STEICO

Trzy kobiety na podium konkursu STEICO

Katarzyna Maćkowiak, Anna Musioła i Aneta Skoratko zostały laureatkami trzeciej edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową organizowanego przez STEICO CEE Sp. z o.o.  Firma realizuje również projekt zatytułowany “Akademia STEICO”, poprzez który propaguje nowoczesne technologie budownictwa opartego na drewnianych konstrukcjach szkieletowych.

 

POBIERZ TEKST I ZDJĘCIA

Konkurs jest skierowany przede wszystkim do studentów oraz osób, które właśnie ukończyły studia. Tegoroczna edycja okazała się rekordową pod względem ilości prac, które zostały zgłoszone.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ okazuje się, że zainteresowanie konkursem z roku na rok rośnie. Prace, które otrzymaliśmy w tym roku są dużo lepsze merytorycznie, niż w poprzednich edycjach, dotykają głębiej problematyki związanej z systemem budowlanym STEICO. Kapituła miała bardzo trudne zadanie, ostatecznie przyznaliśmy dwie pierwsze nagrody i jedną trzecią – mówi Waldemar Motyka, wiceprezes zarządu STEICO CEE Sp. z o.o. w Czarnkowie.

System budowlany STEICO jest bardzo dobrze znany w Europie, od kilku lat zyskuje również zwolenników w Polsce. Ekologiczne produkty budowlane pozwalają na projektowanie oraz budowę domów w standardzie energooszczędnym, w tym również w standardzie pasywnym. Rozwiązania STEICO zapewniają doskonałą ochronę przed utratą ciepła w zimie oraz dodatkowo chronią budynek przed przegrzewaniem się nawet w najbardziej upalne dni. Warunkiem koniecznym uczestnictwa w konkursie jest wykorzystanie w pracy dyplomowej technologii energooszczędnego budownictwa opartego na zastosowaniu naturalnych, ekologicznych materiałów.

O konkursie dowiedziałam się od mojego promotora, który często bywa w firmie STEICO ze względu na projekt akademii. W momencie wyboru tematu pracy inżynierskiej zasugerował mi pójście w takim kierunku, by zakwalifikować się do konkursu. Podczas praktyk zawodowych widziałam na żywo jak powstaje dom oparty o drewnianą konstrukcję szkieletową, i to rzeczywiście mnie zainspirowało – mówi Katarzyna Maćkowiak, laureatka pierwszej nagrody.

W tym roku wybrano dwie zwycięskie prace konkursowe, a ich autorki: (od lewej) Anna Musioła i Katarzyna Maćkowiak otrzymały nagrody w wysokości 3000 zł.
W tym roku wybrano dwie zwycięskie prace konkursowe, a ich autorki: (od lewej) Anna Musioła i Katarzyna Maćkowiak otrzymały nagrody w wysokości 3000 zł.

Pani Kasia w tym roku ukończyła studia inżynierskie na Politechnice Śląskiej, obecnie jest studentką pierwszego semestru studiów magisterskich. Tematem jej projektu inżynierskiego jest budynek mieszkalny w konstrukcji szkieletu drewnianego, na bazie materiałów firmy STEICO. Cała konstrukcja opiera się na elementach z drewna LVL, wypełnieniu STEICOflex oraz izolacji cieplnej ścian zewnętrznych STEICOprotect.

Moim zdaniem to bardzo rozwojowa technologia, co pokazują również statystyki. Jeszcze kilka lat temu były to marginalne rozwiązania, dziś stają się coraz bardziej popularne. Mam nadzieję, że coraz więcej domów w Polsce będzie w ten sposób budowanych. Chciałabym w przyszłości takie domy projektować; mieszkam na Śląsku i dobrze byłoby przekonać jak najwięcej ludzi, że nie wszystko musi mieć charakter sztywnego, żelbetowego bunkra. Myślę, że szkieletowe domy znajdą swoje miejsce na rynku nieruchomości – mówi Katarzyna Maćkowiak.

Szeroka oferta produktów STEICO pozwala na budowę domu na wiele sposobów. Budynek może powstawać bezpośrednio na placu budowy, ale może również być prefabrykowany w halach produkcyjnych, w postaci gotowych paneli ściennych, stropowych i dachowych, czy w formie całych modułów. W przypadku prefabrykacji na plac budowy dostarczane są gotowe moduły budynku, dzięki czemu montaż całego domu jest o wiele krótszy, niż w przypadku metody tradycyjnej.

– Coraz większa proekologiczna świadomość społeczeństw w wielu krajach powoduje, że ludzie są coraz bardziej zainteresowani stosowaniem naturalnych, ekologicznych materiałów, a drewno jest przecież od wieków materiałem idealnym. Zalet takiej technologii jest wiele, począwszy od oszczędzania energii, na stworzeniu naturalnego mikroklimatu kończąc. Poza tym łatwo się buduje, domy są otwarte dyfuzyjnie, czyli można powiedzieć oddychają. To bardzo inteligentny, nowoczesny, a przede wszystkim proekologiczny system – mówi Waldemar Motyka.

