KAM

Wszystko pod ręką – powrót relingu!

Po kilku latach, gdy moda na minimalizm “wyczyściła” kuchnię z uchwytów, kolorów i wszystkiego, co dotąd stało na blacie czy wisiało na ścianie, zadajemy sobie pytanie, czy idea ta nie przeczy zasadom ergonomii? Do kuchni powracają relingi, bo są praktyczne, funkcjonalne i podkreślają jej indywidualny charakter. 

 

Użytkownicy kuchni, którzy lubią i chcą w niej gotować, a nie tylko na nią patrzeć, nie wyobrażają sobie, by w zasięgu ręki nie mieć swojego ?warsztatu z narzędziami?, na przykład zawieszonymi na wygodnym relingu na ścianie. Reling to wcale nie rozwiązanie z lamusa, choć wielu designerów chciałoby się go pozbyć z kuchni. Tymczasem osoby, które przyzwyczaiły się, że mają zawsze pod ręką chochlę, tłuczek czy blender, odruchowo sięgają w stronę ścianki nad blatem kuchennym. Dlatego w ostatnim czasie do wielu kolekcji kuchennych wróciły relingi dopasowane stylistycznie do projektu kuchni.

Ascetyczne, pozbawione wszelkich dodatków, ograniczone wyłącznie do prostych brył mebli i sprzętu AGD kuchnie nie wszystkim się jednak podobają – przyznaje Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM z Milejewa. – Wielu użytkowników przedkłada komfort codziennej pracy w kuchni nad panujące trendy. Chcą również podkreślić indywidualny charakter swojej kuchni, a jednym z doskonałych sposobów na to są właśnie relingi. Możemy na nich powiesić nie tylko podręczne przybory kuchenne, ale również ozdobne filiżanki z charakterystycznym wzorem czy dominującym w całym wnętrzu motywem kolorystycznym, albo niepowtarzalne, wykonane ręcznie ozdoby.

Filiżanki, chochle czy łopatki, po które sięgamy wielokrotnie każdego dnia, można przechowywać w szafkach czy szufladach, ale znacznie wygodniej będzie zawiesić je na estetycznych haczykach zamocowanych na relingach. To również relingi mogą przejąć rolę miejsca na papierowy ręcznik – absolutnie niezbędny w każdej kuchni czy pojemniczki z przyprawami, jeżeli nie chcemy trzymać ich na blacie, tracąc w ten sposób cenną przestrzeń roboczą.

Relingi nie są zarezerwowane wyłącznie dla zabudowy utrzymanej w stylu klasycznym czy retro. One również zyskały nową, bardziej nowoczesną formę. Nowe relingi EASY marki EURECA, które do swojej oferty wprowadziła firma KAM, doskonale zaprezentują się na tle prostych, minimalistycznych mebli.

W naszej ofercie wzorniczej mamy już kilka rodzajów relingów, starannie dobieranych do oferowanych systemów mebli, teraz dodatkowo proponujemy nowy, włoski system EASY – wyjaśnia Sylwia Kowalska-Mikutel. – Są to niezwykle subtelne i eleganckie relingi, które na pewno nie przytłoczą naszej kuchni nadmiarem zawieszonych ?gadżetów?. Dodatkowo spełnią swoją podstawową funkcję: zyskamy wygodne miejsce na podręczne akcesoria.

W ofercie firmy KAM relingi są dostępne w rozmiarach 600 i 900 mm wraz z całym zestawem do montażu. Fot. KAM
W ofercie firmy KAM relingi są dostępne w rozmiarach 600 i 900 mm wraz z całym zestawem do montażu. Fot. KAM

System EASY wyposażono w różnego rodzaju zawieszki i haczyki, na których bez problemu powiesimy podstawowe akcesoria kuchenne czy wyeksponujemy ozdobną porcelanę. Oferowane są również specjalne zawieszki na rolkę ręcznika papierowego. Ciekawym rozwiązaniem są niewielkie półeczki mocowane do relingu, na których zmieścimy np. pojemniki na przyprawy, albo … odłożymy pierścionki, które przeszkadzają w zmywaniu. Możemy też postawić na niej telefon komórkowy, w którym wyświetlimy znaleziony w Internecie przepis kulinarny. Jeśli jednak wolimy tradycyjne karteczki z zapisanymi recepturami – te też możemy mieć na oku – wystarczy zatknąć je za listwę relingową, a na pewno przez przypadek ich nie potłuścimy.