyjne detale, dlatego zamiast jednolitych, gładkich powierzchni szklanych lepsze będą fronty z ozdobnymi ramkami. Mają niepowtarzalny urok i klasę, a kuchnia wydaje się bardziej klimatyczna i przytulna.

Szafki witrynowe zajmują ważne miejsce także w kuchniach urządzanych w nurcie skandynawskiej prostoty. Ulubiony kubek do kawy, zestaw kolorowych miseczek do porannej owsianki albo charakterystyczne słoiki z sypkimi produktami spożywczymi, których nie chcemy ukrywać, możemy atrakcyjnie wyeksponować na półkach za szklanymi frontami. Dzięki takim domowym kolekcjom, możemy dowolnie personalizować wygląd zabudowy meblowej. Dostępność szkła o różnej przezierności pozwala zdecydować, w jak dużym stopniu ustawione na półkach przedmiot pozostaną na widoku.

Nostalgia w nowoczesnej formie

W wielu domach można spotkać zabytkowe kredensy odziedziczone po przodkach, coraz częściej są to jednak meble stylizowane na stare, które funkcją i swoim wyglądem nawiązują do kuchni naszych dziadków. Podobnie jak te tradycyjne, mają szafki lub szuflady na dole, natomiast w górnej części półki zamknięte przeszklonymi drzwiczkami. Kredensy znakomicie sprawdzą się w kuchniach klasycznych, bardzo popularne są także w stylistyce eklektycznej, gdzie ich staromodny wygląd stanowi przeciwwagę dla nowoczesnej części zabudowy meblowej.

Kredensy przezywają swój renesans w aranżacjach wnętrz, dlatego chętnie wybieramy je do kompletu z zabudową kuchenną. Stanowią oryginalne wyposażenie jadalni. Są bardzo urokliwe, a dodatkowo pozwalają harmonijnie połączyć zabudowę meblową w otwartych wnętrzach – podpowiada Sylwia Kowalska-Mikutel.

Jeżeli chcemy zachować dyscyplinę stylistyczną, warto aby połączył je wspólny element w postaci takich samych dekorów lub uchwytów. W ten sposób aranżacja będzie spójna i harmonijna; unikniemy chaosu.

Minimalistyczne gabloty kuchenne z prostymi, przeszklonymi frontami to popularny i bardzo efektowny element aranżacyjny nowoczesnych kuchni. Fot. KAM
Producenci oferują szkło o różnym stopniu przezierności, dzięki czemu możemy zdecydować, jak bardzo chcemy wyeksponować zawartość ukrytych za szklanymi frontami półek. Fot. KAM
Styl klasyczny uwielbia szafki witrynowe ? z wzajemnością. Ich wygląd jest ponadczasowy, mają urok i klasę, które pomagają tworzyć atmosferę w eleganckich, stylizowanych wnętrz. Fot. KAM
Współczesne kredensy nawiązują stylistyką do mebli znanych z domów naszych dziadków. Są oryginalnym dopełnieniem aranżacji w otwartych wnętrzach, łącząc stylistycznie zabudowę meblową w kuchni i bardziej reprezentacyjnej części dziennej. Fot. KAM