 

Technologia nieustannie się rozwija, jednak żeby rzeczywiście stała się bardzo popularna, trzeba ją wciąż propagować. Firma STEICO czyni to na kilka sposobów. Jednym z nich jest oczywiście konkurs, a oprócz niego m.in. projekt “Akademia STEICO” i współpraca ze szkołami. Akademia to projekt skierowany zarówno do biur projektowych, firm wykonawczych, handlowców, jak również osób prywatnych i instytucji naukowych. Dwudniowe seminaria połączone ze zwiedzaniem zakładu produkcyjnego w Czarnkowie (największego tego typu zakładu na świecie), organizowane są regularnie, nawet dwukrotnie w miesiącu.

Oczywiście nie zamykamy drzwi przed nikim. Jeśli ktoś chce zbudować sobie dom, i zastanawia się w jakiej technologii to zrobić, zapraszamy. Można przyjść i posłuchać czym charakteryzują się materiały budowlane STEICO, co to jest dom drewniany w naszym pojęciu, jakie są zalety np. izolowania materiałami z włókna drzewnego itd. Projekt kierujemy również do specjalistów odpowiadających za konkretne zadania, np. dachy, tynki itp. – mówi Waldemar Motyka.

- Coraz większa proekologiczna świadomość społeczeństw w wielu krajach powoduje, że ludzie są coraz bardziej zainteresowani stosowaniem naturalnych, ekologicznych materiałów, a drewno jest przecież od wieków materiałem idealnym - mówi Waldemar Motyka, wiceprezes zarządu STEICO CEE Sp. z o.o.
– Coraz większa proekologiczna świadomość społeczeństw w wielu krajach powoduje, że ludzie są coraz bardziej zainteresowani stosowaniem naturalnych, ekologicznych materiałów, a drewno jest przecież od wieków materiałem idealnym – mówi Waldemar Motyka, wiceprezes zarządu STEICO CEE Sp. z o.o.

Szeroko pojęta edukacja to również zaangażowanie STEICO w szkolnictwo zawodowe. Znakomicie układa się współpraca z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie. To w tej szkole, dzięki STEICO, powstała klasa patronacka, której uczniowie zdobywają kwalifikacje w zawodzie mechanika operatora maszyn do produkcji drzewnej. Dzięki STEICO mają możliwość zdobycia zawodu i kwalifikacji uznawanych zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, a w wielu przypadkach absolwenci szkoły są zatrudniani w firmie STEICO.

– Pamiętamy o tym, że ktoś to w przyszłości będzie musiał robić dalej. W związku z tym stawiamy na szkolnictwo. Akademia, współpraca ze szkołami ponadgimnazjalnymi, konkurs dla studentów czy absolwentów wyższych uczelni, te projekty służą  przyszłości. Staramy się w ten sposób dbać o to, byśmy zawsze dysponowali doskonałą, wykwalifikowaną kadrą. W obecnej sytuacji kadrowej na rynku pracy nasz konkurs, akademia i współpraca ze szkołami, to doskonałe narzędzia służące pozyskaniu znakomitych specjalistów. Co prawda na dziś żaden z laureatów konkursu nie pracuje bezpośrednio w STEICO, ale pracują w firmach partnerskich, które z kolei współpracują z nami – mówi Waldemar Motyka.

Akademia to projekt skierowany do biur projektowych, firm wykonawczych, handlowców, osób prywatnych i instytucji naukowych. Dwudniowe seminaria połączone są ze zwiedzaniem zakładu produkcyjnego w Czarnkowie. Można dowiedzieć się czym charakteryzują się materiały budowlane STEICO i jak je zastosować do budowy ekologicznego budynku.
Akademia to projekt skierowany do biur projektowych, firm wykonawczych, handlowców, osób prywatnych i instytucji naukowych. Dwudniowe seminaria połączone są ze zwiedzaniem zakładu produkcyjnego w Czarnkowie. Można dowiedzieć się czym charakteryzują się materiały budowlane STEICO i jak je zastosować do budowy ekologicznego budynku.

Kolejna edycja konkursu na najlepszą pracę dyplomową już za rok. Żeby wziąć w nim udział, należy napisać pracę dyplomową (inżynierską, licencjacką, magisterską) na temat budownictwa w technologii STEICO i wysłać wraz z formularzem dostępnym na stronie firmy (www.steico.com) na adres dyplom@steico.pl. Regulamin konkursu przewiduje nagrody pieniężne dla laureatów, zwycięzca otrzyma 3000 złotych.