KAM PORADY (TIPS)

Nieprzemijająca uroda klasyki: styl, który nigdy nie traci na popularności

Tradycyjny, a jednak zawsze na czasie. Styl klasyczny nie wychodzi z kuchni, w której magnetyzuje urokliwymi szprosami, finezyjnymi witrynkami i staroświeckimi pilastrami. Dobrze komponuje się z rysunkiem drewna i dekorami w jasnych tonacjach, ale spektakularnie prezentuje się w wyrazistych wybarwieniach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby klasyce dodać nieco awangardy w postaci designerskich uchwytów lub nowoczesnego okapu w kolorze złota.

POBIERZ TEKST I ZDJĘCIA

Uniwersalne piękno, szyk i elegancja, które są kwintesencją tego charakterystycznego stylu, sprawiły, że z upodobaniem wybieramy do kuchni meble klasyczne. Wyróżnia je efektowna forma z ozdobnymi, staroświeckimi detalami, które razem tworzą wysmakowane kompozycje aranżacyjne. W tej konwencji cenione są dekoracyjność i różnorodność, całkowite przeciwieństwa nowoczesnego minimalizmu. Chociaż zabudowa jest nieco konserwatywna, pozostaje przytulna i wprowadza do wnętrz sielski, pełen domowego ciepła nastrój. Efekt tworzą stylowe meble i dekoracyjne dodatki. To rozwiązanie dla tych, którzy cenią styl i tradycyjne wartości.

W kuchniach klasycznych na pierwszym planie znajdują się stylizowane meble, w których nie może zabraknąć dekoracyjnych frezowań, ozdobnych ramiaków, przeszklonych kredensów i witryn przedzielonych szprosami. Niektóre aranżacje wręcz przenoszą nas w przeszłość, przypominając urokliwe zabudowy kuchenne minionych epok – wymienia Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka mebli kuchennych w Spółce Meblowej KAM. – Nieodzowne na frontach różne formy zdobień i subtelne detale dodają im uroku i decydują o niepowtarzalnym wizerunku kuchni. Ich ponadczasowy urok nie traci na atrakcyjności mimo upływu czasu.

Chociaż podstawowym zadaniem zabudowy meblowej jest przechowywanie, w przypadku stylu klasycznego równie istotna jest funkcja dekoracyjna. Klasyka ma różne oblicza i czerpie inspiracje z różnych stylistyk. Może urzekać sielskim klimatem Prowansji, nawiązywać do angielskiego rodowodu lub przywoływać nostalgiczny nastrój dawnych kuchni w dworkach czy chatach wiejskich. To wymarzona sceneria do bogatej ornamentyki w postaci finezyjnych listewek, gzymsów, pilastrów i ażurowych elementów dekorujących powierzchnię frontów. Stylizowane meble obowiązkowo pełne są szuflad i szufladek, szafek i szafeczek, schowków oraz półeczek. Nie może zabraknąć przeszkleń, które współtworzą swoisty klimat wnętrza i pozwalają wyeksponować kolekcje dekoracyjnych naczyń i bibelotów. Klasyczny charakter kuchni można podkreślić również stylizowanymi urządzeniami AGD lub bateriami nawiązującymi wyglądem do wzornictwa retro.

Tego typu kuchnie lubią biel, szarości, beże i tonacje ciepłych brązów, które sprawdzą się w każdym wnętrzu. Klasyczny charakter mebli doskonale podkreślą także wzory drewna. Dobrym wyborem będą również ciemne kolory.

Mając do umeblowania dużą powierzchnię możemy zdecydować się na ciemne, wyraziste wybarwienia – zachęca projektantka. – Gustowną propozycją jest morski, którego elegancka i niepospolita barwa znajduje coraz więcej zwolenników. Nada kuchni dodatkowego szyku i podkreśli jej niesztampowy charakter.

Urządzając kuchnię w stylu klasycznym możemy trzymać się tradycyjnych reguł, albo odejść od schematów i pokusić o ciekawe elementy ozdobne. Klasyka również może być awangardowa. Wystarczy zestawić typowe fronty z designerskimi uchwytami a stylizowany okap kominowy zastąpić bardziej nowoczesnym kształtem w kolorze szlachetnego złota, który zapewni olśniewający efekt. Takie połączenie sprawi, że kuchnia ożyje i nabierze oryginalnego charakteru.

Zabudowa klasyczna nie ulega zmieniającym się trendom, a niektóre aranżacje sprawiają wrażenie, jak by czas się w nich zatrzymał. Jednak funkcjonalność i wygoda użytkowania mebli nie odbiega od współczesnych standardów. Za stylizowanymi frontami kryją się nowoczesne rozwiązania techniki meblowej, dostosowane do wymagań i potrzeby komfortu użytkowników mebli.

Kuchenny arsenał ukrywamy za stylizowanymi frontami, które zdobią liczne elementy dekoracyjne. Styl angielski jest wyrazisty i polubi się z równie wyrazistymi kolorami. Charakteru aranżacji dodadzą wyszukane uchwyty i okap w kolorze złota. Fot. KAM
Szafki z witrynkami, zza których widać zastawę lub serwis do kawy, to obowiązkowy element w stylu klasycznym. Fot. KAM
Biel tonuje wyrazistą formę mebli, dlatego będzie dobrym rozwiązaniem do małych wnętrz. Kompozycję uzupełnia blat w kolorze drewna, dzięki któremu kuchnia zyskuje domowego ciepła. Fot. KAM
Nowoczesna klasyka to często połączenie tradycji ze stylem skandynawskim, który rozsławił jasne barwy i proste, funkcjonalne meble. Kuchnie są przytulne i zachęcają do spędzania w nich czasu nie tylko w trakcie gotowania. Fot. KAM
Styl klasyczny nie musi być “ciężki”. Jasna kolorystyka, otwarte półki i witryny szklane odciążą wizualnie bryłę mebli. Fot. KAM