TEKNIKA

Produkcja łóżek dziecięcych. Pod specjalnym nadzorem

Produkcja elementów krzeseł, stołów czy łóżek z drewna litego wymaga wykorzystania maszyn o wąskiej specjalizacji, które zapewniają obróbkę o wysokiej dokładności i powtarzalności. Wymagania wobec takich urządzeń wzrastają, gdy produkowane elementy wchodzą w skład mebli dziecięcych. Zgodnie z normami do produkcji takich mebli można wykorzystywać jedynie półprodukty w pierwszej klasie jakości.

Jednym z najważniejszych warunków dopuszczenia łóżeczka dziecięcego do sprzedaży jest to, by wszystkie jego krawędzie były zaokrąglone a powierzchnia elementów gładka. Są to kryteria ściśle związane z doświadczeniami i niestety wypadkami, które miały miejsce przed wprowadzeniem rygorystycznych norm dotyczących mebli dziecięcych. W latach 70. doszło do sytuacji, w której dziecko udusiło się łańcuszkiem od smoczka, a przyczyną wypadku był źle skonstruowany mebel.

Od momentu wprowadzenia norm dla mebli dziecięcych każde łóżeczko przechodzi tzw. test łańcuszkowy. Symuluje on prawdopodobieństwo uduszenia się dziecka na zaczepionym o łóżeczko łańcuszku lub tasiemce. Jeżeli łóżeczko nie posiada elementów wystających lub szorstkich powierzchni to testowa tasiemka, obciążona kulą o założonej masie i rozmiarze, nie ma prawa zawiesić się i stać się przyczyną tragedii.

Aby uniknąć występowania ostrych krawędzi i powierzchni w łóżeczkach i innych meblach dziecięcych należy na etapie produkcji starannie przeprowadzać proces szlifowania, który jest szczególnie skomplikowany jeżeli mamy do czynienia z drewnianymi elementami profilowanymi i giętymi.

? Szlifowanie elementów meblowych z drewna litego, a szczególnie elementów łóżeczek dziecięcych  należy przeprowadzać przy pomocy profesjonalnych szlifierek ? mówi Tadeusz Jóźwik z firmy Teknika, dytrybutora maszyn Camam w Polce.  ? Maszyny tego typu gwarantują dokładność obróbki, a także niezwykle ważną powtarzalność. Daje to pewność producentom mebli dziecięcych, że każdy element łóżeczka będzie absolutnie bezpieczny ? dodaje.

W ofercie firmy Teknika pojawiły się w ostatnim czasie maszyny ?uszyte na miarę? opisanych powyżej zastosowań. Mowa o szlifierkach włoskiej marki Camam. Ten producent z włoskiego miasta Manzano specjalizuje się w produkcji maszyn do obróbki drewnianych elementów mebli.

– Firma Camam wprowadziła w ubiegłym roku na rynek trzy modele szlifierek. Maszyny o symbolach LIN/2L/4T-LEC, LIN/4L7-LEC i LIN/4L8-LEC charakteryzują się wąską specjalizacją w szlifowaniu i są dedykowane obróbce specyficznych elementów meblowych ? mówi Tadeusz Jóźwik.

Ofertę najnowszych maszyn Camam otwiera dwustronna linia szlifierska LIN/2L/4T-LEC. Wyposażono ją w cztery zespoły szlifująco-polerujące i w szlifierkę orbitalną. Linia przeznaczona jest do produkcji łóżek dziecięcych i krzeseł składanych.

Producenci elementów prostych łóżek dziecięcych powinni wziąć pod uwagę inwestycję w maszynę LIN/4L/7. W skład tej czterostronnej linii szlifierskiej wchodzi siedem zespołów szlifująco-polerujących.

Najbardziej zaawansowaną linią szlifierską w grupie najnowszych urządzeń Camam jest czterostronna linia szlifierska z ośmioma zespołami szlifierskimi pasowymi i rolkowymi, ze szlifierką orbitalną. Linia LIN/4L8-LEC dedykowana jest obróbce elementów kształtowych, takich jak nogi krzeseł dziecięcych i podobnych.

 

Galeria zdjęć:

lin 2l 4t lec
Linia szlifierska marki Camam. Fot. Teknika

montaz lozeczka

Pobierz plik komunikatu: Camam meble dzieciece-informacja prasowa