PORADY (TIPS) STEICO

Stare mury i włókna drzewne doskonale do siebie pasują

Solidne mury nie zawsze idą w parze z solidną termoizolacją, co właściciele starych domów odczuwają dotkliwie w portfelach i na własnej skórze, zwłaszcza przy ujemnych temperaturach na zewnątrz. Fala renowacji może więc przyczynić się znacząco nie tylko do poprawy klimatu, ale i codziennego komfortu wielu mieszkańców. Dla budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej jest coraz mniej czasu na termomodernizację, a bardzo dobre efekty można osiągnąć docieplając płytami elewacyjnymi z włókien drzewnych.

POBIERZ TEKST I ZDJĘCIA

Nadchodzący rok 2024 i kolejne lata zapowiadają się jako termomodernizacyjne. Unia Europejska konkretyzuje ramy czasowe planowanej na szeroką skalę renowacji budynków mieszkalnych w państwach członkowskich. Jeżeli grudniowe zapowiedzi okażą się wiążące, do 2030 roku trzeba będzie zmodernizować 16% budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej, a do 2033 roku prace termomodernizacyjne powinny objąć 26% takich budynków. Wiele domów w Polsce pilnie więc potrzebuje skutecznych działań zmierzających do poprawy ich efektywności energetycznej. Dodatkową zachętą do podjęcia działań termomodernizacyjnych są ich rezultaty: odczuwalna poprawa komfortu cieplnego we wnętrzach i bardziej ekonomiczne użytkowanie energii, które pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania. Wysokowydajnym materiałem do trwałej i efektywnej termomodernizacji są włókna drzewne. Za ich wyborem przemawiają przede wszystkim bardzo dobre parametry cieplne.

Termoizolacja po nowemu

Pod względem energetycznym stare mury daleko odstają od dzisiejszych norm. Nie trzeba ich jednak rozbierać, aby wykonać na nowo, tym razem z lepszą warstwą termoizolacji, ponieważ są bardziej racjonalne metody osiągnięcia standardu efektywności energetycznej wymaganego przepisami. Tego typu budynki z zasady ociepla się od zewnątrz. Bardzo dobre rezultaty zapewni dodatkowa warstwa z wytrzymałych i stabilnych płyt elewacyjnych pod tynk STEICOprotect L dry. Dzięki dodatkowej warstwie docieplenia z płyt o grubości 14 cm, przenikanie ciepła przez typową ścianę murowaną starego budynku o grubości 36 cm można zmniejszyć o ponad 80%.

Czy docieplenie murów budynku od zewnątrz to rzeczywiście wystarczający sposób, aby zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię grzewczą i ochronić mieszkańców przed chłodem?

Komfort cieplny, jaki odczuwamy w domach, nie jest zależny jedynie od temperatury powietrza, ale bardzo duże znaczenie ma również temperatura powierzchni ścian. W budynkach ze złą termoizolacją, ściany są zimne, dlatego nawet w intensywnie ogrzewanych pomieszczeniach mieszkańcom może dokuczać chłód. Sposobem, aby trwale poradzić sobie z tym problemem jest docieplenie ścian ? tłumaczy mgr inż. Marcin Paczyński z firmy STEICO, producenta naturalnych materiałów termoizolacyjnych z włókien drzewnych.

Przy wartości nominalnej ?D 0,037, płyty STEICOprotect L dry mają najlepsze parametry izolacyjne, jakie można osiągnąć przy termoizolacji elewacji z zastosowaniem materiałów naturalnego pochodzenia. Niższa wartość współczynnika lambda pozwala na zastosowanie cieńszych warstw izolacji, co w praktyce oznacza większą oszczędność energii.

Działanie nowej warstwy termoizolacji będzie odczuwane w budynku również latem. Dzięki bardzo dużej masie własnej oraz zdolności do magazynowania ciepła, płyty ochronią idealnie przed upałami w lecie. Ponieważ są hydrofobizowane, mają również zwiększoną odporność na wilgoć.

Duża różnorodność formatów i grubości płyt – od 40 aż do 240 mm, pozwala bez problemu zaprojektować wymaganą grubość warstwy termoizolacji, jaką wskazał audyt energetyczny. Płyty są bardzo wytrzymałe i nie wymagają zastosowania dodatkowej membrany. Można je mocować bezpośrednio do ściany murowanej za pomocą odpowiedniego kleju i kołków do izolacji.

Aby zwiększyć efektywność termoizolacji i zapobiec mostkom termicznym, które są źródłem ucieczki ciepła z pomieszczeń, warstwę termoizolacji z płyt STEICOprotect L dry można zamontować na wcześniej wykonanej konstrukcji z belek dwuteowych STEICOjoist. Płyty po zamontowaniu mogą być tynkowane. Podczas prac modernizacyjnych wnętrze budynku pozostaje w stanie praktycznie nienaruszonym, nie ma również strat powierzchni mieszkalnej.

Fizycznie dopasowane

W przypadku starych murów wybór naturalnego termoizolatora ma istotne znaczenie. STEICOprotect L dry są otwarte dyfuzyjnie, czyli paroprzepuszczalne i regulujące wilgotność. W przeciwieństwie do konwencjonalnych syntetycznych izolacji elewacyjnych nie zatrzymują wilgoci, która obok braku skutecznej ochrony przed utratą ciepła, jest dużym problem. Płytysą idealnie dopasowane do fizycznych właściwości muru. Ściana wciąż może ?oddychać?, a dzięki temu konstrukcja budynku pozostaje sucha. To bardzo skuteczne zabezpieczenie przed rozwojem pleśni, ale również ochrona fasady przed glonami i grzybami. STEICOprotect L dry w ciągu dnia pochłaniają ciepło, a dzięki wysokiej zdolności do jego magazynowania, w godzinach wieczornych elewacja wychładza się bardzo powoli. Powierzchnia płyt elewacyjnych pozostaje cieplejsza, dzięki czemu tylko niewielka ilość wilgoci skrapla się na ich powierzchni. Pozbawia to glony i grzyby źródła do rozwoju.