KAM

Porządek od kuchni

Co warto mieć w kuchni? Na pewno porządek. Jego utrzymanie nie jest proste w pomieszczeniu, w którym przygotowujemy posiłki, przechowujemy garnki, zastawę stołową i liczne akcesoria oraz gromadzimy zapasy spożywcze. Jednak zgodnie z zasadą, jak sobie urządzisz kuchnię, taki będziesz mieć porządek, możemy to sobie ułatwić.

POBIERZ TEKST I ZDJĘCIA

Planowania zabudowy meblowej nie powinniśmy zostawiać przypadkowi, zwłaszcza, gdy zależy nam, aby organizacja kuchennego wnętrza sprzyjała zachowaniu porządku. Czy istnieje sposób, aby ułatwić sobie to zadanie? Najlepsze będą szuflady z góry ustalonym schematem przechowywania. Praktyka pokazuje, że to najlepszy sposób, aby utrzymać w ryzach kuchenne zaplecze.

Dobra organizacja to mniej sprzątania, a uporządkowana kuchnia jest łatwiejsza do utrzymania w czystości. Zamiast zastawiać blat, każdą rzecz powinniśmy od razu odkładać na wyznaczone miejsce, w czym pomocne są szuflady. Nie musimy klękać, sięgać w głąb szafki, przesuwać innych przechowywanych przedmiotów. Po wysunięciu szuflady mamy bardzo wygodny dostęp, dzięki czemu możemy szybko i bez wysiłku wszystko schować – mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka mebli kuchennych w firmie KAM. – Szuflady są naszymi sprzymierzeńcami w codziennych staraniach o utrzymanie porządku w swoim otoczeniu, ale również wewnątrz zabudowy meblowej. Pomogą uporządkować przestrzeń i poprawić jej funkcjonalność.

Dzięki szufladom możemy sprawnie zorganizować strefę przechowywania. Nowoczesne systemy dają wiele możliwości – bez trudu dopasujemy je do każdego wnętrza i potrzeb użytkowników, wynikających ze stylu życia i zwyczajów kulinarnych. W szufladach możemy przechowywać sztućce, drobne akcesoria i przybory kuchenne, talerze i miski, ale również garnki, patelnie czy blachy do pieczenia ciasta. Szuflady to również doskonałe miejsce, aby zorganizować strefę magazynową na zapasy spożywcze.

Złe wykorzystanie przestrzeni przechowywania powoduje, że w kuchennym otoczeniu panuje bałagan. Może temu zapobiec optymalnie dopasowany układ szuflad, zaprojektowanych pod konkretne produkty. Posegregowane i uporządkowane w szufladach będą zajmowały mniej miejsca i zawsze będą tam, gdzie je odłożymy – podpowiada projektantka. – Wysokość każdej z szuflad możemy odpowiednio dobrać do funkcji, jaką będą pełniły i wysokości produktów, jakie będziemy w nich przechowywać. W ten sposób zmieścimy w nich wszystko, do czego są przeznaczone, a powierzchnia każdej z szuflad będzie lepiej wykorzystana i przejrzyście zorganizowana.

O porządek warto zadbać w każdym miejscu, szczególnie jednak w pomieszczeniach otwartych, gdzie kuchnia jest zintegrowana z salonem. Im więcej schowamy za frontami mebli, tym lepiej dla estetyki. Jednak i sama powierzchnia frontów może zniweczyć nasze starania. Ta najbardziej wyeksponowana i przyciągająca wzrok powierzchnia, zwłaszcza w przypadku szafek wiszących, które znajdują się na wysokości wzroku, stale jest narażona na zabrudzenia. Chlapiąca woda podczas mycia warzyw, opary gotowanych potraw, ubrudzone dłonie, którymi musimy otworzyć drzwiczki szafki – to codzienność podczas przygotowywania posiłków. Trudno zabezpieczyć się przed takimi zabrudzeniami, można jednak zminimalizować ich uciążliwość dla naszych mebli. Łatwiejsze w utrzymaniu czystości są fronty laminowane – szybko i bez trudu usuniemy zabrudzenia powstałe podczas kuchennej krzątaniny. Plamy na frontach będą mniej widoczne na powierzchniach z rysunkiem i strukturą drewna. Dekory dostępne w szerokiej gamie wzorów atrakcyjnie zamaskują zachlapania czy odciski palców.

Jeżeli nie chcemy przysparzać sobie pracy, pamiętajmy również, że im bardziej gładka i jednolita powierzchnia frontów, tym łatwiej jest usunąć z niej zabrudzenia – przypomina Sylwia Kowalska-Mikutel.

Co jednak, jeżeli marzy nam się kuchnia w czerni lub innym wyrazistym kolorze? Dobra wiadomość dla miłośników frontów jednokolorowych jest taka, że modne powierzchnie w ultra matowym wykończeniu są zabezpieczane specjalną powłoką antifingerprint, co pozwala ograniczyć niepożądany efekt widocznych śladów. Zanim więc wybierzemy zabudowę meblową z lakierowanymi frontami, warto sprawdzić czy producent zapewnia nam taką możliwość.

Wyzwaniom związanym z utrzymaniem estetycznego ładu musi sprostać również kuchenny blat. Jeżeli zakładamy jego intensywne użytkowanie, rozważmy powierzchnię typu postforming. Odporna warstwa wierzchnia zabezpiecza przed wnikaniem brudu w głąb, co ułatwia utrzymanie blatu w czystości i nienagannym wyglądzie przez długi czas. Wybierając praktyczne blaty laminowane ograniczymy czas konieczny na uporządkowanie stanowiska pracy. Dodatkowym atutem tego typu powierzchni jest odporność na uszkodzenia i trwałe odbarwienia.

Zadbanie o praktyczną stronę mebli sprawi, że nawet w kuchni, w której dużo się gotuje i przechowuje spore zapasy żywności, bez trudu zachowamy porządek i zadbamy o atrakcyjny wygląd. Dlatego kierujmy się nie tylko estetyką, ale i własnym komfortem, wybierając powierzchnie, które są mniej wymagające w utrzymaniu czystości – podsumowuje projektantka.

Szuflady pomogą uporządkować kuchnię i utrzymać ład w przechowywanych zapasach. Ukryte za frontem nie gromadzą kurzu, nie zabierają miejsca na blacie, a są zawsze pod ręką. Fot. KAM
Dzięki szufladom o wysokości odpowiadającej przechowywanej zawartości nie musimy tracić czasu na szukanie potrzebnego produktu, ponieważ wszystko jest odpowiednio posegregowane i umieszczone w wyznaczonym miejscu. Taki podział sprzyja utrzymaniu porządku. Fot. KAM
Odciski palców i zabrudzenia są mniej widoczne na powierzchniach odwzorowujących rysunek drewna. Fot. KAM
Jednolite, matowe powierzchnie w ciemnych wybarwieniach prezentują się prestiżowo, pod warunkiem oczywiście, że nie będą ich szpeciły odciski palców. W kuchni jest to trudne, dlatego decydując się na ciemne kolory frontów wybierzmy powierzchnie specjalnie zabezpieczone przed tego typu zabrudzeniami. Fot. KAM