Otwarto kolejny zakład produkcji LVL w Czarnej Wodzie
Wicepremier Bawarii Ilse Aigner odwiedziła Pomorze. “Bardzo bliskie są mi kategorie bioekonomii i drewno LVL doskonale wpisuje się w te standardy” – mówiła podczas otwarcia nowej hali firmy STEICO w Czarnej Wodzie. W uroczystości wzięli udział także ministrowie z resortów rozwoju i budownictwa. STEICO poprzez kolejną inwestycję w na Pomorzu zacieśnia swój wieloletni związek z regionem i jego mieszkańcami, dla których jest jednym z głównych pracodawców.
Bawarska firma STEICO, której główna siedziba mieści się w Monachium, już od w 1998 roku związała się z Polską poprzez zakłady produkcji płyt drewnopochodnych w Czarnkowie (Wielkopolska) oraz Czarnej Wodzie (Pomorze). W ostatnich latach pozycja produkcyjna i eksportowa firmy znacznie wzrosła, głównie dzięki rozwojowi trendu ekologicznego budownictwa na świecie. W 2016 roku obroty ze sprzedaży spółki wzrosły do 208 mln euro. Wraz ze wzrostem popytu zwiększają się moce produkcyjne, zatrudnienie oraz rozwija gama produktów STEICO, m.in. o innowacyjne na skalę Europy belki i płyty konstrukcyjne LVL.
– To jest początek nowej ery w budownictwie – uważa Steffen Zimny, prezes zarządu STEICO sp. z o.o. – Mamy fantastyczne pomysły, jak to drewno, przypominające wytrzymałością bardziej stal niż deskę, wykorzystać.
– Jako państwo i rząd preferujemy właśnie takie inwestycje: innowacyjne, nowoczesne, zmieniające oblicze gospodarki dzięki nowatorskim materiałom – mówił Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.
Z kolei Kazimierz Smoliński zaznaczył, że Ministerstwo Infrastruktury i Środowiska w ramach realizowanego projektu Mieszkanie Plus czeka właśnie na takie propozycje nowych technologii budowy domów – nowatorskich i przyszłościowych.
Drewno LVL może z powodzeniem konkurować ze stalą czy betonem. Belka LVL o wadze 4 ton zastępuje 5 ton stali i kumuluje aż 10 ton CO2, podczas gdy wytwarzając stal emituje się aż 1,8 tony CO2 do atmosfery. Takie liczby przemawiają do wiceminister Bawarii.
– Powinniśmy iść ścieżką bioekonomii, doceniać walory naturalnych surowców, ale też stawiać na wysoką jakość wyrobów, działać odpowiedzialnie, np. poprzez wspieranie kształcenia branżowego, tak jak to robi w Polsce STEICO – mówiła Ilse Aigner, komentując także imponujący pokaz uczniów szkoły ponadgmnazjalnej w Czarnej Wodzie, którzy w ciągu 15 minut zmontowali szkielet budynku o powierzchni 35 m2.
– Jesteśmy pośrednikiem między lasem i ludźmi – mówił Udo Schramek, przewodniczący rady nadzorczej STEICO SE, dziękując za partnerskie przyjęcie ze strony władz polski, władz samorządowych Pomorza, jak również Lasów Państwowych, które są głównym dostawcą drewna do zakładu.
W 2015 roku w Czarnej Wodzie, obok fabryki płyt izolacyjnych, uruchomiono pierwszy zakład produkcji LVL. 28 maja 2017 roku w obecności gości z Niemiec i Polski uroczyście otwarto kolejny zakład produkcji LVL zlokalizowany w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Zwiększa on powierzchnię całkowitą STEICO w Czarnej Wodzie do 80 ha oraz zatrudnienie do 530 osób. Koszt budowy obu hal i linii produkcyjnych wyniósł 100 mln euro.
***
W Czarnej Wodzie, na powierzchni 20 000 m2 powstała kolejna hala fabryczna STEICO z liniami do wytwarzania płyt LVL oraz linią do produkcji elementów konstrukcyjnych z drewna o dużych przekrojach, które stanowią idealne rozwiązanie do wznoszenia budynków plus energetycznych w technologii szkieletowej i mieszanej.
Fabryka STEICO w Czarnej Wodzie, zajmująca obecnie 25 h, to pierwsza w Polsce i trzecia w Europie fabryka tego nowatorskiego materiału konstrukcyjnego, na który popyt na świecie wciąż przewyższa podaż. LVL, ze względu na doskonałe parametry techniczne wynikające ze sposobu skrawania i łączenia fornirów, jest idealnym budulcem zastępującym cegłę czy beton.
Wzniesienie nowej fabryki LVL, jak i zwiększenie mocy produkcyjnych istniejącego zakładu, to nie tylko podatki czy nowe miejsca pracy dla mieszkańców gminy o wysokim bezrobociu, to także szansa kształcenia młodych ludzi w perspektywicznych zawodach związanych z nowoczesnymi technologiami dla współczesnego budownictwa, poprawa bilansu ekologicznego i efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych oraz znaczący wzrost eksportu i promocji polskich wyrobów na całym świecie.
STEICO w Polsce zatrudnia ponad 1000 osób, w Czarnej Wodzie 520 osób, z czego 200 znalazło zatrudnienie w fabryce drewna LVL.
Budowa nowej hali i wyposażenie jej w linię produkcyjną to drugi etap rozwoju fabryki STEICO LVL w Polsce, zapoczątkowany w 2015 uruchomieniem produkcji tego nowatorskiego materiału. Budowa kolejnej hali i jej wyposażenie zwiększa zaangażowanie inwestora do 100 mln zł.
Wszystko co dzieje się wokół STEICO w Czarnej Wodzie, odbywa się w ekspresowym tempie. W ciągu jednego roku (w 2015 r.) Czarnej Wodzie powstała podstrefa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie wybudowano zakład, a następnie w ciągu w 116 dni wzniesiono pierwszą w Polsce szkołę w technologii drewnianego szkieletu, w której uruchomiono klasę kształcącą w dualnym systemie przyszłych techników technologów drewna. W 2016 roku zainicjowano także współpracę przedsiębiorstw i uczelni w ramach Stowarzyszenia Centrum Drewna w Czarnej Wodzie, które podejmuje liczne inicjatywy w celu rozwoju nowoczesnego budownictwa drewnianego w Polsce.