TEKNIKA

Nowości firmy TEKNIKA na targach Drema

Wielozadaniowe, ale kompaktowe ? to wspólne przymiotniki trzech nowości, jakich nie można przegapić podczas tegorocznych targów Drema. Na stoisku firmy TEKNIKA zaprezentowane zostaną nowoczesne rozwiązania dedykowane firmom, które potrzebują precyzyjnych, wydajnych i elastycznych narzędzi pracy.

 

Nowoczesne zakłady produkcyjne poszukują urządzeń wydajnych i elastycznych, które bez konieczności czasochłonnego przezbrajania pozwolą im na realizację wielu procesów obróbczych. Takie właśnie maszyny zaprezentuje na swoim stoisku podczas październikowych targów Drema w Poznaniu firma TEKNIKA, dystrybutor maszyn czołowych włoskich producentów dla przemysłu drzewnego i meblarskiego.

 

Lepsze wykorzystanie surowca z wielopiłą E350

Wielopiła E350, która będzie jedną z nowości zaprezentowanych na Dremie, to zapowiedź nowej serii E firmy CML. Niewielka, kompaktowa maszyna o kształcie zbliżonym do sześcianu, z silnikiem 22 kW i ułatwiającym cięcie wskaźnikiem laserowym, jest ciekawym rozwiązaniem do optymalizacji produkcji tartacznej i stolarskiej. Dzięki prostym i wydajnym technologiom, pozwala na jeszcze lepsze wykorzystanie cennego surowca, nawet tego z wadami typu sęki czy przebarwienia.

W zależności od potrzeby, na wielopile można zamontować piły tarczowe o średnicy od 250 do 350 mm, które pozwalają na cięcie elementów o grubości od 45 do nawet 80 mm. Opcjonalne, ruchome piły mogą być montowane na tulei i wówczas maksymalna grubość cięcia wzrasta do 95 mm (przy tarczy tnącej o średnicy 300 mm). Za precyzję cięcia wielopiły CML odpowiadają cztery niezależne rolki dociskowe (0,75 kW/ 1HP) prowadzące pewnie i płynnie materiał, nawet gdy jest to drewno z dużą krzywizną.

Po wprowadzeniu danych do komputera (pamięć do 40 programów) laser wskazuje miejsce cięcia. Cięcie może się odbywać również manualnie, a miejsce pozycjonowania ruchomej piły operator wskazuje poprzez naciśnięcie pedału, przekazując impuls do jej działania.

 

Kompaktowa, uniwersalna wiertarka pionowa Brema EKO 2.1 o niewielkich rozmiarach zajmuje 50 proc. mniej powierzchni. Fot. TEKNIKA
Kompaktowa, uniwersalna wiertarka pionowa Brema EKO 2.1 o niewielkich rozmiarach zajmuje 50 proc. mniej powierzchni. Fot. TEKNIKA

Jedna Brema EKO 2.1 zastąpi kilka maszyn

Duża wydajność przy niewielkich rozmiarach wyróżnia także kolejną z nowości, jakie TEKNIKA pokaże w Poznaniu. Wiertarka pionowa Brema EKO 2.1 firmy Biesse, dzięki wyposażeniu w ośmiomiejscowy magazynek narzędziowy, umożliwia wykonanie w jednym przejściu frezowania, wiercenia, nutowania, klejenia i montażu kołków bez konieczności przezbrajania maszyny. W wielu zakładach stolarskich wszystkie te operacje wykonywane są na osobnych stanowiskach obróbczych. Wymagają zatem kilku maszyn, zajmujących wiele miejsca w zakładzie i obsługi przez kilku pracowników. Wprowadzając w ich miejsce jedną uniwersalną wiertarkę Brema EKO 2.1 możemy oszczędzić miejsce w hali, ale również zapobiec niepożądanym uszkodzeniom przy przeładunku formatek na kolejne maszyny do obróbki.

Konstrukcja wiertarki pozwala na obróbkę formatek w pozycji pionowej. Dzięki temu zajmuje ona o 50 proc. mniej powierzchni w porównaniu z innymi urządzeniami o podobnych funkcjach, ale jest również idealnym rozwiązaniem w przypadku obróbki formatek, które charakteryzują się bardzo delikatnym wykończeniem powierzchni np. lakierowanych czy uszlachetnionych cennym fornirem.

Formatki są utrzymywane w odpowiedniej pozycji przez dwa zaciski wyposażone dodatkowo w system detekcji grubości panela. To dzięki niemu maszyna wykonuje korektę błędów w czasie rzeczywistym, a co za tym idzie bezbłędne wykonanie operacji w osi Z. Dokładność obróbki i korektę w osi Y zapewnia natomiast górny sensor odczytujący wysokość formatki, składający się z dwóch fotokomórek. Skaner laserowy wykrywa koniec wprowadzanego do maszyny elementu i kompensuje błędy wymiarowe w odniesieniu do obróbki w osi X.

 

Praca na pięciu stołach w FTT R8

Kolejną interesującą nowością na polskim rynku, której możliwości obróbcze będzie można sprawdzić w pawilonie nr 5, gdzie swoje stoisko mieć będzie TEKNIKA, jest centrum przelotowe FTT R8. Zaprojektowane do obróbki płyt o grubości od 12 do 60 mm, zarówno wiórowych, MDF jak i sklejek, a także np. grubszych blatów kuchennych doskonale sprawdzi się w zakładach wytwarzających meble na wymiar. Dzięki bogatemu wyposażeniu ? 4 elektrowrzeciona z 18 niezależnymi jednostkami pracującymi w osi X i 14 pracującymi w osi Y ? maszyna wykonuje szeroki wachlarz obróbczy.

Centrum wiertarskie FTT R8 ma aż pięć ruchomych stołów roboczych, które są pozycjonowane w ciągu zaledwie kilku sekund. Niezwykłą szybkość działania wszystkich ruchomych elementów maszyny udało się osiągnąć dzięki silnikom bezszczotkowym montowanych w napędach działających w osiach X, Y i Z. Dzięki wyeliminowaniu z konstrukcji szczotek, które są najczęstszą przyczyną awarii oraz najszybciej zużywającym się elementem mechanicznym silnika, silniki w FTT R8 są dużo trwalsze i niezawodne, dodatkowo pracują znacznie ciszej.

Kolejną zaletą tej maszyny jest niezwykła precyzja podczas nawiercania otworów. Automatyczny, cyfrowy odczyt rzeczywistej szerokości i długości obrabianej płyty jest wysyłany do głowicy wiertarskiej, co stanowi gwarancję, że nawiercenia zostaną wykonane dokładnie w pożądanych miejscach. Pozwoliło to wyeliminować spotykaną często w maszynach innych producentów “tolerancję wymiarową”. FTT R8 z tą samą precyzją obrabia nie tylko płyty płaskie, lecz także np. fronty gięte.

fttr8_net

W celu zapewnienia jeszcze większej precyzji w miejscach wymagających perfekcyjnej dokładności, jak nawiercenia pod kołki, do których następnie aplikowany jest klej, centrum można doposażyć w podwójny moduł z pięcioma głowicami każdy, które dokładnie aplikują klej w miejsce wcześniejszych nawierceń, bez zabrudzenia pozostałych fragmentów płyty.

Nawet w przypadku doposażenia centrum w dodatkowe narzędzia, których szeroki wybór przewidział producent, nie zwiększają się wymiary całej maszyny. Nadal pozostaje ona kompaktowa w stosunku do możliwości.