KAM

Elegancja z nowoczesnym charakterem: czerń i dekory drewna

Marzy ci się szykowna kuchnia, która robi wrażenie od pierwszego spojrzenia? Postaw na głęboką, nastrojową czerń, która pozwoli osiągnąć modny efekt, a jednocześnie doda charakteru i elegancji. W połączeniu ze stylowymi wzorami drewna stworzysz wyjątkową kompozycję. Kuchnia będzie nowoczesna, zachowa jednak klasyczne piękno i przytulny wygląd.

POBIERZ TEKST I ZDJĘCIA

Meble w kolorze głębokiej czerni mocno zaznaczyły swoją obecność w trendach aranżacyjnych i nadal nie tracą na popularności, pozostając w czołówce topowych wybarwień. Po latach dominacji bieli, szarości i beży pragniemy zobaczyć w kuchniach coś zgoła odmiennego i nadać im bardziej wyrazisty sznyt.

Czerń fantastycznie zagra w kuchniach eleganckich, ale z nowoczesnym charakterem – mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka mebli kuchennych w firmie KAM. – To odważny kolor, który mocno się wyróżnia, dlatego zabudowa meblową z pewnością nie będzie mdła.

Chociaż nie unikamy już czerni w wersji monochromatycznej, bardziej podoba nam się jej połączenie z dekorami drewna, z którymi tworzy harmonijnie spójne kompozycje. Mocną stroną tego duetu jest nie tylko potencjał aranżacyjny. Wzór drewna pełni rolę stonowanego tła, które w wyważony sposób balansuje kolor, wnosząc dodatkowo ciepło i atmosferę przytulności. W oprawie drewna czerń na powierzchni mebli nie przytłoczy przestrzeni, a kuchnia nie wyda się zbyt ciemna. To idealne rozwiązanie do małych lub niedostatecznie doświetlonych wnętrz, w których zastosowanie jednolitej zabudowy w czerni może budzić obawy.

Zestawienie koloru czarnego i elementów drewna jest nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale tworzy uniwersalnie piękne aranżacje, które szybko się nie opatrzą.

Współczesne kuchnie stanowią część otwartej strefy dziennej, dlatego urządzając je szukamy rozwiązań, które będą efektowne, ale i ponadczasowe. Wyrazista czerń jest oryginalna i wygląda reprezentacyjnie, a dzięki oprawie drewna, którego urok się nie starzeje, nie traci na atrakcyjności – tłumaczy projektantka.

Kolor czarny dodaje meblom wykwintności. Będzie dobrym wyborem zarówno do stylu klasycznego, nowoczesnego, jak i industrialnego. Głęboka czerń lubi matowe powierzchnie, które wyglądają bardziej gustownie. Stwarza nieograniczone możliwości połączeń kolorystycznych, ale szczególnie interesujący duet tworzy z drewnem, które łagodzi jej chłodny urok. Czerń na powierzchniach frontów meblowych pięknie komponuje się z dekorami drewna na blacie roboczym, ścianie pomiędzy szafkami czy na wyeksponowanych otwartych półkach. Dekor można zastosować również na korpusach mebli lub na wyspie kuchennej. Atrakcyjnym wizualnie rozwiązaniem, które coraz bardziej zyskuje na popularności, są dekoracyjne lamele lub panele drewniane na ścianie.

Dobrym wyborem będą zarówno jasne, jak i ciemniejsze gatunki drewna. Bursztynowo-złote odcienie wprowadzą do kuchni atmosferę domowego ciepła i przytulności. Czerń w zestawieniu z gatunkami w tonacji ciemnych brązów wypadnie tajemniczo i intrygująco. Jeżeli chcemy rozjaśnić wnętrze zdecydujmy się na bardziej surowe, bielone drewno ? np. sosnę. To kolorystyczne nawiązanie do estetki skandynawskiej rozjaśni wnętrze.

Do zabudowy meblowej w czarno-drewnianych dekorach idealnie pasują czarne uchwyty i elementy dekoracyjne, a klamrą spinającą całość kompozycji będą urządzenia AGD w tym kolorze. Ten nowoczesny duet dobrze zaprezentują się również w połączeniu z dodatkami w kolorze złota, które zapewnią bardziej luksusowy efekt.

Dla większego komfortu użytkowników kuchni z meblami w kolorze czarnym, wielu producentów ma w ofercie fronty, których powierzchnia jest odporna na ślady palców, dzięki czemu łatwiej zachować je w czystości.

Kontrą dla czarnych frontów jest rysunek drewna. Dekor dąb hikora doskonale dopełnia chłodną barwę, dlatego kuchnia prezentuje się elegancko, nie traci jednak na przytulności. Atrakcyjną oprawę zapewnią dodatki w kolorze złota. Fot. KAM
Za co najbardziej cenimy ten wyjątkowy duet kolorystyczny? Czerń zapewni kuchni nowoczesny wygląd, a dekor dąb złoty wizualnie ją ociepli.
Fot. KAM
Jeżeli obawiamy się całkowicie czarnej kuchni, mniej ryzykowne będzie ograniczenie czerni do frontów szafek górnej zabudowy i zestawienie z ciepłym dekorem drewna, np. dąb złoty. Klamrą spinającą kompozycję jest czarna ściana, uchwyty meblowe i urządzenia AGD w tym kolorze.
Fot. KAM
Czerń zestawiona z bielą, to klasyka gatunku, która nigdy się nie opatrzy. Zamiast tradycyjnej bieli możemy zastosować dekor bielonej sosny, która ma więcej naturalnego uroku. Fot. KAM