KAM

Stylowo w kuchni: salonowy szyk

Najpierw kuchnia wyszła na salony, a obecnie estetyka salonu coraz śmielej wkracza do przestrzeni kuchni i dyktuje bardziej wyszukany styl aranżacji, dostosowany do wymogów reprezentacyjnej przestrzeni. Meble kuchenne, które wyglądają niczym elegancka zabudowa salonowa, stały się pięknym zwieńczeniem strefy wypoczynkowej.

POBIERZ TEKST I ZDJĘCIA

Kuchnia nie tylko zintegrowała się ze strefą dzienną, ale stała się jej ozdobą. Elegancka forma oraz efektowne dekory zachwycają pięknem i doskonale maskują roboczy charakter pomieszczenia. Meble, w które je wyposażamy, coraz bardziej j przypominają zabudowę salonową. Kuchnia już dawno wymknęła się tradycyjnym ramom, a my oczekujemy od niej znacznie więcej niż tylko podstawowych funkcji. Tutaj się gotuje i przechowuje zapasy spożywcze, ale kuchnię się również podziwia!

Jest funkcjonalnie urządzona, dobrze wyposażona, z wygodnie i optymalnie zagospodarowaną strefą przechowywania i dopracowana w najdrobniejszych detalach. Współczesna kuchnia to coś więcej niż tylko miejsce do gotowania, dlatego zachwyca estetyką, pięknymi detalami i wizualnym porządkiem – potwierdza Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka firmy KAM. – W kuchni zrobiło się bardzo szykownie, a ona sama stała się reprezentacyjnym przedłużeniem salonu, dlatego znajdziemy w niej rozwiązania wzornicze charakterystyczne wcześniej dla tej bardziej oficjalnej strefy domowej. Nowocześnie urządzone kuchnie są nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale bardzo ładne.

Mocny akcent na zabudowę w kuchni to duża zmiana wobec neutralnych aranżacji, które jeszcze do niedawna dominowały we wnętrzach. Obecnie meble wysuwają się na pierwszy plan. Zamiast minimalistycznych szafek kuchennych, które miały wtopić się w tło i pozostać niemal niezauważonymi, bardziej skłaniamy się ku meblom, które przyciągają uwagę atrakcyjną formą, ładnym dekorem i gustownymi ozdobnikami.

Swoją pozycję coraz mocniej ugruntowują ekskluzywnie wyglądające zabudowy kuchenne z frontami w dekorach drewna. Pięknie podkreślają one wyjątkowy charakter mebli, dodając im szyku i klasy. Dobrze komponują się z blatami, których powierzchnię zdobi rysunek granitu lub marmuru. Połączenie tych dwóch motywów wzorniczych: drewna i kamieni szlachetnych jest ponadczasowe i uniwersalne, a przy tym eleganckie i zawsze się obroni. Stylowego i ?salonowego? charakteru meblom w aranżacjach kuchennych dodaje również bardzo popularna czerń, a walory estetyczne podbijają delikatne, ale wyraziste witryny z dużymi frontami ze szkła.

Kiedyś ważne miejsce w kuchni zajmował kredens, dzisiaj jego funkcję praktyczną i estetyczną przejęły witryny, które wprowadzają dodatkowy walor dekoracyjny do zabudowy meblowej. Fronty z dużą, przeszkloną powierzchnią wyglądają reprezentacyjnie, dlatego same w sobie są ozdobą a dodatkowo pozwalają ładnie wyeksponować naczynia i zastawę stołową, co również wzbogaca wizualnie aranżacje – wyjaśnia projektantka.

Warto zwrócić uwagę na modne i efektownie wyglądające połączenie witryn z elementami drewnianymi. Ciekawym pomysłem są na przykład półeczki na wino z drewna ukryte w szafce ze szklanym frontem. Wyglądają atrakcyjnie, a meble prezentują się bardziej prestiżowo.

W kuchni, która ma być dopełnieniem i ozdobą salonu, warto postawić również na złoto. Szlachetna barwa podkreśli elegancki wygląd mebli. Doskonale współgra z usłojeniem drewna, ciemnymi wybarwieniami i szkłem. Wnętrze zyska odpowiedni klimat pod warunkiem jednak, że z dodatków w kolorze złota korzystamy z wyczuciem i umiarkowaniem.

W tak urządzonych kuchniach większego znaczenia nabiera wybór okładziny ściennej nad blatem roboczym. Tradycyjne płytki ceramiczne, które kojarzą się ze strefą roboczą, ustąpiły miejsca wielkoformatowym dekorom inspirowanym niezwykłą urodą kamieni szlachetnych lub drewnem, które zachwyca wyjątkowym rysunkiem usłojenia.

Co definiuje kuchnie w salonowym stylu? Łączą komfort użytkowania i unikatowy wygląd. To efekt starannie wybranych dekorów i harmonijnego połączenia wszystkich elementów, które tworzą spójną i elegancką całość. Fot. KAM
Dopracowane detale i wizualny porządek to wizytówka współczesnej kuchni. Designerski okap, który na pierwszy rzut oka nie ujawnia swojej funkcji czy dekor inspirowany pięknem ekskluzywnych kamieni zamiast tradycyjnych płytek pomagają stworzyć wyjątkowy klimat rodem z eleganckiego salonu. Fot. KAM