HETTICH

Uwielbiamy przesuwać!

Architekci wytaczają działa coraz większego kalibru: projektują coraz większe i cięższe fronty, oczywiście bez uchwytów, do tego wszystko ma działać bezgłośnie i nie zabierać zbyt wiele przestrzeni, bo przecież szafa musi być pojemna. Odpowiedź firmy Hettich była szybka: możecie tworzyć fronty o szerokości nawet dwóch metrów, mogą ważyć 80 kilogramów, a na naszych okuciach będą się przesuwać lekko, nawet przy delikatnym pociągnięciu za ich krawędź.

 

POBIERZ TEKST I ZDJĘCIA

Wszystko zaczęło się od oczekiwań posiadaczy mieszkań, którzy chcą, aby otaczająca ich przestrzeń była komfortowa i urządzona w przemyślany sposób: mieszkania mają być multifuncyjne, a dostępna powierzchnia wykorzystana w sposób efektywny. Zabudowa meblowa musi być pojemna, nie może jednak przytłaczać ani zaburzać designu wnętrza. W oczekiwania te idealnie wpisują się szafy z drzwiami przesuwnymi, ale wiele dostępnych na rynku systemów okuć nie radziło sobie z ciężarem frontów, a dźwięk przesuwanych drzwi stawał się dla użytkowników irytujący. Architekci – mimo sprzeciwu stolarzy, że “tak się nie da” – nie rezygnowali ze swoich marzeń o dużych, eleganckich powierzchniach zakrywających korpusy szaf, których fronty przesuwa się delikatnie jak obrazy na smartfonie.

Problem rozwiązały nowatorskie okucia Hettich, które są dostępne także na polskim rynku.

W odpowiedzi na wyzwanie dużych i ciężkich frontów Hettich wprowadził system TopLine XL, który pozwala na wyjątkowo lekkie i równomierne przesuwanie drzwi o ciężarze nawet do 80 kg. Kolejnym krokiem był system InLine XL, dzięki któremu można tworzyć imponująco duże powierzchnie nawet o szerokości 4 m. Po zamknięciu drzwi przesuwne tworzą równą płaszczyznę, ustawiając się idealnie w jednej linii. To duża swoboda dla projektantów, ponieważ pozwala na zachowanie ciągłości rysunku na poszczególnych skrzydłach. Efekt ten można jeszcze bardziej spotęgować, rezygnując z uchwytów. W przypadku systemu InLine XL nie stanowi to najmniejszej przeszkody w komfortowym użytkowaniu szafy. Wystarczy delikatnie pociągnąć za krawędź nawet dużych i szerokich drzwi, aby praktycznie same się otworzyły. Po otwarciu drzwi idealnie się pokrywają, co zapewnia wygodny dostęp do szuflad czy wysuwanych koszy cargo.

 

System TopLine XL pozwala na wyjątkowo lekkie i równomierne przesuwanie drzwi o ciężarze nawet do 80 kg. Po otwarciu drzwi idealnie się pokrywają, co zapewnia wygodny dostęp do szuflad.  Fot. Hettich
System TopLine XL pozwala na wyjątkowo lekkie i równomierne przesuwanie drzwi o ciężarze nawet do 80 kg. Po otwarciu drzwi idealnie się pokrywają, co zapewnia wygodny dostęp do szuflad. Fot. Hettich

 

Systemy do drzwi przesuwnych firmy Hettich wyposażone są w bardzo praktyczną technikę. Podczas zamykania nie usłyszymy uciążliwego hałasu trzaskających drzwi szafy. Zintegrowana amortyzacja Silent System delikatnie i bezgłośnie wyhamowuje drzwi nie tylko przy zamykaniu, ale również podczas otwierania czy w kierunku kolizji, kiedy np. dwoje drzwi w trakcie przesuwania mogłyby uderzyć o siebie.

Drzwi przesuwne są wygodne w użytkowaniu – potwierdza Joanna Nowak z firmy Hettich. – Po otwarciu drzwi nie stanowią przeszkody w niedużych pomieszczeniach, nie zabierając dodatkowej przestrzeni i nie utrudniają dostępu do zawartości szafy. Lekki ruch ręką wystarczy, aby delikatnie je otworzyć lub zamknąć, dlatego doświadczenie komfortu przesuwania architekci chcą przenosić również do innych mebli, np. szafek kuchennych czy szaf biurowych.

Drzwi przesuwne to optymalny sposób na wykorzystanie każdego cennego centymetra w pomieszczeniach, a dodatkowo – sposób na jeszcze większą indywidualizację mebli i wnętrz. Powszechna urbanizacja powoduje, że przestrzeń w miastach jest coraz droższa, dlatego tak istotne jest jej efektywne i sensowne zagospodarowanie. To problem dobrze znany pracownikom biurowym, którzy z powodu ograniczeń miejsca, regał z półkami, na których poustawiane są segregatory z dokumentami, mają często tuż za swoim fotelem. To mało eleganckie rozwiązanie, niestety nie zawsze powierzchnia biurowa umożliwia postawienie szafki z rozwieranymi frontami. Idealnie w tej sytuacji sprawdzą się fronty przesuwne, które spełniają wymagania nowoczesnego biura. System SysLine S pozwala na montaż frontów o ciężarze do 15 kg wykonanych z płyty lub z ramą aluminiową. Drzwi przesuwają się niezwykle lekko i cicho, wpływając na zmniejszenie poziomu hałasu w biurze. Brak profili w wieńcu dolnym pozwala na zachowanie czystych, prostych linii i gwarantuje łatwy dostęp do wnętrza szafki.

 

Kiedy ograniczenia powierzchni biurowej nie pozwalają na postawienie szafki z rozwieranymi frontami idealnie sprawdzi się system SysLine S, który umożliwia montaż frontów przesuwnych o ciężarze do 15 kg. Fot. Hettich
Kiedy ograniczenia powierzchni biurowej nie pozwalają na postawienie szafki z rozwieranymi frontami idealnie sprawdzi się system SysLine S, który umożliwia montaż frontów przesuwnych o ciężarze do 15 kg. Fot. Hettich

Przesuwne fronty są również optymalnym rozwiązaniem w przypadku szafek wiszących w meblach kuchennych czy łazienkach. Nie stanowią zagrożenia, że uderzymy głową o krawędź otwartych drzwiczek i są dużo łatwiejsze w użytkowaniu, zwłaszcza dla osób niewysokich – zamiast chwytać za uchwyt i unosić front do góry, wystarczy go delikatnie przesunąć.

Na naszych oczach dzieje się rewolucja technologiczna w meblarstwie – zapewnia Joanna Nowak z firmy Hettich. – W nowoczesnych okuciach do mebli połączyliśmy inteligentną technikę i praktyczne rozwiązania, i nadaliśmy im minimalistyczną formę. Całkowicie ukryte, niewidoczne systemy, które w najmniejszym nawet stopniu nie ingerują w design mebla i nie ograniczają dostępnej przestrzeni do przechowywania, wykonują niezwykłą pracę, sprawiając, że duże, ciężkie fronty poruszają się zadziwiająco lekko i bezgłośnie. Użytkowanie mebli nigdy wcześniej nie było tak komfortowe.